Zimowit bizantyjski Colchicum ×byzantinum

Zimowit bizantyjski Colchicum byzantinum, fot. Meneerke bloem (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Zimowit bizantyjski (Colchicum ×byzantinum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: świeża, piaszczysto-gliniasta, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe, liliowe, białe
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10-40 cm
Okres kwitnienia: IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, rabaty, obwódki rabat

Zimowit bizantyjski (Colchicum ×byzantinum) to bulwiasta bylina z rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). Jej pochodzenie jest dyskusyjne, dlatego uznano ją za wielogatunkowego, ogrodowego mieszańca.

Roślina może dorastać do ok. 10/15-30/40 cm wys. Wczesną wiosną (III) z jego podziemnej bulwy wyrastają szerokolnacetowate, zielone, błyszczące, sztywne, tępo zakończone, szerokie liście, zebrane po kilka (zwykle 3-6 szt.) w okazałe, gęste, wzniesione rozety, osiągające ok. 30-40 cm wys. Późną wiosną (VI), liście stopniowo zasychają i znikają z rabaty.

Zimowit bizantyjski kwitnie wczesną jesienią (IX). Po okresie letniego spoczynku z podziemnej bulwy wyrastają jedynie kwiaty (liście już się nie ukazują). Są dość niskie (ok. 10-15 cm wys.) i bezwonne, ale duże. Mają lejkowaty kształt i zbudowane są z 6 barwnych działek kielicha, zrośniętych ze sobą u podstawy w długą, wąską, wzniesioną, sztywną, białą rurkę, która wydłuża się w miarę kwitnienia, przez co kwiaty zaczynają się pokładać. Działki kielicha są wąskie, wydłużone i mocno rozchylone na boki. Każda z nich posiada białą pręgę, biegnącą przez jej środek oraz wyraźne zgrubienie wzdłuż pręgi, widoczne na spodniej stronie. Pomiędzy działkami wyrastają pręciki o lilowej nitce i żółtopomarańczowych, jaskrawych pylnikach.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Kwiaty zimowitów bardzo przypominają krokusy, ale w przeciwieństwie do nich są trujące i pojawiają się w innym terminie).

Z jednej bulwy może wyrosnąć nawet kilkanaście kwiatów.

Wymagania i uprawa

Zimowit bizantyjski preferuje słoneczne lub lekkopółcieniste stanowiska i żyzne, próchnicze, świeże, stale lekko wilgotne, najlepiej gliniasto–piaszczyste gleby, bogate w składniki odżywcze. W naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporny.

Ponieważ zimowit bizantyjski jest gatunkiem mieszańcowym, może być rozmnażany wyłącznie wegetatywnie przez bulwki przybyszowe, oddzielane od bulwy matecznej późną wiosną, po zasuszeniu przez roślinę liści.

🟢 Czas odmienić swój ogród! Zajrzyj do naszego sklepu ogrodniczego i sprawdź ofertę roślin do ogrodu i doniczki! Darmowa dostawa już od 150 zł.

Zastosowanie

Zimowity bizantyjskie wspaniale prezentują się w ogrodzie na trawniku lub wrzosowisku. Dobrze wyglądają też w zestawieniu z ozdobnymi trawami i niezbyt wysokimi bylinami (np. liliowcami, astrami krzaczastymi.

Sadząc zimowity w ogrodzie, trzeba jednak pamiętać o dość specyficznym cyklu rozwojowym roślin, które wiosną tworzą okazałe, wysokie kępy liści, latem znikają z rabaty, a jesienią wydają dość niskie, w miarę kwitnienia pokładające się kwiaty, dlatego towarzyszące im rośliny na żadnym etapie rozwoju nie powinny ich zasłaniać ani zagłuszać.

Kwiaty zimowitów nadają się do ciecia.

Wybrane odmiany

  • 'Album' – kwiaty białe, lekko różowiejące w miarę przekwitania


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Powiązane artykuły
Podlej tym rośliny. Pozbędziesz się larw, pędraków i turkucia – w 100% naturalnie
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy