Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Liczą się centymetry. Oto najlepszy sposób na sadzenie tui przy płocie

Sadzenie tui przy płocie to popularne rozwiązanie dla tych, którzy pragną stworzyć naturalną barierę zapewniającą prywatność oraz ochronę przed niepożądanymi wzrokami i wiatrem. Tuje, dzięki swojej wytrzymałości i niewielkim wymaganiom uprawowym, są idealnym wyborem na żywopłoty.

Podczas sadzenia tuj należy przestrzegać kilku kluczowych zasad, które zapewnią nie tylko estetyczny wygląd, ale także zdrowy rozwój roślin. Odpowiednia odległość od płotu, właściwy dobór odmiany, a także technika sadzenia i pielęgnacji – wszystkie te aspekty mają fundamentalne znaczenie. Odpowiednia odległość od ogrodzenia zapobiega problemom z przyszłym wzrostem i pielęgnacją, a także zabezpiecza przed potencjalnymi konfliktami z sąsiadami. Dlatego też, planując żywopłot z tui przy ogrodzeniu, warto wcześniej dobrze to przemyśleć.

W jakiej odległości od ogrodzenia trzeba sadzić tuje?

Planowanie sadzenia tui przy płocie powinno zaczynać się od ustalenia odpowiedniej odległości od płotu. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, minimalna odległość tui od płotu powinna wynosić 50 cm. Jest to szczególnie ważne, gdyż tuje, sadzone zbyt blisko płotu, mogą z czasem prowadzić do deformacji swojego pokroju, a ich gałęzie zaczynają wkraczać na przestrzeń sąsiedniej działki, co może być źródłem nieporozumień.

Prawo budowlane oraz Kodeks cywilny nie określają jednoznacznie, jak daleko od granicy działki powinny być sadzone rośliny, jednak zaleca się zachowanie co najmniej metrowej odległości od linii rozgraniczającej. Pozwala to na swobodny rozwój rośliny oraz ułatwia prace pielęgnacyjne i przycinanie żywopłotu, najlepiej do wysokości 2,2 m, co jest optymalnym rozwiązaniem zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Na obszarach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, zgodnie z Regulaminem Rodzinnego Ogrodu Działkowego ustanowionym 28 czerwca 2018 roku (art. 14 Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 13 grudnia 2013 roku), istnieją wytyczne dotyczące sadzenia roślin. Zgodnie z tymi zasadami, drzewa ozdobne powinny być sadzone co najmniej 1 metr od granicy działki, o ile ich przewidywana wysokość nie przekracza 2 metrów. Krzewy ozdobne o silnym wzroście wymagają przestrzeni co najmniej 2 metrów, natomiast te o słabym wzroście oraz płożące formy iglaków powinny być sadzone co najmniej 1 metr od granic działki. Rośliny przekraczające 2 metry wysokości muszą być posadzone w jeszcze większej odległości od granicy.

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy płocie?

Sadzenie tui bezpośrednio przy płocie jest błędem, który może prowadzić do szeregu problemów – zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Rośliny te, sadzone zbyt blisko ogrodzenia, szybko zaczynają ograniczać przestrzeń niezbędną dla ich zdrowego wzrostu. Co więcej, gałęzie tui mogą zacząć przerastać na działkę sąsiednią, co może być uciążliwe dla sąsiadów, a ich przycinanie może wymagać współpracy i zgody drugiej strony. 

Jakie odmiany tui wybrać do sadzenia przy płocie?

Wybór odmiany tui ma kluczowe znaczenie dla kształtu i gęstości przyszłego żywopłotu. Dwie popularne odmiany tui, które doskonale nadają się do formowania żywopłotów, to 'Smaragd' i 'Brabant'.

  • Tuja 'Smaragd', znana ze swojego stożkowego kształtu i stosunkowo wolnego tempa wzrostu, wymaga sadzenia w odstępach 50-80 cm, co po kilku latach pozwala na osiągnięcie zwartego żywopłotu.
  • Z kolei 'Brabant', charakteryzujący się szybszym wzrostem i bardziej rozłożystymi gałęziami, może być sadzony co 50 cm, co szybko daje efekt gęstego żywopłotu.

Jak przygotować się do sadzenia tui?

Przed przystąpieniem do sadzenia tui, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca.

  • Tuje najlepiej rosną miejscu słonecznym, w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie.
  • Przed posadzeniem, korzenie tui należy zanurzyć w wodzie na około 10 minut, co pomoże im lepiej się zakorzenić.
  • Następnie, przygotowując dołek, warto pamiętać, aby jego głębokość była co najmniej dwukrotnie większa niż wysokość bryły korzeniowej sadzonki.
  • Ważne jest również, aby po posadzeniu obficie podlewać rośliny, szczególnie w pierwszych tygodniach po posadzeniu.

Żywopłotu z tui przy ogrodzeniu
Fot. vfhnb12 / AdobeStock
Tuje są często wybierane na żywopłoty przy ogrodzeniu ze względu na ich gęsty, zimozielony wygląd i pokrój, który zapewnia doskonałą ochronę prywatności przez cały rok. Są również odporne na różnorodne warunki pogodowe i łatwe w pielęgnacji, co sprawia, że doskonale nadają się do formowania trwałych i estetycznych żywopłotów. Dodatkowo, szybki wzrost tui pozwala szybko osiągnąć pełną funkcjonalność żywopłotu, co jest cenione przez wielu właścicieli ogrodów.
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Pielęgnacja tui po posadzeniu

Po posadzeniu tui ważne jest, aby nie zapominać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy. Tuje są roślinami, które dobrze radzą sobie z suszą, ale w pierwszych latach po posadzeniu potrzebują regularnego nawadniania. Dodatkowo, należy regularnie przycinać żywopłot, co nie tylko sprzyja zdrowemu wzrostowi, ale także pomaga utrzymać estetyczny wygląd ogrodzenia.

Sadzenie tui przy płocie, choć może wydawać się proste, wymaga przemyślanego podejścia i zrozumienia potrzeb roślin. Odpowiednia odległość od płotu, wybór właściwej odmiany, przygotowanie miejsca oraz regularna pielęgnacja to klucz do stworzenia pięknego, zdrowego i trwałego żywopłotu, który będzie ozdobą każdego ogrodu przez wiele lat.


Zdjęcie tytułowe: Pawel Pajor / AdobeStock

Autor
Liczą się centymetry. Oto najlepszy sposób na sadzenie tui przy płocie
Liczą się centymetry. Oto najlepszy sposób na sadzenie tui przy płocie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi