Logo
Logo

Jak wybrać najlepszą kosiarkę akumulatorową do ogrodu?

Zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie w dużej mierze zależą od tego, jakie rośliny w nim posiadamy. Jednak to, co łączy wszystkie ogrody na całym świecie to konieczność regularnego koszenia trawy. Zabieg ten pozytywnie wpływa na kondycję trawnika, ale też jego wygląd. Równo przycięty trawnik prezentuje się niezwykle estetycznie, stanowiąc idealne miejsce do wypoczynku i aktywnego spędzania czasu. Dlatego każdy właściciel ogrodu powinien wyposażyć się w kosiarkę. Do niedawna największą popularnością cieszyły się kosiarki spalinowe i elektryczne z przewodem. Jednak coraz częściej wybór pada na akumulatorowe kosiarki. Czy warto kupić kosiarkę akumulatorową? Jakie są jej największe zalety?

Spis treści
Czym jest kosiarka akumulatorowa?
Czym różni się od spalinowej i elektrycznej (z kablem)?
Zalety kosiarki akumulatorowej
Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę akumulatorową?
Jaką kosiarkę akumulatorową warto kupić do ogrodu?

Czym jest kosiarka akumulatorowa?

Kosiarki akumulatorowe budową i działaniem przypominają standardowe kosiarki elektryczne, a właściwie jedyną rzeczą, która je różni jest brak kabla. Kosiarki akumulatorowe zasilane są przez baterie, dzięki czemu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w zasięgu wykonywanych prac.

Akumulatorowe kosiarki zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników, gdyż posiadają wszystkie najlepsze cechy kosiarek elektrycznych, a wyeliminowana została ich największe wada, czyli przewód o określonej długości, który znacznie ograniczał ruchy użytkownika. Jednocześnie są bardzo wydajne, precyzyjne, a strzyżenie jest niezwykle dokładne i równie. Dodatkowo ogromna oferta kosiarek akumulatorowych pozwala na jej idealne dopasowanie do potrzeb. To właśnie dlatego, kosiarki akumulatorowe w różnego rodzaju porównaniach wypadają najlepiej i są najchętniej polecane do koszenia trawnika.

Kosiarka akumulatorowa zasilana jest energią elektryczną, która nie pochodzi ze źródła prądu, lecz ze zintegrowanej baterii. Dzięki temu możemy swobodnie manewrować między roślinami w ogrodzie bez ograniczeń w postaci kabla. Dla niektórych problemem może być konieczność ładowania akumulatora i jego mała wydajność. Obecne rozwiązania technologiczne w dobrej jakości kosiarkach akumulatorowych umożliwiają długą pracę. Mają także porównywalną wydajność jak te spalinowe.
 

Czym różni się od spalinowej i elektrycznej (z kablem)?

Kosiarka akumulatorowa to połączenie najlepszych cech kosiarki elektrycznej z przewodem i kosiarki spalinowej. Jest lżejsza od kosiarki spalinowej oraz odznacza się cichszą pracą bez emisji szkodliwych spalin, które nie tylko wdychane są podczas pracy, ale również osiadają na uprawach, co jest szczególnie niekorzystne dla roślin jadalnych. Jest również zdecydowanie lżejsza, co pozytywnie wpływa na wydajność i komfort pracy. Dodatkowo nie wymaga kupowania paliwa, oleju i tak częstej konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku kosiarki spalinowej, a jej eksploatacja jest zdecydowanie tańsza.

Co więcej, kosiarki elektryczne są równie wydajne, jak spalinowe, a dzięki mniejszej obudowie łatwiej je przechować, gdyż zajmują mało miejsca. Niestety ze względu na ograniczenie w postaci długości przewodu kosiarki elektryczne polecane są tylko do małych ogrodów. Problem ten znika w przypadku kosiarki z akumulatorem, której jedynym ograniczeniem jest czas pracy, który najlepsze modele mają bardzo długi. Do dużych ogrodów, warto zainwestować w drugi akumulator, umożliwiając wydłużenie czasu koszenia. Nie wymaga ona dostępu do gniazdka elektrycznego ani nie ogranicza ogrodnika do poruszania się w zasięgu przewodu. Dodatkowo jest dużo bezpieczniejsza, gdyż znika ryzyko najechania na kabel.

Można powiedzieć, że kosiarka akumulatorowa posiada zalety kosiarek elektrycznych, ale nie ma ich wad. Brak kabla elektrycznego oznacza, że urządzenie jest znacznie bezpieczniejsze. Znika ryzyko najechania na przewód. To także nieograniczona możliwość poruszania się po wszystkich zakamarkach ogrodu. Kosiarka akumulatorowa jest przez to wygodniejsza w użytkowaniu – zwrotność i większe pole manewru między roślinami w ogrodzie.

Zalety kosiarki akumulatorowej

Akumulatorowe kosiarki posiadają wszystkie zalety, którymi cechują się kosiarki elektryczne, a dodatkowo nie mają ograniczeń w postaci przewodu. To wpływa pozytywnie na wygodę ich stosowania, gdyż nie trzeba uważać, aby kabel nie zniszczył rośliny i ma się większą swobodę ruchu. Dodatkowo prac nie ogranicza długość przewodu oraz przedłużacza. Kosiarki akumulatorowe, jak wszystkie kosiarki elektryczne są również stosunkowo lekkie, co ułatwia precyzyjne wykonanie prac i umożliwia wygodne skoszenie wzniesień. Dużo łatwiej jest również skosić trawę pomiędzy drzewami i krzewami. Dodatkowo kosiarki elektryczne nie emitują szkodliwych spalin, a więc są przyjazne środowisku i mniej dokuczliwe dla sąsiadów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę akumulatorową?

Wybierając kosiarkę akumulatorową, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na czas pracy lub jaką powierzchnię można skosić na jednym ładowaniu. Ten parametr jest niezwykle istotny, aby dopasować kosiarkę do wielkości trawnika. Równie ważna jest szerokość koszenia – duże, otwarte trawniki najlepiej kosić kosiarką o szerokim zakresie koszenia, co znacznie przyspieszy wykonanie pracy. W przypadku wielu krzewów, czy rabat, które trzeba omijać, lepiej sprawdzi się niewielka, zwrotna kosiarka.

Warto też sprawdzić, czy do kosiarki można dokupić zapasowy akumulator, pozwalający na jednorazowe skoszenie większego ogrodu. Pozostałe opcje (jak np. kosz na odpady) zależą od indywidualnych potrzeb oraz budżetu, jakim się dysponuje, ale dobrze jest zwrócić uwagę na: moc, wielkość, głośność pracy oraz wagę, które wpływają na komfort pracy. Warto jednak pamiętać, że kosiarka akumulatorowa to inwestycja na lata i lepiej wybrać produkt wysokiej jakości renomowanej firmy, który posłuży przez lata, niż co kilka sezonów wymieniać sprzęt.

 

Jaką kosiarkę akumulatorową warto kupić do ogrodu?

Kärcher oferuje 18- i 36-woltowe kosiarki elektryczne z akumulatorem o wysokiej wydajności i efektywności, które efektywnością nie ustępują kosiarkom spalinowym. Wytrzymała bateria litowo-jonowa gwarantuje długi czas pracy i dużą moc.

Każda kosiarka akumulatorowa Kärcher jest łatwa w obsłudze i funkcjonalna. Posiada system mulczowania i precyzyjnie kosi trawę nawet przy krawędziach trawnika. Praktyczną funkcją jest centralna regulacja wysokości koszenia, która nie wymaga obniżania kółek lub noża.

Zobacz 4 najpopularniejsze modele kosiarek elektrycznych zasilanych akumulatorem marki Kärcher i wybierz urządzenie odpowiednie dla Ciebie!

Kosiarka akumulatorowa LMO 18-33 Battery Set
Kosiarka akumulatorowa LMO 18-33 Battery Set
Maksymalna mobilność i zwrotność z zachowaniem niskiej masy. Kosiarka akumulatorowa LMO 18-33 Battery Set z akumulatorem 18 V/5,0 Ah Kärcher Battery Power zapewnia wygodę pracy z zachowaniem kompaktowych wymiarów urządzenia.
Napięcie akumulatora: 18 V | Szerokość cięcia: 33 cm | Wysokość cięcia: 35–65 mm | Pojemność kosza na trawę: 35 l | Wydajność powierzchniowa na jednym ładowaniu: 250 m²
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Kosiarka akumulatorowa LMO 18-36 Battery Set
Kosiarka akumulatorowa LMO 18-36 Battery Set
Wygodna regulacja wysokości koszenia w górnej części urządzenia i do 350 m² wydajności powierzchniowej na jednym ładowaniu: Kosiarka akumulatorowa LMO 18-36 zapewnia wysoce elastyczną pielęgnację małych i średnich trawników.
Napięcie akumulatora: 18 V | Szerokość cięcia: 36 cm | Wysokość cięcia: 30–70 mm | Pojemność kosza na trawę: 45 l | Wydajność powierzchniowa na jednym ładowaniu: 350 m²
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Kosiarka akumulatorowa LMO 36-40 Battery Set
Kosiarka akumulatorowa LMO 36-40 Battery Set
Dzięki wydajności powierzchniowej na jednym ładowaniu do 550 m² i pojemności kosza na trawę do 50 l, jest to idealne rozwiązanie nawet dla dużych trawników: kosiarka akumulatorowa z platformą bateryjną LMO 36-40 Battery Set z potężnym akumulatorem 36 V/5,0 Ah.
Napięcie akumulatora: 36 V | Szerokość cięcia: 40 cm | Wysokość cięcia: 20–70 mm | Pojemność kosza na trawę: 50 l | Wydajność powierzchniowa na jednym ładowaniu: 550 m²
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Kosiarka akumulatorowa LMO 36-46 Battery Set
Kosiarka akumulatorowa LMO 36-46 Battery Set
Łatwość koszenia nawet na nierównym terenie: Kosiarka akumulatorowa z platformą bateryjną LMO 36-46 Battery Set posiada funkcję Push Assist, która zapewnia wsparcie napędu dla tylnych kół.
Napięcie akumulatora: 36 V | Szerokość cięcia: 46 cm | Wysokość cięcia: 20–70 mm | Pojemność kosza na trawę: 55 l | Wydajność powierzchniowa na jednym ładowaniu: 650 m²
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!

Platforma bateryjna Kärcher

Platforma bateryjna Kärcher

Platforma bateryjna Kärcher obejmuje dwa rodzaje akumulatorów z ciągle rosnącą liczbą maszyn. Z jej pomocą pracują różnorakie urządzenia Kärcher i liczba ich stale rośnie: od urządzenia wysokociśnieniowego przez dmuchawy do liści aż po wielofunkcyjny odkurzacz.

Cechą wyjątkową tej unikalnej platformy jest jej uniwersalność: akumulatory są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami Kärcher tej samej klasy napięcia, bez względu na to, czy należą do serii Home & Garden, czy Professional. Dzięki temu posiadając kilka urządzeń zasilanych tymi bateriami możemy zamiennie używać baterii, gdyż będą one pasowały do każdej z posiadanych przez nas maszyn. Unikalną zaletą wszystkich akumulatorów Kärcher jest wyświetlacz LCD z technologią czasu rzeczywistego, który oprócz pozostałej pojemności akumulatora dokładnie wyświetla pozostały czas pracy i czas ładowania w minutach. Obudowa akumulatorów jest bardzo odporna na wstrząsy i chroniona przed kurzem i rozpyloną wodą zgodnie z klasą IPX5.

Dzięki wydajnemu zarządzaniu temperaturą akumulatory zapewniają również optymalną wydajność w intensywnych zastosowaniach, inteligentne monitorowanie ogniw chroni przed przeładowaniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Jeśli maszyna nie będzie używana przez dłuższy czas, sterowany procesorem, automatyczny tryb magazynowania baterii Battery Power zapewnia długą żywotność ogniw.

Dowiedz się więcej

Kärcher Logo

Artykuł powstał we współpracy z firmą Kärcher.
Więcej informacji o firmie i produktach na: www.karcher.pl

W Twoim ogrodzie nie ma możliwości podłączenia urządzeń zasilanych sieciowo? Ogród jest na tyle rozległy, że chcesz uniknąć plątaniny przewodów i łączenia kolejnych przedłużaczy w niekończący się sznur? Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest platforma bateryjna Kärcher Battery Power!
Autor
Jak wybrać najlepszą kosiarkę akumulatorową do ogrodu?
Jak wybrać najlepszą kosiarkę akumulatorową do ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

To Cię zainteresuje