Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
26
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przechowywanie jabłek w domu: co robić, by długo zachowały świeżość?

Pytanie czytelnika: Jak prawidłowo przechowywać jabłka, by długo zachowały świeżość i jędrność? Jakich warunków potrzebują i czy możemy je uzyskać w domu?

 

Oczywiście jabłka można przechowywać w warunkach domowych. Miejscem, w którym najczęściej je przechowujemy są piwnice lub nieogrzewane garaże, ponieważ właśnie w tych pomieszczeniach warunki do przechowywania jabłek są najlepsze.

Optymalne warunki przechowywania jabłek w warunkach domowych:

  • Temperatura – najlepiej gdy utrzymuje się w granicach od 1 do 4ºC;
  • Wilgotność powietrza – suche powietrze spowoduje przyśpieszenie starzenia się owoców, które szybko sparcieją. Możemy temu zapobiec ustawiając w pobliżu skrzynek pojemniki z wodą;
  • Ciągły dopływ świeżego powietrza – ten warunek możemy spełnić poprzez lekko uchylone okno. Wymiana powietrza jest konieczna do usuwania etylenu, który produkują owoce.

O czym jeszcze pamiętać?

Ważne jest, żeby jabłka przeznaczone do dłuższego przechowywania były zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo, chcąc jak najbardziej wydłużyć czas zachowania świeżości owoców, pojemniki z nimi powinny być czyste (jeśli są one plastikowe warto je nawet obmyć środkiem dezynfekującym).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Gervele/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu