Logo
Logo

Jak zaprojektować ogród przystosowany do robota koszącego | Jaki model robota wybrać?

Zadbany trawnik jest dopełnieniem pięknego i nowoczesnego domu. Niestety jego pielęgnacja, a w szczególności regularne koszenie, zabiera nam sporo wolnego i jakże cennego czasu. Rozwiązaniem może być odpowiednio zaplanowany ogród, w którym do koszenia trawy użyjemy robota koszącego, samodzielnie, bez naszej pomocy, wykonującego całą pracę za nas.

Jaki model robota wybrać do ogrodu? Jak działają te urządzenia i czy będziemy mogli zamontować je samodzielnie? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak zaprojektować, bądź przystosować swój ogród tak, aby mógł w nim swobodnie pracować inteligentny robot koszący.

Spis treści
Innowacja w Twoim ogrodzie – inteligentna kosiarka automatyczna Czym jest kosiarka automatyczna? Jak działa i czym różni się od robota ogrodowego? Polecane modele kosiarek Husqvarna Automower®, które sprawdzą się w małym i dużym ogrodzie Projekt ogrodu z uwzględnieniem pracy kosiarki automatycznej – jak to zrobić dobrze?
Roboty koszące Husqvarna Automower® zapewniają idealnie skoszony trawnik i więcej czasu wolnego na rzeczy naprawdę ważne. Są one ciche, bezpieczne i doskonale sprawdzają się w małych i dużych ogrodach.


Nowoczesne technologie są już powszechne w wielu dziedzinach życia, w tym również w ogrodnictwie. Wiele ogrodów wykorzystuje automatyczne instalacje nawadniania, systemy alarmowe i lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną. Coraz popularniejsze są inteligentne roboty koszące, ponieważ gwarantują idealnie przycięty trawnik bez konieczności koszenia go ręcznie. Podczas gdy Ty poświęcasz swój czas na inne aktywności, one wykonują ciężką pracę cicho i bez Twojej ingerencji, z niezrównaną wydajnością.

Liderem i pionierem na rynku automatycznych kosiarek jest Husqvarna. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie i przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii stworzyła inteligentne roboty koszące serii Automower®. Wyróżniają się najnowocześniejszą technologią, która idzie w parze z bezpieczeństwem pracy oraz łatwością instalacji. Są funkcjonalne i praktycznie bezobsługowe, a co najważniejsze gwarantują wygodę i efekty koszenia, których z pewnością nie zapewni nam tradycyjna kosiarka.

Automatyczne kosiarki, ze względu na skojarzenia z robotem odkurzającym, nazywane są także robotami koszącymi, bo działają inteligentnie i samodzielnie. Urządzenia Automower® Husqvarna pracują już w milionach ogrodów na całym świecie. Zasilanie energią elektryczną zapewniają znacznie wyższą wydajność niż tradycyjne kosiarki spalinowe.

Czym jest i jak działa automatyczna kosiarka?

Nowoczesne roboty ogrodowe Husqvarna Automower®, dzięki zaawansowanym systemom i technologiom, mogą pracować samodzielnie i codziennie, niezależnie od pory dnia (także w nocy) oraz bez względu na pogodę (także w czasie deszczu). Są w stanie ścinać trawę w ogrodach o różnej wielkości, ukształtowaniu terenu czy stopniu skomplikowania. Dzięki wielu czujnikom i wprowadzonym danym, wykonują całą pracę bez zaangażowania, a nawet obecności właściciela (nawet wtedy, gdy Ty jesteś na wakacjach). Efektem ich pracy jest idealnie równo skoszony trawnik, którego kondycja jest znacznie lepsza niż przy wykorzystaniu tradycyjnej kosiarki

Inteligentny robot koszący rozpoczyna pracę wyjeżdżając ze stacji dokującej. Kosi trawnik poruszając się po ogrodzie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Sprawnie radzi sobie z licznymi przeszkodami i wąskimi przejściami (od 60 cm). Kosi nawet wzniesienia o nachyleniu aż do 70% (wybrane modele). Dodatkowo automatycznie się ładuje – gdy bateria jest bliska wyczerpania wraca do stacji najkrótszą drogą, a po naładowaniu kontynuuje swoją pracę. Ładowanie trwa, w zależności od modelu, od 30 do 90 minut, a na jednym ładowaniu pracują od 70 do aż 260 minut!

Pełna automatyzacja tych kosiarek sprawia, że są bezobsługowe i można je kontrolować z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfona. Aplikacja Automower Connect® daje także inne możliwości, np. zaprogramowanie harmonogramu prac robota z oznaczeniem dni i godzin. Tylko tyle trzeba zrobić, by mieć przed domem zielony i gęsty dywan.

Dostosuj harmonogram koszenia za pomocą aplikacji Automower® Connect i zdefiniuj obszar pracy przy użyciu fizycznej lub wirtualnej granicy, a następnie usiądź, zrelaksuj się i obserwuj, jak robot do koszenia trawy Automower® z łatwością zajmuje się resztą. Po zakończeniu pracy lub gdy akumulator wymaga naładowania, robot koszący automatycznie powraca do stacji ładującej. Niezależnie od warunków atmosferycznych robot wykonuje ciężką pracę za Ciebie.

Roboty do trawy nie tylko koszą trawnik, ale poprawiają jego kondycję. Regularnie koszona murawa jest gęsta i zadbana, odporna na choroby i rozwój mchu oraz chwastów. Ponadto koszenie odbywa się każdego dnia, dzięki czemu niewielkie ścinki źdźbeł opadają na powierzchnię gleby i szybko się rozkładają, nawożąc przy okazji murawę. Dodatkowo roboty koszące podczas pracy są bardzo ciche (60 dB) i nie zakłócają spokoju domowników (i dzikiej fauny w ogrodzie), a nowoczesny silnik zasilany akumulatorem nie emituje szkodliwych spalin.  

Są także bezpieczne dla otoczenia. Noże automatycznie zatrzymują się i chowają w dysku tnącym w przypadku przewrócenia maszyny lub jej podniesienia. Poza tym nie ma możliwości przypadkowego najechania na stopę, łapę psa lub kota dzięki dużej odległości poziomej noży od zderzaków i zewnętrznej obudowy. Wyposażone są także w kilka zabezpieczeń antykradzieżowych, takich jak unikalny kod PIN uruchamiający urządzenie, alarm włączający się po podniesieniu urządzenia, śledzenie pozycji GPS w wybranych modelach czy brak możliwości konfiguracji robota z inną stacją dokującą.

Kosiarki automatyczne Husqvarna Automower® pozwalają zadbać o trawnik przy znikomym nakładzie pracy własnej. Trzeba tylko wybrać właściwy model dostosowany do powierzchni trawnika, jego złożoności, kształtu i ukształtowania terenu. Jak to zrobić? Jaki model wybrać do swojego ogrodu? Podpowiadamy ▼

Kosiarki automatyczne Husqvarna doskonale sprawdzą się w koszeniu trawników – zarówno o dużych, jak i niewielkich powierzchniach. W zależności od potrzeb i wielkości naszego ogrodu, możemy wybierać spośród modeli będącymi w stanie kosić powierzchnię sięgającą aż 5000 m2.


 

Jaki robot koszący wybrać do ogrodu? Na co zwrócić uwagę?

Inteligentne roboty doskonale sprawdzą się w koszeniu trawników zarówno o dużych, jak i niewielkich powierzchniach. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie występują strome zbocza, wąskie przejścia, trudny teren, czy bardziej skomplikowany układ, w ofercie Husqvarny dostępny jest odpowiedni model, który pozwala na bezproblemowe koszenie każdego trawnika aż do uzyskania idealnych rezultatów. Wśród robotów koszących Automower® znajdziemy samojezdne kosiarki automatyczne do ogrodu oraz roboty koszące do większych powierzchni (t.j. modele profesjonalne do pielęgnacji boisk sportowych i pól golfowych, parków i terenów hotelowych).

Dostępne są dwie różne opcje instalacji: fizyczna instalacja przewodowa (roboty poruszają się po ogrodzie dzięki przewodom ograniczającym i doprowadzającym, które wyznaczają obszar pracy oraz ułatwiają dotarcie do stacji ładującej) lub instalacja bezprzewodowa, dostępna w przypadku niektórych modeli (wspomagana przez fabrycznie wbudowany GPS w modelach z serii X-line, który tworzy mapę ogrodu). Bezprzewodowa instalacja, będąca nowością na rok 2023, jest dostępna jako opcjonalne akcesorium do podłączania kosiarek Automower® NERA za pośrednictwem technologii satelitarnej Husqvarna EPOS™. Zapewnienie możliwości tworzenia obszarów pracy i tymczasowych stref niedostępnych za pośrednictwem aplikacji Automower® Connect. 

Kosiarka automatyczna a powierzchnia trawnika. Jak wybrać właściwy model?

Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiedniego robota, powinniśmy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, by idealnie dopasować model kosiarki do naszych potrzeb.

  • Powierzchnia trawnika: jak duży jest obszar, który będziemy kosić?
  • Częstotliwość koszenia: jak często kosiarka automatyczna będzie pracować?
  • Ukształtowanie terenu: czy działka posiada dużo wzniesień? O jakim kącie nachylenia? Czy teren ma wiele trudnych do pokonania nierówności i skarp?
  • Architektura ogrodu: czy poza trawnikiem znajdują się w nim również krzewy, klomby lub drzewa?
  • Czynniki atmosferyczne: czy chcemy, by robot koszący pracował niezależnie od warunków pogodowych (również w deszczu lub upale)?


Nie wiesz, jaką powierzchnię zajmuje trawnik w Twoim ogrodzie? Nie martw się. Wejdź na stronę Husqvarny i użyj kalkulatora do trawników na stronie Husqvarny, aby to sprawdzić. 

Husqvarna Automower® 105
Husqvarna Automower® 105
Lekka, 3-kołowa kosiarka samojezdna niewielkich rozmiarów, która kosi powierzchnie do 500 m² i obsługuje zbocza o nachyleniu do 25%. Umożliwia personalizację ustawień, jest łatwa i intuicyjna w obsłudze, ładuje się w ciągu 50 minut
Dowiedz się więcej i kup online
Husqvarna Automower® 310
Husqvarna Automower® 310
Robot koszący przeznaczony do nieco większych trawników do 1000 m². Kosiarka obsługuje zbocza o nachyleniu do 40%, jest wyjątkowo wydajna i zwrotna. Dzięki intuicyjnej obsłudze umożliwia ustawienie automatycznego czasu koszenia.
Dowiedz się więcej i kup online
Husqvarna Automower® 315
Husqvarna Automower® 315
Kosiarka automatyczna, która może pracować na powierzchniach do 1500 m² i obsługiwać zbocza o nachyleniu do 40%. Ekologiczna i wydajna, umożliwia koszenie punktowe wyższej trawy i koszenie w wąskich przejściach.
Dowiedz się więcej i kup online
Husqvarna Automower® 420
Husqvarna Automower® 420
Model kosiarki automatycznej przeznaczony do koszenia trawników o większych powierzchniach, do 2200 m². Obsługuje zbocza do 45% i wymagające tereny. Automatyczna kosiarka dzięki inteligentnej technologii wie, kiedy kosić trawę, a ustawienie czasu koszenia jest proste i intuicyjne.
Dowiedz się więcej i kup online
Husqvarna Automower® 440
Husqvarna Automower® 440
Robot koszący przeznaczony do dużych powierzchni (do 4000 m²) i zboczy o nachyleniu do 45%, dzięki któremu dbanie o trawnik, nawet najbardziej złożony, będzie czystą przyjemnością. Zapewnia koszenie punktowe w miejscach wyższej trawy i umożliwia dostosowanie czasu pracy do jakości trawnika.
Dowiedz się więcej i kup online

Jak zaplanować ogród do pracy robota koszącego? 

Automatyczne koszenie to nie tylko sam inteligentny robot, ale cały system, w którego skład wchodzi także stacja dokująca (ładująca) oraz przewody ograniczające, które określają obszar pracy urządzenia. Jeśli jesteś na etapie planowania swojego ogrodu lub jeśli masz już ogród i chcesz zainstalować w nim robota koszącego, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, by zrobić to raz a dobrze i uniknąć błędów. Montaż kosiarek Husqvarna Automower® nie jest skomplikowany, jednak warto to odpowiednio zaplanować, by uniknąć rozczarowań. Jeśli nie dysponujesz czasem lub masz wątpliwości, jak zrobić, skontaktuj się z doświadczonym profesjonalnym dealerem Husqvarny, który pomoże Ci zaprojektować ogród, wybrać i zamontować robot koszący.

Najważniejszym elementem przy wyborze odpowiedniego robota do ogrodu jest powierzchnia robocza trawnika. Trzeba jednak pamiętać, że podana przez producenta wydajność koszenia szacowana jest dla płaskiego i pustego terenu. Więc jeśli trawnik jest skomplikowany lub pagórkowaty, warto wybrać model robota, który będzie pracować na większej powierzchni. Pojedynczy robot sprawdzi się w ogrodach o powierzchni do 5000 m², a na większych powierzchniach można zainstalować kilka robotów, które będą pracować na określonym obszarze.

Ważny jest także układ ogrodu, liczba przeszkód, wąskie przejścia i wszystkie inne elementy, na które robot może wjechać lub się od nich odbić. Na skomplikowanym terenie sprawdzą się kosiarki wyposażone w dodatkowe, inteligentne funkcje, które zapewnią optymalną i efektywną pracę mimo utrudnień. Husqvarna oferuje roboty koszące wyposażone w takie systemy, jak: automatyczna obsługa przejść, nawigacja wspomagana GPS czy dodatkowe przewody doprowadzające, a także różne metody szukania najszybszej drogi do stacji ładującej. Dzięki temu robot dotrze do każdego zakątka ogrodu, nawet wąskimi przewężeniami oraz sprawnie ominie przeszkody. 

Niezależnie od tego, czy trawnik jest duży, mały, prosty czy wymagający, robot koszący Automower® gwarantuje idealne koszenie. Z tego filmu dowiesz się jak poprawnie zainstalować robota koszącego do swojego ogrodu.


Jak zaplanować obszar pracy robota?

Robot koszący porusza się swobodnie po wyznaczonym terenie, dlatego najważniejszą kwestią, aby zapewnić mu właściwą pracę jest prawidłowa instalacja przewodu granicznego i stacji dokującej, a także odpowiednio zaplanowana przestrzeń w ogrodzie. W tym celu powinniśmy zrozumieć jak "myśli" i jak pracuje robot koszący jeżdżąc po naszym trawniku. Otóż, działanie robota opiera się na zaawansowanym systemie przesyłania sygnałów pomiędzy zainstalowanym w nim mikrokomputerem, a przewodem granicznym (tworzy on pętlę z prądem o określonej częstotliwości). To właśnie przewód graniczny wyznacza teren pracy robota, określając obszar, poza który nie powinien wyjechać.

Zanim jednak przystąpimy do montażu przewodu granicznego i stacji dokującej warto wykonać szkic działki. Powinien zawierać zaznaczenie domu, ścieżek, roślinności, różnych obiektów ogrodowych itp. Dzięki temu łatwiej będzie wyznaczyć teren roboczy kosiarki i optymalnie wydzielić tak zwane wyspy – miejsca wewnątrz trawnika, które nie będą koszone (rabaty kwiatowe, oczko wodne, mała architektura ogrodowa itd.). Jeśli ogród podzielony jest na różne strefy, warto zadbać o to, by nie było w nim wąskich przesmyków, w których robot miałby utrudniony przejazd. Wąskie przejścia powinny mieć szerokość minimum 60-80 cm (a najlepiej powyżej 1 metra).

Jak zaplanować umieszczenie stacji ładującej i bezkolizyjny powrót do bazy?

Stacja ładująca (baza) to z pewnością jeden z najważniejszych elementów w całym przedsięwzięciu, bo to dzięki niej robot może naładować swój akumulator i wyruszyć do pracy. Najlepiej postawić ją na równiej, płaskiej powierzchni, tak by robot mógł do niej swobodnie podjechać. Stacja z trzech stron – tj. od frontu i z boków – powinna mieć pozostawioną wolną przestrzeń w promieniu minimum 3 metrów. Najlepszym umiejscowieniem stacji będzie mniej więcej środek przestrzeni przeznaczonej do skoszenia, dzięki temu robot będzie w stanie dotrzeć do niej w jak najkrótszym czasie z każdego miejsca. Optymalny dojazd do stacji ładującej to również gwarancja sprawnej pracy robota. 

Robot koszący musi także "wiedzieć", jak wrócić do stacji ładującej. Przygotowujemy więc przewód doprowadzający (powrotny), łączący stację ładującą z pętlą ograniczającą. Wybór przestrzeni dla przewodu doprowadzającego podyktowany jest ukształtowaniem ogrodu. Najlepiej, gdy przewód przebiega przez centralną część trawnika. Pamiętajmy także o przymocowaniu go do podłoża za pomocą szpilek lub zakopaniu 5-10 cm pod powierzchnią ziemi.

Jak i gdzie zamontować przewody ograniczające?

Kolejnym krokiem jest ułożenie pętli ograniczającej teren działania maszyny, według wcześniej przygotowanego szkicowego planu. Linia ograniczająca powinna być poprowadzona 30 cm od ścian, 20 cm od rabat kwiatowych oraz 5 cm od ścieżek czy chodników na poziomie trawnika. W miejscach, gdzie z przyczyn konstrukcyjnych kosiarki trawa nie zostanie skoszona (przy murach, płotach) najlepiej wysypać korę, żwir lub w inny sposób zapobiec rośnięciu trawy. Rozwiązanie takie uwolni nas od dokaszania miejsc trudno dostępnych.

W nowych modelach robotów koszących NERA z wtyczką Husqvarna EPOS™ możliwa jest łatwa instalacja bezprzewodowa, w ramach której nie są wymagane przewody ograniczające. Technologia satelitarna umożliwia kosiarce pracę w precyzyjnie wyznaczonych granicach. Wystarczy telefon komórkowy i aplikacja Automower® Connect, aby łatwo zdefiniować wirtualne granice. Można utworzyć elastyczne obszary robocze i tymczasowo niedostępne, co pozwala na kontrolowanie niestandardowych stref. Inteligentna technologia satelitarna firmy Husqvarna zapewnia dokładność co do centymetra w ciągu kilku sekund. Wymaga jedynie niezasłoniętego widoku na niebo, aby zapewnić optymalne warunki techniczne.

Jak zaplanować obrzeża i omijać przeszkody?

Strefy wokół budynków czy altan ogrodowych warto odseparować od trawnika obszarem wyłożonym kostką lub płytkami (obrzeżem). Wtedy robot będzie miał możliwość dokładnego skoszenia trawy. W przypadku, gdy trawa będzie znajdowała się bezpośrednio przy budynku robot może mieć problem z jej dokładnym wykoszeniem. Poziom wszystkich obrzeży i płaszczyzn, na które robot ma wjechać powinien licować z trawnikiem. Zbyt wysoki próg (powyżej 2 cm) może uniemożliwić mu dokładne wykonanie pracy. Jeśli trawnik graniczy z murkami, ogrodzeniem, schodami lub innymi pionowymi przeszkodami, to obrzeże powinno mieć co najmniej 20 cm szerokości, bo robot mógł swobodnie na nie wjechać, skosić trawę i nie uszkodzić obudowy. 

W większości ogrodów znajdują się także drzewka owocowe, grządki warzywne, krzewy i mała architektura. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, należy każdy z takich obiektów otoczyć przewodem i zawrócić tak, aby powstała wyspa. Kosiarka nie będzie nawet próbowała tam wjechać. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu przewodem granicznym studzienek kanalizacyjnych.

Każdy ogród, bez względu na jego powierzchnię, wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Kosiarki automatyczne Husqvarna Automower® pozwalają zadbać o trawnik przy znikomym nakładzie pracy własnej. Trzeba tylko wybrać właściwy model dostosowany do powierzchni trawnika, jego złożoności, kształtu i ukształtowania terenu, a także odpowiednio przygotować ogród, by ułatwić pracę robota.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Husgvarna – producentem inteligentnych robotów koszących. 

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.husqvarna.com

Autor
Jak zaprojektować ogród przystosowany do robota koszącego | Jaki model robota wybrać?
Jak zaprojektować ogród przystosowany do robota koszącego | Jaki model robota wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
kategoria-ogrod_wizyty_w_ogrodach