Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) odmiana DUSKY MAIDEN ('Londus' PBR) należy karłowych krzewów ogrodowych z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae).

Roślina ta charakteryzuje się bardzo gęstym i zwartym pokrojem – dorasta do zaledwie 1,5 m wysokości. W przeciwieństwie do innych odmian perukowca, 'Dusky Maiden' wytwarza dość krótkie, fioletowobordowe pędy z dużą ilością pędów bocznych.

Latem liście rośliny są purpurowoczerwone, a jesienią przebarwiają się na intensywny pomarańczowoczerwony kolor. Cechą charakterystyczną tej odmiany są pofalowane brzegi blaszki liściowej.

Puszyste owocostany perukowca długo utrzymują się na roślinie – od lipca do września.

Wymagania i uprawa

Najbardziej lubi miejsca słoneczne (ma wtedy najlepsze wybarwienie liści), ale radzi sobie również w półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna, o pH od obojętnego do zasadowego – zasobnego w wapń.

Perukowce podolskie są zwykle mrozoodporne (bez problemu wytrzymują spadki temp. do -23 ºC). Są też odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby.

Bardzo dobrze znosi przycinanie, które powinniśmy wykonywać regularnie, by stymulować obfite kwitnienie oraz utrzymywać formę krzewu.

Zastosowanie

Perukowiec podolski 'Dusky Maiden' może być sadzony w każdym ogrodzie, wśród zieleni miejskiej oraz w dekoracyjnych pojemnikach przeznaczonych na tarasy i balkony. Odmiana jest idealna do nasadzeń grupowych.

Ciemne liście tej odmiany harmonijnie komponują się z roślinami o jasnych kwiatach – szczególnie ładnie prezentują się na słonecznych, kwietnych rabatach.

Zdjęcia: Szkółka Hoogenraad