Strzałkowiec grzechotkowy Justicia brandegeeana

Strzalkowiec grzechotkowy Justicia brandegeeana Beloperone guttata
Strzałkowiec grzechotkowy (Justicia brandegeeana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: kwiaty, przykwiatki
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze, wargowe, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: krzaczkowaty
Wysokość: 60 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Strzałkowiec grzechotkowy (Justicia brandegeeana syn. Beloperone guttata) to niewysoki, wiecznie zielony krzew z rodziny akantowatych (Acanthaceae). Jego ojczyzną jest Meksyk, ale bywa też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa, a w cieplejszym klimacie także ogrodowa.

Wygląd strzałkowca grzechotkowego

Strzałkowiec grzechotkowy posiada gęsty, rozłożysty, kaskadowy pokrój i może dorastać do ok. 1 m wys (w uprawie doniczkowej osiąga zwykle nie więcej niż 40-50/60 cm wys). Tworzy liczne, rozgałęzione, obłe, z czasem drewniejące, delikatnie owłosione pędy, podzielone węzłami oraz wyrastające z węzłów parami duże, szerokie, jajowate, zielone, miękkie, lekko owłosione od spodu liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Strzałkowiec kwitnie od lata do jesieni, rozwijając małe, wydłużone, białe, wargowe, niepozorne kwiaty, otoczone barwnymi, dużymi przylistkami, zebranymi na szczytach pędów w okazałe, gęste, długie, łukowato wygięte, kłosowe kwiatostany. Przylistki w kwiatostanie zachodzą na siebie dachówkowato i mają łososiową, jasnoczerwoną lub różową barwę, stopniowo przechodzącą na szczycie kwiatostanu w kolor zielony lub zielonożółty.

Wymagania i uprawa strzałkowca grzechotkowego

Strzałkowiec oczekuje w uprawie widnego stanowiska z rozproszonym światłem (preferuje półcień) oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekkiej, umiarkowanie wilgotnej ziemi. Przez cały sezon wegetacyjny warto go też zasilać nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących. Latem strzałkowiec najlepiej czuje się na zewnątrz, ale ponieważ nie jest odporny na niskie temperatury (nie znosi temperatur poniżej 7°C), zimę musi spędzać w widnym, chłodnym pomieszczeniu (ok. 12-14°). Może też zimować w mieszkaniu, ale wtedy straci część swoich liści.

Wiosną roślinę należy przyciąć, skracając jej pędy nawet o połowę, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i wyda więcej kwiatów.

Strzałkowaca najłatwiej jest rozmnażać z wierzchołkowych sadzonek pędowych pobieranych z rośliny wiosną (np. podczas przycinania) lub latem.

Zastosowanie strzałkowca grzechotkowego

Ze względu na swój krzaczasty, rozłożysty pokój i niezwykle oryginalne, liczne kwiatostany, strzałkowiec grzechotkowy najlepiej prezentuje się w donicy jako soliter. Doskonale sprawdza się jako roślina tarasowa lub balkonowa, gorzej natomiast radzi sobie w mieszkaniu.

Przez odpowiednie ciecie strzałkowca można też uformować na małe drzewko.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock; "Justicia brandegeeana Shrimp Plant" / cultivar413 / CC BY 2.0; Krzysztof Ziarnek, Kenraiz / CC BY-SA 4.0 / Link

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści