Logo
Logo

Ogrodowa mapa Polski (część 4) | 10 ciekawych miejsc do zobaczenia

Wykorzystaj letni urlop i wakacje na podróże do wspaniałych ogrodów znajdujących się w całym kraju. Szczyt sezonu ogrodniczego to doskonała okazja do podziwiania roślin w pełnej krasie. Poszukaj inspirujących zestawień, ciekawych form i sprawdzonych rozwiązań, które po powrocie możesz powtórzyć we własnym ogrodzie.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Sierpień 2022

Zwiedzaj z nami najpiękniejsze polskie ogrody, parki i kolekcje roślin. Ale pamiętaj! Zanim pojedziesz, upewnij się, czy wybrane przez ciebie miejsce przyjmuje gości. Z uwagi na warunki atmosferyczne dni i godziny otwarcia mogą się różnić.
 
Ogrodowa mapa Polski - Rosarium w Parku Śląskim
Fot. Piotr Cyganik / Park Śląski
1 – Rosarium w Parku Śląskim
Ogród różany jest jednym z najpiękniejszych symboli Parku Śląskiego. Cała kolekcja róż liczy ok. 300 odmian, które można podziwiać na ok. 35 tys. krzewów. Róże najintensywniej kwitną od połowy czerwca do połowy lipca, później z mniejszą intensywnością powtarzają ten proces aż do jesieni. Można tu ćwiczyć jogę lub fitness, wypoczywać z książką, słuchać śpiewu ptaków i delektować się pięknem przyrody, ale przede wszystkim zobaczyć nieprzebrane bogactwo róż.
Adres: Aleja Różana 2, 41-501 Chorzów www.parkslaski.pl
Godziny otwarcia: całą dobę, wszystkie dni tygodnia Wstęp bezpłatny
Ogrodowa mapa Polski - ogród pokazowy szkółki Szmit
Fot. Bronisław Jan Szmit
2 – Ogród pokazowy Szkółki SZMIT
Założony w 1982 roku ogród zajmuje 2,5 ha powierzchni. Jest jedną z największych prywatnych kolekcji roślin w Europie. Spośród ponad 6 tys. taksonów ogromna większość to odmiany uprawne. Na uwagę zasługują nie tylko same rośliny, ale również ich kompozycja, a także dobór pod kątem stanowiska, kolorów czy wysokości. W ogrodzie można zobaczyć sposoby cięcia, prowadzenia i prawidłowej pielęgnacji roślin. Ogród jest zróżnicowany pod kątem warunków – od części suchych, przez część leśną, nasłonecznione rabaty bylinowe, do podmokłych terenów nad stawami i roślinności wodnej.
Adres: ul. Kwiatowa 18, 06-400 Pęchcin k. Ciechanowa www.szmit.pl/ogrod
Godziny otwarcia: III – koniec jesieni, pn.-pt. 07:00-18:00, sb. 07:00-15:00, nd. i święta nieczynne Wstęp bezpłatny
Ogrodowa mapa Polski - ogrody Przelewice
Fot. Dominik Wiktorowicz
3 – Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. Można tutaj podziwiać m.in. Ogród Japoński, Wrzosowisko, Ogród Skalny, Aleję Kalinową, Kolekcję Oczarów i wiele, wiele więcej.
Adres: Przelewice 17, 74-210 Przelewice www.ogrodprzelewice.pl
Godziny otwarcia: 10.IV-30.IV codziennie 09:00-18:00 01.V-31.IX codziennie 09:00-19:00 Bilet normalny: 13 zł, ulgowy: 9 zł, senior: 12 zł, rodzinny (do 5 os.): 30 zł
Ogrodowa mapa Polski - ogrody Zamku Książ
Fot. EARLYBIRD
4 – Ogrody Zamku Książ
W początkowych wiekach Książ miał za sobą burzliwe dzieje. Często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas wojen, które były tu toczone, a mimo to przetrwał do dziś, a wraz z nim – przyzamkowe tarasy, które zajmują powierzchnię 2 hektarów, położone są na 12 różnych poziomach i utrzymane w stylu francuskim. Choć ich wygląd zmieniał się przez wieki, swoją funkcję pełnią nieprzerwanie od XVII wieku. Ze wszystkich roztaczają się zachwycające widoki na okolicę.
Adres: ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych www.ksiaz.walbrzych.pl
Godziny otwarcia: pn.-pt. 09:00-18:00 sb.-nd. 09:00-19:00 Tarasy + Palmiarnia: bilet normalny: 30 zł, ulgowy: 25 zł
Ogrodowa mapa Polski - Rajski Ogród
Fot. Krzysztof Margol
5 – Rajski Ogród
Rajski Ogród to największy na Mazurach ogród pokazowy z Parkiem Odkrywców, gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogą dokonywać doświadczeń związanych ze zjawiskami przyrody oraz prowadzić obserwacje i badania przyrodnicze. W 30 zakątkach tematycznych rośnie kilka tysięcy różnych roślin. Główną ideą ogrodu jest ochrona pożytecznych owadów, dlatego założono tutaj kilka kwietnych łąk oraz ustawiono domki i hotele dla owadów. W sąsiedztwie znajduje się Skamieniała Osada z imponującą kolekcją skał z całego świata, oranżeria i Garncarska Wioska oferująca warsztaty i produkty ceramiczne oraz dania regionalnej kuchni mazurskiej.
Adres: Kamionka 5, 13-100 Nidzica www.rajskiogrod.org.pl
Godziny otwarcia: pn.-nd. 09:00-19:00 Bilet normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł
Ogrodowa mapa Polski - Ogród przy szkółce krzewów ozdobnych Pudelek
Fot. Eugeniusz Pudełek
6 – Ogród Pokazowy przy szkółce krzewów ozdobnych PUDEŁEK
Szkółka Pudełek specjalizuje się w produkcji krzewów iglastych, magnolii, azalii, różaneczników oraz wrzosów i wrzośców. W 2003 roku w Iłowej otwarto filię – szkółkę krzewów ozdobnych, centrum ogrodnicze Pudełek-Iłowa oraz ogród pokazowy. Wokół odrestaurowanego zabytkowego dworku na 5 hektarach założony został ogród pokazowy. Na terenie ogrodu znajduje się kolekcja rododendronów, azalii oraz magnolii, można także podziwiać inne roślinne osobliwości, rzadko występujące w Polsce.
Adres: ul. Żaków 8a, 68-120 Iłowa www.ilowa.azalia.pl Założona w 1976 roku
Godziny otwarcia: pn.-sb. 08:00-18:00 Wstęp bezpłatny
Ogrodowa mapa Polski - Ogrody pokazowe przy szkółce Frank Raj
Fot. FRANK-RAJ
7 – Ogrody pokazowe przy szkółce Frank-Raj
Do zwiedzania udostępniono ogrody pokazowe w stylach charakterystycznych dla poszczególnych epok: średniowieczny, neorenesansowy, barokowy, rokokowy, labirynt i stylowe ogrody współczesne: wiejski, japoński i ogród z oczkiem wodnym. W części historycznej znajdują się ogrody: barokowo-angielski, krajobrazowo-historyczny i modernistyczny. Do spacerów zachęcają również ogrody typu botanicznego: bylinowy, ziołowy i ciekawych owoców, warzywnik oraz palmiarnia i tropicano z roślinami egzotycznymi. Ptaszarnia, mini zoo i labirynt to atrakcje, które z pewnością zachwycą najmłodszych.
Adres: ul. Kociewska 11, 83-260 Frank www.frank-raj.pl
Godziny otwarcia: pn.-sb. 08:00-19:00, nd. 10:00-19:00 Bilet normalny: 7 zł, ulgowy: 4 zł, zwiedzanie z przewodnikiem: 60 zł
Ogrodowa mapa Polski - Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
Fot. Łukasz Skop
8 – Ogród Botaniczny PAN Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
W tym podwarszawskim Ogrodzie Botanicznym prowadzone są badania naukowe w zakresie botaniki doświadczalnej i stosowanej, biotechnologii i genetyki roślin, ekologii stosowanej, szeroko pojętej ochrony przyrody i różnorodności biologicznej oraz ochrony środowiska. Wiosną szczególnie warto zobaczyć zachwycającą kolekcję magnolii i różaneczników, latem narodową kolekcję odmian uprawnych róż, a jesienią – Ogród Szumiących Traw. Zimą zaprasza zaś Ogród Świateł.
Adres: ul. Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa www.ogrod-powsin.pl
Godziny otwarcia: codziennie 09:00-20:00 (wejście do godz. 19:00) Bilet normalny: 17 zł, ulgowy: 13 zł, rodzinny: 45 zł, parking: 10 zł
Ogrodowa mapa Polski - Pałac Mała Wieś
Fot. Jakub Kopycki
9 – Pałac Mała Wieś
Przyjaciel i doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazyli Walicki wybudował w 1786 roku dom rodzinny, który otrzymał formę pięknego, klasycystycznego pałacu. Uroda miejsca, historyczne budynki, pomniki natury – to wszystko sprawia, że pałac w Małej Wsi urzeka niepowtarzalną atmosferą. Część parku francuskiego i angielskiego przy pałacu założył w XIX szwajcarski ogrodnik Francis John na zlecenie Klementyny Kozietulskiej, a teraz został odnowiony przez właścicieli – Wiesławę i Leszka Barańskich.
Adres: Mała Wieś 40, 05-622 Belsk Duży www.palacmalawies.pl
Godziny otwarcia: poł. VI – pierwszy tydz. VIII 10:30-20:00 Wstęp bezpłatny (park), opłata za strzeżony parking
Ogrodowa mapa Polski - Ogród pokazowy Ogrodowisko
Fot. Łukasz Skop
10 – Ogród Pokazowy Ogrodowisko
Ten ogród w stylu arts & crafts jest miejscem nie tylko dla miłośników ogrodów, ale także dla miłośników wypoczynku wśród zieleni. Perfekcyjnie wkomponowane w otaczającą roślinność ławeczki i leżaki zachęcają do wyciszenia, zatopienia się w lekturę czy odgłosy otaczającej przyrody. Puszyste trawniki kuszą do chodzenia po nich boso. Ogród wypełnia mnóstwo bylin, są dwie oranżerie, jeziorko, oczyszczany naturalnie staw kąpielowy oraz ekologiczne warzywniki. W tym sezonie warto zobaczyć nowo otwarty ogród różany oraz dwie przeciwstawne rabaty Piekło-Niebo. Wiosną w trawniku rozkwita 20 tys. roślin cebulowych.
Adres: Ul. Olszowa 19, 05-555 Przypki www.ogrodowisko.pl
Godziny otwarcia: nd. 10:00-16:00 Bilet normalny: 20 zł, dzieci do lat 16 wstęp bezpłatny
 

 Gardeners' World Edycja Polska 8 2022

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Sierpień 2022

Autor
Ogrodowa mapa Polski  (część 4) | 10 ciekawych miejsc do zobaczenia
Ogrodowa mapa Polski  (część 4) | 10 ciekawych miejsc do zobaczenia
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Sierpień 2022
Przejrzyj i kup