Logo
Logo
3
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Czy trzeba kosić trawnik zimą?

Dobra kondycja trawnika wiosną, to między innymi także efekt właściwego wykonania ostatniego koszenia przed zimą. Kiedy i jak skosić murawę, żeby dobrze przezimowała?

 

W czasie trwania samej zimy raczej nie zaleca się kosić trawy, głównie ze względu na zmienne, niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto, koszenie trawy, pobudza ją do wypuszczania nowych źdźbeł, co przy ujemnych temperaturach tylko osłabi (jeśli nie zniszczy) trawnik.

Wykonane w odpowiednim terminie i w odpowiedni sposób ostatnie koszenie trawnika (przed nadejściem zimy) korzystnie wpływa na ogólną kondycję trawnika. Zwiększa się odporność darni na choroby i uszkodzenia, do których może dojść wskutek warunków pogodowych panujących zimą. W efekcie, trawnik lepiej znosi utrzymującą się, niską temperaturę oraz opady śniegu lub marznącego deszczu. Z kolei wiosną murawa szybciej odzyskuje ładny wygląd i odpowiednie wybarwienie.

Kiedy ostatni raz skosić trawę przed zimą?

Zwykle przyjmuje się, że w naszym klimacie ostatnie koszenie wykonujemy w okolicach połowy października, tak by odbyło się przed pierwszymi przymrozkami i gdy trawnik kończy okres wegetacyjny. Jednak, gdy jesień jest ciepła i wilgotna, trawa dalej rośnie dość intensywnie i nadal wymaga koszenia (mniej więcej co dwa tygodnie). W takim wypadku ostatnie koszenie może przesunąć się na listopad lub nawet początek grudnia (gdy temperatura w ciągu dnia osiąga lub przekracza 10 °C).

Na jaką wysokość skosić trawę przed zimą?

Warto pamiętać, żeby przy ostatnim, jesienno-zimowym koszeniu ustawić wysokość noży kosiarki wyżej niż w pełni sezonu. Optymalna wysokość koszenia trawy przed zimą to około 4-5 cm. Na czas zimy nie należy:

  • zostawiać zbyt wysokiej trawy (ponad 5 cm) – sprzyja to gniciu i pojawianiu się pleśni śniegowej – groźnej choroby grzybowej) oraz wpływa na dłuższą regenerację murawy wiosną
  • skosić murawy bardzo nisko (na 3-4 cm lub niżej) – może to prowadzić do przemarznięcia korzeni trawy, szczególnie w czasie bezśnieżnej zimy.

Co zrobić ze skoszoną trawą przed zimą?

Skoszoną trawę można wykorzystać w sposób pożyteczny i jednocześnie ekologiczny, czyli przeznaczyć ją na kompost lub wykorzystać jako ściółkę, np. zabezpieczającą podłoże wokół roślin przed mrozem. Zawsze warto najpierw podsuszyć skoszoną trawę na słońcu lub rozrzucając ją w suchym miejscu, aby nie zgniła.

WAŻNE!
Nie należy zostawiać skoszonych resztek trawy na trawniku, ponieważ pod śniegiem zaczną one gnić. Z czasem zacznie się tworzyć tzw. filc, który zaburza cyrkulację powietrza w strefie korzeniowej oraz utrudni darni dostęp do wody i składników odżywczych (szczególnie, gdy zastosowaliśmy jesienne nawozy do trawnika). Z tego względu najkorzystniej jest użyć do koszenia kosiarki z koszem, albo dokładnie wygrabić resztki trawy po koszeniu. Zaleca się wygrabiać z trawnika także opadłe z drzew liście, ponieważ zalegając na trawie zimą, pod śniegiem mogą również powodować gnicie darni i rozwój pleśni śniegowej lub innych chorób grzybowych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Shaun Holloway/Unsplash

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!