Logo
Logo

Ligustr jajolistny / Ligustr jajowatolistny (Ligustrum ovalifolium)

Ligustr jajolistny / Ligustr jajowatolistny (Ligustrum ovalifolium) | To wyjątkowy krzew ozdobny pochodzący z Japonii. Dorastający do 4-5 m w naturze, w ogrodach osiąga zazwyczaj 2-3 m wysokości. Charakteryzuje się gęstym, szerokim pokrojem oraz ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi. Latem ligustr jajolistny kwitnie drobnymi, białymi kwiatami o intensywnym zapachu, które przekształcają się w trujące dla ludzi, ale uwielbiane przez ptaki, czarne owoce. Jeśli chodzi o pielęgnacje w ciągu sezony jest bardzo mało wymagający, ale niestety wymaga ochrony przed mrozem – nadaje się tylko do ciepłych regionów kraju. Idealny do formowania żywopłotów i jako ozdobny soliter, może również zdobić tarasy w pojemnikach. Sprawdź, czy ligustr jajolistny to roślina dla Ciebie.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: próchniczna
  • Kolor kwiatów: białe, kremowe
  • Kwiatostan: wiechowaty
  • Kwiaty: pachnące, pojedyncze
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: 2-3 m
  • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
  • Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: żywopłoty, ogrody przydomowe, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium) lub też jajowatolistny, to okazały krzew z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Naturalnie występuje w Japonii, ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda ligustr jajolistny?

    Ligustr jajolistny w naturze może dorastać do ok. 4-5 m wys, jednak w uprawie rzadko przekracza 2-3 m wys. Krzew tworzy liczne, wzniesione, silnie rozgałęzione pędy i posiada gęsty, szeroki pokrój. Jego liście są zimotrwałe lub półzimotrwale, gładkie, skórzaste, całobrzegie, eliptyczne, ciemnozielone z wierzchu i żółtozielone od spodu. Na pędzie układają się naprzeciwległymi parami.

    Ligustr jajolistny kwitnie latem (VI/VII-VIII), rozwijając niepozorne, miododajne, obupłciowe, białe lub kremowe, rurkowe kwiaty, zakończone czterema płatkami, które stopniowo wywijają się na zewnątrz, odsłaniając dwa wysokie pręciki z pylnikami i znajdujący się pomiędzy nimi nieduży słupek. Kwiaty mają dość specyficzny zapach (przez niektórych uważany za nieprzyjemny) i zebrane są na szczytach pędów w gęste, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu przekształcają się w kuliste, czarne owoce (pestkowce), zebrane na szczytach pędów w stojące grona. Owoce są trujące dla ludzi, ale chętnie zjadane przez ptaki.

    Krzew tworzy gęsty, rozbudowany system korzeniowy, złożony z licznych, rozgałęzionych korzeni.

    Jakie są wymagania ligustru jajolistnego i jak go uprawiać?

    Ligustr jajolistny nie jest zbyt wymagający i choć w uprawie preferuje zaciszne, słoneczne lub pólcieniste stanowiska i próchnicze, lekko wilgotne gleby, poradzi sobie też w większym cieniu i na przeciętnej, a nawet piaszczystej glebie. Zniesie też przejściową suszę i zanieczyszczone powietrze. Nie powinien być natomiast sadzony na glebach ciężkich, zimnych i mokrych, bo wtedy zimą łatwiej przemarza.

    Jego mrozoodporność jest bardzo ograniczona (ok. -18 / -15°C). Z tego względu poleca się też uprawiać go w cieplejszych rejonach kraju, gdzie może nawet zachować liście na zimę (w chłodniejszym klimacie zrzuca liście).

    Ligustr jajolistny może być rozmnażany przez sadzonki pędowe, a gatunek także przez nasiona.

    Pielęgnacja ligustru jajolistnego

    Ligustr jajolistny ze względu na swój ładny, gęsty pokrój nie wymaga systematycznego cięcia, jednak zabieg znosi bardzo dobrze, dlatego w razie potrzeby można skracać jego pędy lub silniej przycinać wiosną, jeśli jest formowany, np. na żywopłot.

    Młode egzemplarze poleca się przez pierwsze lata uprawy osłaniać na zimę włókniną.

    Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
    Przeczytaj także
    Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

    Choroby i szkodniki ligustru jajolistnego

    Ligustr jajolistny nie jest podatny na choroby i szkodniki, czasami jednak mogą zaatakować go mszyce, przędziorki lub opuchlaki, a także może być porażony przez choroby grzybowe (np. antraknoza, plamistość liści).

    Zastosowanie ligustru jajolistnego w ogrodzie

    W ogrodzie ligustr jajolistny wykorzystywany jest często do tworzenia żywopłotów, choć najlepiej sprawdza się w tej roli w cieplejszych rejonach kraju. Jego odmiany o barwnych liściach pięknie prezentują się w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi i bylinami, a także jako solitery na tle trawnika lub ogrodzenia.

    Krzewy nadają się również do uprawy w dużych pojemnikach na balkonach tarasach. Ozdobne, czarne owoce stanowią piękną, zimową ozdobę krzewu i pokarm dla ptaków.

    Wybrane odmiany ligustru jajolistnego

    • 'Aureum' – (zdj. 1, 2, 3) liście ciemnozielone, z szeroką, nieregularną, żółtą obwódką, wys ok. 3 m
    • 'Variegatum' – liście ciemnozielone, z wąską, nieregularną, żółtą obwódką, wys ok. 3 m
    • 'Argenteum' – liście ciemnozielone, z wąską, nieregularną, białokremową obwódką, wys ok. 2-3 m
    • 'Vicaryi' – liście żółte, starsze żółtozielone, wys ok. 2 m


    Zdjęcia: JAG IMAGES, Marina, DRBURHAN, photodigitaal.nl, Sarawut, vadiml / AdobeStock

    Autor
    Ligustr jajolistny / Ligustr jajowatolistny
    Ligustr jajolistny / Ligustr jajowatolistny
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl