Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Strefa magazynu
wrzesień - październik 2016

Przycinanie – konieczność. Podlewanie – jeszcze większa, choć na szczęście nie trzeba uważać na palce. Usuwanie przekwitających kwiatostanów – trochę nam ich szkoda. Odchwaszczanie – cóż, szkoda słów... Większość prac ogrodowych nie kojarzy się z przyjemnością, lecz z obowiązkiem, zdarza się, że okupionym bólem pleców czy koniecznością wczesnego wstawania.

Inaczej jest z sadzeniem. Choć i w tym przypadku trzeba się i naschylać, i pomachać łopatą, i przynieść konewkę lub wiadro z wodą, i przygotować sekator, to chyba jest to ulubione zajęcie ogrodników (hmm... wielbicieli trawników zapewne bardziej cieszy praca z kosiarką). Zaproszenie nowego życia, upiększenie nim ogrodu, odrobina tajemnicy – czy się polubią? – oraz duma z „posadzenia drzewa”.

Sadzić można przez cały rok, o ile warunki pogodowe na to pozwalają, co w praktyce sprowadza się do dwóch pór roku: wiosny i jesieni, a która z nich jest na to lepsza, przypomina spór o wyższości jednych świąt nad drugimi. Za jesienią przemawia głównie to, że ziemia jest rozgrzana, a sadzonki z odkrytą bryłą są tańsze – dlatego w tym numerze prezentujemy przewodnik po jesiennym sadzeniu. Krok po kroku pokazujemy, jak postępować w przypadku różnych rodzajów roślin oraz jak przeprowadzać prace na glebach ciężkich i lekkich.

Sadzimy też z myślą o wiośnie rośliny cebulowe i bulwiaste. I truskawki – zobacz, w jakiego typu pojemnikach najlepiej je uprawiać, by latem uzyskać maksymalny plon. Zainspiruj się też wskazówkami Monty’ego dotyczącymi wyboru krzewów i drzewek owocowych. A może szukasz roślin, które dadzą barwne show jesienią? Uwaga, z sadzeniem można przesadzić...

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Wiosenne rośliny cebulowe Carol: Zaszalej na wiosnę
Carol Klein zdradza, jak zrobić w donicach spektakularne kompozycje z kwitnących na wiosnę roślin cebulowych.
Czytaj dalej
Rośliny cebulowe: Kwiaty na bukiety z małego poletka
Zyskuj z wiosennych roślin cebulowych kwiaty do wazonów – przez kilka miesięcy, i to z niewielkiej rabaty. To łatwe, przyjemne i tanie, zachęca Kay Maguire i pokazuje, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Test: Najlepsze doniczki na truskawki
Truskawki można uprawiać nawet na najmniejszej przestrzeni, bo świetnie rosną w doniczkach. Kay Maguire testuje sześć różnych rodzajów tych pojemników.
Czytaj dalej
Owocne żniwa
Nawet w najmniejszym ogrodzie zawsze można znaleźć miejsce na uprawę słodkich, soczystych owoców – Monty poleca odmiany na każdą działkę.
Czytaj dalej
Dynia prosto z ogródka
Dynie zwyczajna i piżmowa nie tylko świetnie nadają się na halloweenowe lampiony. Są też pysznymi i łatwymi w uprawie jesiennymi warzywami.
Czytaj dalej
Zwierzo-zwierzenia
Wystarczy wprowadzić do ogrodu kilka niewielkich zmian, aby przyciągnąć fascynująco bogaty wachlarz przedstawicieli dzikiej fauny, twierdzi Monty.
Czytaj dalej
Krzyżak ogrodowy: Zarzuca sieć
Rozpoznawalny dzięki dużemu, białemu krzyżowi na odwłoku, pająk krzyżak ogrodowy wydaje się skrywać do jesieni, kiedy to zaczyna snuć pajęczynę i wyczekuje nieszczęśników, którzy wpadną w jej lepkie nici.
Czytaj dalej
Rośliny cebulowe: Sześć miesięcy barw
Rośliny cebulowe potrzebne są w każdym ogrodzie – zapewnią dowolny kolor, który przyjdzie ci do głowy, a jednocześnie nie ma nic łatwiejszego w uprawie. Wybraliśmy kwiaty odpowiednie do każdego miejsca i poprosiliśmy ekspertów o podpowiedź, co zrobić, aby wiosną ogród wyglądał zjawiskowo.
Czytaj dalej
Ogród czytelników: Skarpy urozmaicają nasz ogród
Allison i Martinowi udało się stworzyć ogród idealny na pagórkowatym terenie.
Czytaj dalej
Jesienne prace: Idealny czas na cięcie
Kiedy temperatura łagodnie spada, a z nią liście z drzew, wiele roślin zyska na przycięciu – jesień to też doskonały moment na sadzenie roślin. Sue Fisher wyjaśnia, jak maksymalnie wydobyć potencjał zarówno z nowych, jak i dobrze już rozrośniętych krzewów liściastych.
Czytaj dalej
Lubimy jesień: Za wyraziste, jeszcze letnie kolory
Jesień w ogrodzie jest pełna barw, a wrzesień to czas wielu prac pielęgnacyjnych. Gwiazdą numeru jest Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida).
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: Fajerwerki
Energetyczne kolory w połączeniu z eleganckimi kształtami – ostatni wiwat na cześć lata.
Czytaj dalej
1 roślina, 3 pomysły: Rudbekia 'Goldsturm'
Moc koloru! Rudbekia to idealna roślina na dekorację końca sezonu. Kevin Smith pokazuje, jak stworzyć z nią trzy różne kompozycje.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Kalina koralowa 'Compactum'
Ten krzew jest idealny do każdego ogrodu: niewybredny co do gleby oraz o atrakcyjnych liściach, kwiatach i owocach – przekonuje Graham Rice.
Czytaj dalej
Gwiazdy Carol: Jesień płonąca kolorami
Carol Klein upaja się blaskiem kolorów i pomaga wybrać rośliny, które dodadzą sezonowego przepychu ogrodowi – niezależnie od jego wielkości.
Czytaj dalej
Notes Joego: Płynąc pośród traw
Joe Swift czerpie inspirację z kołyszących się traw i jesiennych barw preriowego ogrodu.
Czytaj dalej
Poradnik: Jesienne sadzenie
Od bylin po żywopłoty, od mokrej gliny po lekką, piaszczystą ziemię... – na następnych stronach wyjaśniamy, jak zapewnić nowym roślinom udany początek.
Czytaj dalej
Jak ułożyć ścieżkę z płyt?
Kevin Smith pokazuje, jak wykonać prostą ścieżkę z kamiennych płyt i żwiru.
Czytaj dalej
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na najtrudniejsze pytania

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2019

Pakiet Gardeners' World Polska