Rośliny, których nie zjedzą zające | Posadź je i ochroń uprawy!

zając zjada kwiaty w ogrodzie fot. StockSnap - Pixabay

Pytanie czytelnika: Jakich roślin ozdobnych nie zjedzą zające? Co roku zimą wyjadają mi dosłownie wszystkie rośliny na mojej działce, która graniczy z lasem.

Posłuchaj
00:00
15

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, by odstraszyć zające?

Zające jedzą niemal wszystko, co pochodzi z ogrodu. Najbardziej jednak przepadają za owocami: szczególnie za jagodami oraz warzywami: kapustą, marchewką, ogórkiem, koprem włoskim i sałatą. Zjedzą również korę, liście, mech i gałązki.

Bez względu na to, jak bardzo masz miękkie serce, prawdopodobnie nie chcesz, aby zające zjadały kwiaty lub warzywa w Twoim ogrodzie, nawet jeśli wyglądają uroczo. Niestety, to co sprawdza się u jednego ogrodnika w odpieraniu puszystych najeźdźców, może być zupełnie nieskuteczne u innego.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Mieszanka kwiatów odstraszających zające
Mieszanka kwiatów odstraszających zające
To mieszanka nasion letnich roślin jednorocznych, które oprócz kolorowych, ozdobnych kwiatów, skutecznie odstraszają zające wydzielając nieprzyjemne dla nich zapachy. To ciekawe rozwiązanie do wszystkich rabat i warzywników, które są odwiedzane przez te gryzonie. Rośliny w mieszance dorastają do 60 cm wysokości. Kwitnienie: czerwiec-listopad.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Istnieją rośliny "odporne na zające", których te dzikie zwierzęta nie lubią zjadać. Możesz wybierać spośród bardzo wielu gatunków, oto najpopularniejsze (kwitnące), które z powodzeniem mogą rosnąć na leśnej działce:

  • Tojad północny (Aconitum septentrionale) ‘Ivorine’ dorasta do 60 cm i latem zakwita na biało, jednak podczas prac należy uważać, ponieważ jest trujący.
  • Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Alba’ o wiosennych białych kwiatach lub niebieska ‘Silver Queen’ jest rośliną okrywową.
  • Jasnota wielkokwiatowa (Lamium orvala) wydaje sercowate liście i brzoskwinioworóżowe kwiaty.
  • Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) zakwita jasnoseledynowymi kwiatami wiosną i wczesnym latem.

Leśne warunki sprzyjają również wielu innym rodzimym roślinom. Wypróbuj konwalię majową i naparstnicę w miejscach półcienistych na obrzeżach lasu oraz śnieżyczkę przebiśnieg lub rannik zimowy. Zające nie są zainteresowane roślinami iglastymi z uwagi na gorzkie żywice!

Zdjęcie: StockSnap / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści