Soliród zielny Salicornia europaea

Solirod zielny Salicornia europaea, fot. MartinaUnbehauen - Depositphotos
Soliród zielny (Salicornia europaea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
10
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przewiewna, przepuszczalna, piaszczysta
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: wyprostowany, kępy, wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście
Wysokość: 15-30 cm
Okres kwitnienia: VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, balkony, roślina jadalna

Soliród zielny (Salicornia europaea) to jednoroczny, zielny sukulent, w zależności od źródła zaliczany do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae) lub szarłatowatych (Amaranthaceae). Naturalnie występuje w Afryce Północnej, Azji i Europie, w tym bardzo rzadko również w Polsce. Zasiedla podmokłe, bagienne lub wilgotne stanowiska nad brzegami zbiorników wody słonej (miejsca wysięku solankowego) i tereny nadmorskie. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Soliród zielny uprawia się jako roślinę doniczkową na tarasie lub balkonie. Może dorastać do ok. 15-30 cm. wys. Tworzy zielone, nagie, mięsiste, okrągłe w przekroju, mocno rozgałęzione, wzniesione, członowate pędy, pokryte nielicznymi, bardzo małymi, łuskowatymi, silnie zredukowanymi i niemal niewidocznymi listkami (pokrojem przypomina skrzypy). Jesienią pędy przebarwiają się na czerwony kolor.

Roślina kwitnie latem (VIII-IX), wydając na szczytach pędów drobne, bladoróżowe kwiaty.

Wymagania i uprawa

Soliród należy do roślin słonolubnych lub solniskowych (halofity) i zaliczany jest do słonorośli, dlatego rzadko bywa uprawiany. Można natomiast pokusić się o amatorką uprawę rośliny w doniczce, zapewniając jej słoneczne stanowisko i przepuszczalną, lekką, żyzną ziemię (np. podłoże dla ziół).

Ponieważ jednak soliród zielny uprawiany jest bardzo rzadko, nie do końca poznane są jego wymagania, dlatego jeśli w klasycznej uprawie roślina słabo się rozwija i źle wygląda, można spróbować podlać ją osoloną wodą, gdyż w środowisku naturalnym systematycznie poddawana jest działaniu słonej wody. Należy jednak robić to ostrożnie, uważnie obserwując reakcję rośliny.

Zastosowanie

Soliród zielny to przede wszystkim bardzo oryginalna i ciekawa roślina jadalna, bogata w błonnik oraz szereg witamin (min. A i C) i minerałów (głównie fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza i potasu). Spożywany na surowo jest chrupiący i ma słony, nieco trawiasty smak, jednak po zblanszowaniu i podsmażeniu lub uduszeniu, staje się mniej słony i bardziej maślany, dlatego można podawać go jako jarzynkę z masłem i bułką tartą lub traktować jako składnik sałatek i surówek. Soliród może być także dodawany do zup, dań warzywnych, owoców morza i potraw rybnych. Po zblanszowaniu smakiem przypomina nieco szparagi, dlatego bywa nazywany morskim szparagiem.

Świeże ziele można nabyć min. w niektórych internetowych sklepach spożywczych, a w sezonie także w dużych marketach spożywczych.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tasfoto, MartinaUnbehauen, funandrejs_gmail/Depositphotos; Thue/CC0/LinkLink

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści