Paprotnica krucha Cystopteris fragilis

Paprotnica krucha Cystopteris fragilis, fot. Kenraiz - Wikimedia Commons
Paprotnica krucha (Cystopteris fragilis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Pokrój: pokładający się, rozłożysty
Wysokość: 10-40 cm
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, murki, skarpy, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, ogrody wiejskie, skalniaki

Paprotnica krucha (Cystopteris fragilis) to niewielka, bylinowa paproć z rodziny paprotnicowatych (Cystopteridaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Europie, w tym także w Polsce, gdzie jest gatunkiem rodzimym.

Paprotnica krucha może dorastać do ok. 10-40 cm wys. Tworzy krótkie, rozgałęzione, pełzające kłącze z licznymi pozostałościami ubiegłorocznych ogonków liściowych. W sezonie wegetacyjnym z kłącza wyrastają wielokrotnie złożone, pierzaste, zielone liście, zebrane ponad ziemią w różyczkę. Główny ogonek liściowy w górnej części jest zielony, a w dolnej brązowy i pokryty drobnymi łuskami.

Listki 1 rzędu ułożone są naprzeciwległymi parami. Te położone najwyżej i najniżej na pędzie są krótsze od listków wyrastających po środku pędu. Listki 2 rzędu są szeroko-lancetowate i zwężone na wierzchołku, natomiast listki 3 rzędu zakończone są ząbkami.

Ogonki liściowe paprotnicy są bardzo delikatne i kruche (stąd nazwa gatunkowa), dlatego łatwo się łamią.

Paprotnica tworzy na spodniej stronie listków nieregularnie rozmieszczone, ciemnobrązowe, wypukłe kupki zarodnikowe, które dojrzewają latem (VII-IX) i pokrywają całą spodnią stronę listków. Liście po rozsianiu zarodników marnieją, a nawet całkiem zasychają. Pod koniec sezonu w kępach mogą pozostawać zarówno zielone jak i zasuszone liście.

Wymagania i uprawa

W naturalnym środowisku paprotnica krucha najchętniej zasiedla zacienione stanowiska i miejsca wilgotne, w tym leśne wąwozy, omszone skały i stare mury, powalone drzewa oraz zacienione, wapienne zbocza. Preferuje podłoża przepuszczalne, próchnicze, żyzne, wilgotne, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Jeśli roślina jest uprawiana w ogrodach, oczekuje podobnych warunków jak na stanowiskach naturalnych.

Jest dostatecznie mrozoodporna (ale młode liście mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki) i nie wymaga zimowego okrycia.

Paprotnica krucha może być rozmnażana przez wysiew zarodników lub podział dorosłych. egzemplarzy.

Zastosowanie

Paprotnica krucha w uprawie spotykana jest rzadko, gdyż należy do nietrwałych paproci (posiada bardzo kruche liście i po wydaniu zarodników szybko traci walory ozdobne), jednak w ogrodach kolekcjonerskich może dobrze prezentować się na wilgotnych, zacienionych murkach i skalniakach lub stanowić element podszycia w ogrodach leśnych.

Może być zestawiana z innymi roślinami naskalnymi, mniejszymi paprociami oraz funkiami. Szczególnie ładnie prezentuje się wiosną i wczesnym latem, kiedy jej listki mają jeszcze ładną, soczyście zieloną barwę.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Kenraiz/Commons.wikimedia

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści