Iksja (Ixia) to roślina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). W środowisku naturalnym występuje na obszarze Afryki. W Polsce jest znana z uprawy.

Dorasta do 60cm wysokości. Wytwarza mieczowate liście i nierozgałęzione łodygi. Kwiaty są promieniste, gwiazdkowate, sześciopłatkowe. Ich barwa jest zmienna - zależy od odmiany. Kwitnie od czerwca do lipca.

Iksja - wymagania i uprawa:

Roślinę zaleca się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża lekkie, dobrze przepuszczalne, średnio zasobne w składniki pokarmowe. Nie znosi podłoży podmokłych. Bulwocebule najczęściej sadzi się w kwietniu na głębokości 6-8cm.

Glebę przed sadzeniem warto wzbogacić nawozem organicznym. W czasie susz iksja wymaga podlewania. Przez cały okres uprawy powinno się ją odchwaszczać (i spulchniać podłoże). Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby.

Po kwitnieniu podlewanie należy ograniczyć. Jesienią cześć podziemną zaleca się wykopać i przenieść do pomieszczenia lub dokładnie okryć. Roślina może przemarzać, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski.

Zastosowanie iksji:

Iksja to interesująca propozycja na rabaty. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach - jako ozdoba balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Dobrze wygląda sadzona w grupach. Warto mieszać ze sobą odmiany o różnej barwie kwiatów lub tworzyć wielogatunkowe kompozycje.

zdjęcie: iBulb