Logo
Logo

Kiedy zbierać fasolkę szparagową? | Jak zapewnić sobie długie plony?

Fasolka szparagowa to smaczne i bardzo popularne warzywo, w dodatku łatwe w uprawie. Posadzona wiosną z rozsady lub siewu wprost do gruntu może długo plonować. Dowiedz się, jakie są zasady zbierania fasolki i w jakich miesiącach przypada jej zbiór, by uzyskać jak najwięcej strąków?

Spis treści
Kiedy fasolka szparagowa zaczyna dojrzewać? Co ile dni i w jakim miesiącu zbierać fasolkę?

Pora dojrzewania fasolki

Fasolka szparagowa (Phaseolus vulgaris) wysiana w kwietniu pod osłonami (tunel, szklarnia) lub w maju wprost do gruntu dojrzewa w sierpniu i wrześniu. Aby fasolka szparagowa zdrowo i długo plonowała do jesieni, musimy regularnie ją podlewać i zbierać strąki; to pobudzi powstawanie kwiatów i zawiązywanie się nowych owoców.

Kiedy zbierać strąki fasoli?

  • W okresie plonowania fasolki (od sierpnia) sprawdzaj rośliny co 3-4 dni, zrywając świeże strąki, jak tylko będą wystarczająco duże do spożycia. Dzięki temu nie staną się za duże, włókniste czy przejrzałe. Jeśli nie będziesz przeprowadzać regularnych zbiorów, nasiona zaczną pęcznieć, formując wybrzuszenia w strąkach. Nie tylko będą trudne do zjedzenia, lecz także rośliny przestaną wytwarzać kwiaty.

  • Zbierając strąki, dokładnie poszukuj ich w gęstwinie liści i staraj się nie przeoczyć żadnego. Jeśli zdarzy się, że znajdziesz stare, pominięte strąki, czym prędzej je zerwij (można je wyrzucić na pryzmę kompostową!). Nie dopuszczajmy żeby dojrzały i uformowały nasiona (przed wyjazdem na urlop koniecznie zerwij wszystkie – małe i starsze, strąki!).

Zdjęcia: domenico supino, Dennis / Pixabay

Autor
Kiedy zbierać fasolkę szparagową? | Jak zapewnić sobie długie plony?
Kiedy zbierać fasolkę szparagową? | Jak zapewnić sobie długie plony?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl