Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii syn. Helxine soleirolii) nazywana jest także chłopięca główką czy dziecięcymi łzami, należy do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). W naturze spotkamy ją na południu Europy, w rejonie Morza Śródziemnomorskiego.

Bylina ma gęsty, gąbkowaty pokrój i wyrasta na zaledwie 5-10 cm wysokości. Wytwarza jednak pokładające się lub zwisające, długie (do 30-50 cm) pędy. Mają one budowę nitkowaną i są różowawe. Liście są małe, okrągławe, delikatne, błyszczące a jednocześnie pokryte bardzo drobnymi włoskami. Mają soczysty, jasno zielony kolor. 

Soleirolia rozesłana kwitnie od maja do października. Wytwarza bardzo wiele, niezwykle małych, promienistych kwiatów

Wymagania i uprawa

Soleirolia rozesłana najlepiej czuje się w półcieniu i jaśniejszych pomieszczeniach z rozproszonym światłem. Aby ładnie się rozwijała należy jej zapewnić żyzne, przepuszczalne i próchnicze podłoże o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Powinno być ono stale lekko wilgotne. Roślina bardzo nie lubi przesuszenia. Można ją zraszać.

Zimą roślina przechodzi stan spoczynku, dlatego należy wtedy mocno ograniczyć jej podlewanie, z nawożeniem możemy się zupełnie wstrzymać i jeśli mamy możliwość, warto ją przenieść do pomieszczenia z temp. ok. 10°C.

Roślinę regularnie nawozimy – co ok. dwa tygodnie stosujemy nawozy do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach lub naturalne. Solejrolię można mocno przycinać, co pobudza jej pędy do zagęszczania się.

Soleirolię przesadza się wiosną, a podczas tego zabiegu można ją łatwo rozmnożyć przez podział.

Zastosowanie

Soleirolia rozesłana jako roślina doniczkowa pasuje niemal do każdego pomieszczenia. Może stać na parapetach okien wschodnich czy też północnych, w kuchniach i łazienkach. Bardzo dobrze wygląda w podwieszanych doniczkach, w których szybko się rozrasta dając efekt "zielonej firanki". Jest znana z obrazków pokazujących "rośliny-fryzury" w doniczkach w kształcie głowy. Roślina świetnie się też sprawdza w ogrodach w słoikach.

Przez zwój poduszkowy pokrój soleirolia może się nadać jako ozdoba zamiast rzeżuchy w okresie wielkanocnym.

Ciekawostki

W swoim naturalnym środowisku soleirolia traktowana jest często jako chwast. W odpowiednich warunkach jest bardzo wytrzymała, silnie odrasta po zimie (kiedy to jej nadziemna część może zupełnie zamierać) i rośnie w bardzo różnych siedliskach – od terenów zurbanizowanych po bagniste.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk