Logo
Logo

Rośliny, których nie zjedzą zające | Posadź je i ochroń uprawy!

Pytanie czytelnika: Jakich roślin ozdobnych nie zjedzą zające? Co roku zimą wyjadają mi dosłownie wszystkie rośliny na mojej działce, która graniczy z lasem.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, by odstraszyć zające?

Zające jedzą niemal wszystko, co pochodzi z ogrodu. Najbardziej jednak przepadają za owocami: szczególnie za jagodami oraz warzywami: kapustą, marchewką, ogórkiem, koprem włoskim i sałatą. Zjedzą również korę, liście, mech i gałązki.

Bez względu na to, jak bardzo masz miękkie serce, prawdopodobnie nie chcesz, aby zające zjadały kwiaty lub warzywa w Twoim ogrodzie, nawet jeśli wyglądają uroczo. Niestety, to co sprawdza się u jednego ogrodnika w odpieraniu puszystych najeźdźców, może być zupełnie nieskuteczne u innego.

Mieszanka kwiatów odstraszających zające
Mieszanka kwiatów odstraszających zające
To mieszanka nasion letnich roślin jednorocznych, które oprócz kolorowych, ozdobnych kwiatów, skutecznie odstraszają zające wydzielając nieprzyjemne dla nich zapachy. To ciekawe rozwiązanie do wszystkich rabat i warzywników, które są odwiedzane przez te gryzonie. Rośliny w mieszance dorastają do 60 cm wysokości. Kwitnienie: czerwiec-listopad.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Istnieją rośliny "odporne na zające", których te dzikie zwierzęta nie lubią zjadać. Możesz wybierać spośród bardzo wielu gatunków, oto najpopularniejsze (kwitnące), które z powodzeniem mogą rosnąć na leśnej działce:

  • Tojad północny (Aconitum septentrionale) ‘Ivorine’ dorasta do 60 cm i latem zakwita na biało, jednak podczas prac należy uważać, ponieważ jest trujący.
  • Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Alba’ o wiosennych białych kwiatach lub niebieska ‘Silver Queen’ jest rośliną okrywową.
  • Jasnota wielkokwiatowa (Lamium orvala) wydaje sercowate liście i brzoskwinioworóżowe kwiaty.
  • Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) zakwita jasnoseledynowymi kwiatami wiosną i wczesnym latem.

Leśne warunki sprzyjają również wielu innym rodzimym roślinom. Wypróbuj konwalię majową i naparstnicę w miejscach półcienistych na obrzeżach lasu oraz śnieżyczkę przebiśnieg lub rannik zimowy. Zające nie są zainteresowane roślinami iglastymi z uwagi na gorzkie żywice!

Zdjęcie: StockSnap / Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl