Miesięcznik Dahurski Menispermum dauricum

Miesięcznik Dahurski Menispermum davuricum
Miesięcznik Dahurski (Menispermum dauricum) | To okazałe pnącze, które dzięki szybkiemu wzrostowi i gęstym, dachówkowo układającym się liściom, doskonale sprawdzi się jako roślina okrywowa. Można go wykorzystać do zakrywania nieatrakcyjnych elementów ogrodu, płotów czy murów, nadając przestrzeni wyjątkowy charakter. To pnącze, które nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a jego odporność na mróz oraz mała podatność na choroby czynią go idealnym wyborem nawet dla początkujących ogrodników. Dowiedz się, jak uprawiać miesięcznik Dahurski i wykorzystać jego pełen potencjał w swoim ogrodzie
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste, jagody
Pokrój: pnącze
Przydatność do spożycia: trujące owoce
Wysokość: 3-5 m długości
Okres kwitnienia: V, VI, VII
Kolor owoców: czarne
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina pnąca, murki, sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach, roślina dekoracyjna, pojedynczo, na altany

Miesięcznik Dahurski (Menispermum davuricum) jest okazałym, wieloletnim pnączem z rodziny miesięcznikowatych. Gatunek pochodzi z Azji Wschodniej, gdzie najchętniej zasiedla obrzeża lasów, okolice strumieni i zarośla. Bywa też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda miesięcznik Dahurski?

Miesięcznik Dahurski może dorastać do ok. 3-5 m wys. Rozwija długie, cienkie, początkowo elastyczne, później drewniejące u podstawy i często czerwono nabiegłe pędy, za pomocą których owija się wokół podpór. Jego największą ozdobą są wyrastające na pędach skrętolegle duże, ciemnozielone z wierzchu i jaśniejsze, a nawet srebrzyste od spodu, sercowate, całobrzegie lub klapowane (3-7 klap) liście, z wyraźne zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście osadzone na długich, cienkich ogonkach i w miarę rozwoju zachodzą na siebie dachówkowo, gęsto pokrywając pędy. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i opadają.

Miesięcznik kwitnie latem (V-VI/VII), wydając drobne, kremowe lub białe kwiaty, zebrane w wiechowate lub groniaste kwiatostany w kątach liści. Roślina jest dwupienna, dlatego na jednych egzemplarzach tworzy kwiaty żeńskie, a na innych męskie. Po zapyleniu z kwiatów żeńskich rozwijają się kuliste, ciemne owoce (pestkowce), zawierające pojedyncze, brunatne nasiono w kształcie półkrzężyca. Owoce przypominają winogrona, ale są niejadalne, a nawet trujące (szczególnie niebezpieczne są dla dzieci).

Miesięcznik Dahurski ma tendencję do rozrastania się po okolicy za pomocą podziemnych rozłogów, dlatego może być ekspansywny.

Wymagania i uprawa miesięcznika Dahurskiego

Miesięcznik Dahurski jest łatwy w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne podłoża, ale urośnie też w półcieniu i na przeciętnej glebie ogrodowej. W naszym klimacie pnącze jest dostatecznie mrozoodporne i nie wymaga zimowego okrycia (znosi mróz do ok. -23/-26°C).

Miesięcznik może być rozmnażany przez sadzonki pędowe, odrosty korzeniowe i odkłady. Gatunek można też rozmnażać za pomocą nasion.

Jak pielęgnować miesięcznik?

Pnącze nie wymaga systematycznego przycinania, ale ponieważ szybko rośnie, może potrzebować korekty i przycięcia zbyt długich pędów. Warto też raz na kilka lat mocno go przyciąć (na wys. 20-40 cm ponad ziemią), dzięki czemu ładniej się zagęści.

Roślinę trzeba też kontrolować pod kątem rozrastania się podziemnych rozłogów, gdyż pozostawiona bez nadzoru, z czasem może zająć znaczna część ogrodu.

Jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać miesięcznikowi?

Miesięcznik Dahurski należy do roślin mało podatnych na choroby i szkodniki, jednak na młodych pędach mogą się pojawiać mszyce i przędziorki.

Zastosowanie miesięcznika Dahurskiego w ogrodzie

Miesięcznik Dahurski to szybko rosnące pnącze i dokonała roślina okrywowa. Efektownie wygląda prowadzony przy podporach takich jak kratki, pergole, słupki czy altany. Może zakrywać nieatrakcyjne elementy architektury ogrodowej, a także płoty i ogrodzenia. Prowadzony po murze, szczelnie zasłania jego powierzchnie, maskując niedoskonałości budynku.


Zdjęcia: "Menispermum dauricum" / Oleg Kosterin / CC BY 4.0; "Menispermum dauricum" / Annna / CC BY 2.0.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści