Soliród zielny (Salicornia europaea) to jednoroczny, zielny sukulent, w zależności od źródła zaliczany do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae) lub szarłatowatych (Amaranthaceae). Naturalnie występuje w Afryce Północnej, Azji i Europie, w tym bardzo rzadko również w Polsce. Zasiedla podmokłe, bagienne lub wilgotne stanowiska nad brzegami zbiorników wody słonej (miejsca wysięku solankowego) i tereny nadmorskie. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Soliród zielny uprawia się jako roślinę doniczkową na tarasie lub balkonie. Może dorastać do ok. 15-30 cm. wys. Tworzy zielone, nagie, mięsiste, okrągłe w przekroju, mocno rozgałęzione, wzniesione, członowate pędy, pokryte nielicznymi, bardzo małymi, łuskowatymi, silnie zredukowanymi i niemal niewidocznymi listkami (pokrojem przypomina skrzypy). Jesienią pędy przebarwiają się na czerwony kolor.

Roślina kwitnie latem (VIII-IX), wydając na szczytach pędów drobne, bladoróżowe kwiaty.

Wymagania i uprawa

Soliród należy do roślin słonolubnych lub solniskowych (halofity) i zaliczany jest do słonorośli, dlatego rzadko bywa uprawiany. Można natomiast pokusić się o amatorką uprawę rośliny w doniczce, zapewniając jej słoneczne stanowisko i przepuszczalną, lekką, żyzną ziemię (np. podłoże dla ziół).

Ponieważ jednak soliród zielny uprawiany jest bardzo rzadko, nie do końca poznane są jego wymagania, dlatego jeśli w klasycznej uprawie roślina słabo się rozwija i źle wygląda, można spróbować podlać ją osoloną wodą, gdyż w środowisku naturalnym systematycznie poddawana jest działaniu słonej wody. Należy jednak robić to ostrożnie, uważnie obserwując reakcję rośliny.

Zastosowanie

Soliród zielny to przede wszystkim bardzo oryginalna i ciekawa roślina jadalna, bogata w błonnik oraz szereg witamin (min. A i C) i minerałów (głównie fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza i potasu). Spożywany na surowo jest chrupiący i ma słony, nieco trawiasty smak, jednak po zblanszowaniu i podsmażeniu lub uduszeniu, staje się mniej słony i bardziej maślany, dlatego można podawać go jako jarzynkę z masłem i bułką tartą lub traktować jako składnik sałatek i surówek. Soliród może być także dodawany do zup, dań warzywnych, owoców morza i potraw rybnych. Po zblanszowaniu smakiem przypomina nieco szparagi, dlatego bywa nazywany morskim szparagiem.

Świeże ziele można nabyć min. w niektórych internetowych sklepach spożywczych, a w sezonie także w dużych marketach spożywczych.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tasfoto, MartinaUnbehauen, funandrejs_gmail/Depositphotos; Thue/CC0/LinkLink