Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum) to roślina roczna lub dwuletnia należąca do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w południowym obszarze Stanów Zjednoczonych oraz na północy Meksyku. To niewysoki gatunek (do 50 cm wysokości) o pokroju wzniesionym.

Tworzy lancetowate, lekko srebrzyste liście i duże, ale delikatne kwiaty o barwie białej, różowej lub fioletowej. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Uprawa eustomy wielkokwiatowej

Roślina lubi jasne, słoneczne stanowiska, ale może rosnąć również w lekkim cieniu. Optymalne są gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste. Najlepiej rośnie w temp. 18-21°C.

Wymaga umiarkowanego podlewania i nawożenia. Odpowiednie są nawozy dla roślin kwitnących. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie można dopuścić do przelewania rośliny. Przesadzanie zwykle nie jest konieczne, gdyż roślina po przekwitnięciu jest wyrzucana (nie kwitnie po raz drugi).

Zastosowanie eustomy wielkokwiatowej

Eustoma wielkokwiatowa uprawiana jest w Polsce jako roślina pokojowa, którą na początku kwitnienia (latem) przenosi się na balkon lub taras. W pomieszczeniach najlepiej uprawiać ją na słonecznych parapetach.

Gatunek nadaje się również na kwiat cięty (długo zachowuje świeżość w wazonie) a w wielu krajach jest popularny w bukietach ślubnych.

fot. plantscape (Ajinkya), źródło flickr.com