Miesięcznik Dahurski (Menispermum davuricum) jest okazałym, wieloletnim pnączem z rodziny miesięcznikowatych. Gatunek pochodzi z Azji Wschodniej, gdzie najchętniej zasiedla obrzeża lasów, okolice strumieni i zarośla. Bywa też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda miesięcznik Dahurski?
Miesięcznik Dahurski może dorastać do ok. 3-5 m wys. Rozwija długie, cienkie, początkowo elastyczne, później drewniejące u podstawy i często czerwono nabiegłe pędy, za pomocą których owija się wokół podpór. Jego największą ozdobą są wyrastające na pędach skrętolegle duże, ciemnozielone z wierzchu i jaśniejsze, a nawet srebrzyste od spodu, sercowate, całobrzegie lub klapowane (3-7 klap) liście, z wyraźne zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście osadzone na długich, cienkich ogonkach i w miarę rozwoju zachodzą na siebie dachówkowo, gęsto pokrywając pędy. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i opadają.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Miesięcznik kwitnie latem (V-VI/VII), wydając drobne, kremowe lub białe kwiaty, zebrane w wiechowate lub groniaste kwiatostany w kątach liści. Roślina jest dwupienna, dlatego na jednych egzemplarzach tworzy kwiaty żeńskie, a na innych męskie. Po zapyleniu z kwiatów żeńskich rozwijają się kuliste, ciemne owoce (pestkowce), zawierające pojedyncze, brunatne nasiono w kształcie półkrzężyca. Owoce przypominają winogrona, ale są niejadalne, a nawet trujące (szczególnie niebezpieczne są dla dzieci).
Miesięcznik Dahurski ma tendencję do rozrastania się po okolicy za pomocą podziemnych rozłogów, dlatego może być ekspansywny.
Wymagania i uprawa miesięcznika Dahurskiego
Miesięcznik Dahurski jest łatwy w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne podłoża, ale urośnie też w półcieniu i na przeciętnej glebie ogrodowej. W naszym klimacie pnącze jest dostatecznie mrozoodporne i nie wymaga zimowego okrycia (znosi mróz do ok. -23/-26°C).
Miesięcznik może być rozmnażany przez sadzonki pędowe, odrosty korzeniowe i odkłady. Gatunek można też rozmnażać za pomocą nasion.
Jak pielęgnować miesięcznik?
Pnącze nie wymaga systematycznego przycinania, ale ponieważ szybko rośnie, może potrzebować korekty i przycięcia zbyt długich pędów. Warto też raz na kilka lat mocno go przyciąć (na wys. 20-40 cm ponad ziemią), dzięki czemu ładniej się zagęści.
Roślinę trzeba też kontrolować pod kątem rozrastania się podziemnych rozłogów, gdyż pozostawiona bez nadzoru, z czasem może zająć znaczna część ogrodu.
Jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać miesięcznikowi?
Miesięcznik Dahurski należy do roślin mało podatnych na choroby i szkodniki, jednak na młodych pędach mogą się pojawiać mszyce i przędziorki.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zastosowanie miesięcznika Dahurskiego w ogrodzie
Miesięcznik Dahurski to szybko rosnące pnącze i dokonała roślina okrywowa. Efektownie wygląda prowadzony przy podporach takich jak kratki, pergole, słupki czy altany. Może zakrywać nieatrakcyjne elementy architektury ogrodowej, a także płoty i ogrodzenia. Prowadzony po murze, szczelnie zasłania jego powierzchnie, maskując niedoskonałości budynku.
Zdjęcia: "Menispermum dauricum" / Oleg Kosterin / CC BY 4.0; "Menispermum dauricum" / Annna / CC BY 2.0.