Logo
Logo
10
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Karmisz ptaki chlebem? Popełniasz błąd!

Dajesz ptakom chleb do jedzenia? Wcale im nie pomagasz, a możesz poważnie zaszkodzić. Dowiedz się, dlaczego nie powinieneś karmić ptaków chlebem i nie rób tego więcej!

 

Dlaczego ptaki nie mogą jeść chleba?

Karmienie ptaków chlebem może prowadzić do wielu chorób! Pieczywo, rozkłada się w żołądku do kwasu chlebowego, który może prowadzić do biegunek, kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła (występuje i ptactwa wodnego, np. łabędzi, które dokarmiane są chlebem). Ponadto pieczywo zawiera sól (chlorek sodu), która u ptaków powoduje zaburzenie gospodarki wodnej (ptaki mają problem z wydaleniem nadmiaru soli). Szczególnie groźne jest stare, pleśniejące i gnijące pieczywo, które z uwagi na mykotoksyny może być dla ptaków toksyczne!

Ptaki to nie ludzie i nie powinny jeść ludzkiego jedzenia! Jeśli zaczynasz je dokarmiać, to bierzesz na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie i życie. Wbrew błędnemu przekonaniu chleb nie jest dobrym pokarmem dla zwierząt – w szczególności dla ptaków!

Pokarm dla ptaków - mieszanka nasion
Pokarm dla ptaków
Mieszanka ziaren dla ptaków (5 kg) to idealny pokarm dla zimujących, dzikich ptaków w ogrodzie. Zawiera: słonecznik czarny 10%, proso 3%, rzepak 3%, jęczmień 11%, pszenica 30%, owies 28%, kukurydza 15%
Kup w naszym sklepie!

Co ptaki powinny jeść zamiast chleba?

Ptasia dieta jest bardzo zróżnicowana i zależy od trybu życia zwierzęcia. Można przyjąć, że ptaki ogrodowe chętnie zjedzą: ziarna (np. zboża, słonecznik, siemię lniane, itd.); warzywa (groszek, kukurydza, marchewka); owoce (jabłka, gruszki, banany, rodzynki,); orzechy (najlepiej potłuczone na mniejsze kawałki); a niektóre także słoninę (niewędzoną i niesoloną), dlatego też w karmniku powinny znaleźć się wszystkie te składniki. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: zhuravlevab / Depositphotos, YAYImages / Depositphotos, MarjanNo / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!