Logo
Logo

Ta odmiana pomidora łamie zasady gry i... kręgosłupy. Jej owoce mogą ważyć nawet 1 kg

Pasja do uprawy roślin w domowym ogrodzie często prowadzi do poszukiwania niezwykłych odmian, które mogą zaskoczyć swoimi wyjątkowymi cechami. Jedną z takich ciekawostek jest pomidor 'Gigantomo', którego owoce potrafią osiągać masę nawet 1 kg! Ta odmiana pomidora jest doskonałym przykładem, jak staranna selekcja i praca hodowców mogą doprowadzić do stworzenia rośliny, która zupełnie przełamuje standardy i zachwyca miłośników ogrodnictwa. Dowiedz się, jak wygląda i o czym pamiętać przy jego uprawie, by uzyskać zdrowe i piękne plony.

Chcesz zaimponować sąsiadom? Uprawiaj pomidora, który bije rekordy

Idąc do sklepu i prosząc o jednego pomidora na śniadanie, raczej nie spodziewasz się otrzymać siatki ważącej 1 kg!

Pomidor 'Gigantomo' to odmiana pomidora, która zyskała popularność dzięki swoim imponującym rozmiarom owoców. Jest to wynik starannej selekcji i pracy hodowców, którzy dążyli do stworzenia rośliny, która zaskoczy zarówno wielkością, jak i smakiem. 'Gigantomo' uzyskuje swoją wielkość nie tracąc na smaku – jest on intensywny, słodki, a miąższ posiada mięsistą i soczystą konsystencją. Owoce tej odmiany są idealne do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników domowych.

Jak uprawiać pomidor 'Gigantomo'? Krok po kroku

Uprawa pomidora 'Gigantomo' nie różni się znacząco od uprawy innych odmian pomidorów, jednak ze względu na rozmiar owoców, wymaga nieco więcej uwagi, zwłaszcza w kwestii wsparcia roślin. Oto kilka wskazówek, jak uprawiać te gigantyczne pomidory:

Krok1: Wybór miejsca i przygotowanie gleby
Pomidory 'Gigantomo' najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, z ochroną przed silnym wiatrem. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, z dobrym drenażem. Warto zastosować kompost lub obornik, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze.

Krok 2: Wysiewanie i sadzenie
Rozsada pomidora powinna być zrobiona od drugiej połowy lutego do końca marca, a najpóźniej do połowy kwietnia. Po 15 maja siewki można wysadzać na miejsce stałe. Rozstaw roślin powinien być większy niż przy standardowych odmianach pomidorów, aby zapewnić każdej roślinie wystarczająco miejsca do rozwoju. Zaleca się sadzenie roślin co najmniej 60-70 cm od siebie.

Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Nasiona pomidora mięsistego 'Gigantomo' F1
Pomidor 'Gigantomo' wyróżnia się na tle innych odmian swoimi imponującymi rozmiarami, zdobywając miano "największego pomidora na świecie". Charakteryzuje się wyśmienitym smakiem oraz znakomitą konsystencją miąższu. Dodatkowo, jest uniwersalny w uprawie – sprawdza się zarówno w warunkach szklarniowych, jak i w uprawie w gruncie.
Kup teraz

Krok 3: Podpory i wiązanie
Ze względu na ciężar owoców, rośliny 'Gigantomo' wymagają solidnych podpór. Użyj mocnych palików lub kratownic, aby zapewnić wsparcie roślinom. Regularnie wiąż rośliny do podpór, aby uniknąć ich łamania pod ciężarem owoców. W ciągu sezonu, gdy owoce nabierają masy, może okazać się konieczne dodatkowe podpieranie poszczególnych pomidorów.

Krok 4: Podlewanie i nawożenie
Odmiana 'Gigantomo' wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania, najlepiej u podstawy rośliny, aby uniknąć zamoczenia liści. Nawożenie wysokiej jakości nawozem bogatym w potas wspomoże rozwój owoców. Podlewanie i nawożenie są szczególnie istotne w momencie pojawienia się pierwszych owoców.

Krok 5: Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem oznak chorób lub szkodników. Stosuj odpowiednie środki ochrony roślin, pamiętając o ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia metodach.

Dlaczego warto uprawiać pomidor 'Gigantomo'?

Uprawa pomidora 'Gigantomo' to nie tylko możliwość cieszenia się gigantycznymi owocami, ale także szansa na doświadczenie ogromnej satysfakcji z własnych wysiłków ogrodniczych. Owoce tej odmiany są nie tylko imponujące rozmiarem, ale również wyjątkowo smaczne, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Ponadto, uprawa 'Gigantomo' może być świetną zabawą dla całej rodziny, zachęcając nawet najmłodszych do wspólnego spędzania czasu w ogrodzie.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: edit. Maksims / AdobeStock

Autor
Ta odmiana pomidora łamie zasady gry i... kręgosłupy. Jej owoce mogą ważyć nawet 1 kg
Ta odmiana pomidora łamie zasady gry i... kręgosłupy. Jej owoce mogą ważyć nawet 1 kg
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl