Żyzna gleba oraz klimat sprawiają, że niektóre z roślin uprawnych mają znacznie lepsze warunki do wzrostu. Jednak nie oznacza to, że nie możemy zastosować niektórych metod. Poniżej przybliżam je dla was w praktycznym skrócie. Skorzystajcie w sezonie!
1 patent - uprawa jesienna szpinaku na miejscu arbuza
Podczas rozmów ze znajomym z Japonii dowiedziałam się, jak ważna jest analiza wzrostu rośliny. Zarówno ta nad ziemią, jak i korzeniowa. Jak wiadomo, Japonia jest jednym z krajów, który słynie z uprawy sporej wielkości arbuzów, w szczególności na Okinawie.
Soczyste owoce zagościły do polskiej uprawy, tuż po pojawieniu się cieplejszej wiosny i lata. Od lat sama uprawiam arbuzy - w donicach, jak i w gruncie. Ich smaczny miąższ jest niepodważalny z tym, co możemy otrzymać w sklepie.
Co ważniejsze - jemy je razem ze skórką! Chrupiący dodatek do surówek możecie marynować w occie lub kisić w słoikach. Nauczyłam się, że po dobrej uprawie arbuzów, warto w ich miejscu zasiać szpinak lub dodać tam rozsadę.
Dlaczego? System korzeniowy arbuza skutecznie rozpulchnia ziemię i pozwala na lepszą przepuszczalność. Zawiązki szpinaku będą bardziej odporne na choroby i szkodniki. Sprawdźcie sami, ja wypróbowałam!
2 patent - nie wyrzucaj liści brokuła, to remedium na zarazę ziemniaka
Uprawa brokułów jest coraz powszechniejsza w ogrodach lub ROD. Te doskonałe warzywo jest skarbnicą witamin i minerałów. Po zbiorach warto resztki liści i trzonka pociąć na mniejsze kawałki i zakopać w ziemi.
Przekompostowane drobiny brokuła zawierają glukozynolan, który jest charakterystyczną substancją dla kapustnych. Podczas rozkładu rozpada się do izotiocyjanianu, który wspomaga dezynfekcję ziemi i ochronę przed grzybami i pleśnią.
W ten sposób możemy przygotować ziemię do sadzenia ziemniaków. Sposób jest bardzo skuteczny w przypadku braku występowania zarazy. To już 3 rok, kiedy wprowadziłam ją w życie.
3 patent - uprawa borówki w sąsiedztwie aromatycznego zioła
Uprawa borówki amerykańskiej w Polsce jest bardzo powszechna. Znajdziemy ją zarówno w donicach, jak i szerszej uprawie ze ściółkowaniem z kory i szyszek. Potrzebuje kwaśnej i żyznej gleby, aby móc zdrowo rosnąć. Od zawsze stosowałam zsiadłe mleko, które sprawiało, że krzaczki stawały się coraz pokaźniejsze.
Dowiedziałam, się, że Japończycy stosuję zasadę okalania borówki amerykańskiej miętą lub tymiankiem. Silny aromat tych dwóch ziół odstrasza szkodniki i utrzymuje wilgoć w glebie, w której znajduje się krzaczek.
4 patent - sąsiedztwo rukoli i rzepy białej, inaczej daikon
Lubicie białą rzepę dostępną w sklepie? Niestety najczęściej zdarza się, że jest miękka i z delikatną naleciałością pleśni. Ta, którą uprawiam w ogrodzie jest chrupiąca, niczym młoda rzodkiewka. Idealna na kanapki czy do sałatek. Dzięki japońskiej wiedzy wiem, że w sąsiedztwie rukoli idealnie wyrasta, mając sporej grubości trzon. Rukola pozwala na utrzymanie wilgoci w glebie, co jest potrzebne typowej białej rzodkwi.
Zdjęcie okładkowe: kazoka303030 /AdobeStock