Skalnica cienista (Saxifraga umbrosa) należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). To mieszaniec nie występujący w środowisku naturalnym. Roślina osiąga 10-30cm wysokości. Tworzy rozety złożone z łopatkowych liści z karbowanymi brzegami.

Kwiaty są drobne, gwiazdkowate, pięciopłatkowe, osadzone na długich czerwonawych pędach, zebrane w wiechy. Mają białą lub bladoróżową barwę. Kwitnie od maja do lipca.

Bylina preferuje stanowiska lekko zacienione, osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Optymalne są gleby żyzne, dobrze przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Nie lubi jednakże nadmiaru wody w glebie. Gatunek jest mrozoodporny. W przeciwieństwie do innych skalnic gorzej znosi susze. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Zwykle na 1m² sadzi się do 10 roślin. Wymaga regularnego odchwaszczania i sporadycznego podlewania. Na glebach suchych warto wyłożyć warstwę ściółki - to ograniczy parowanie wody. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany.

Skalnicę najczęściej jako dodatek do cienistych rabat. Ponadto można ją wykorzystywać do zagospodarowania miejsca pod koroną drzew. To dobra roślina okrywowa służąca do zadarniania niewielkich powierzchni. Nadaje się również do ozdoby skalniaków - wtedy zazwyczaj trzeba ją podlewać w czasie susz.

zdjęcie: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=170498