Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Strefa magazynu
maj - czerwiec 2018

Starożytni alchemicy i ich następcy przez wieki trudzili się, by odkryć metodę przemiany ołowiu w złoto. Nigdy im się to nie udało (a i dzisiejszym chemikom też się nie uda, co potwierdza współczesna nauka). Może gdyby spytali ogrodników, poszłoby im lepiej? Bo ogrodnicy, nie uciekając się do rytuałów i tajemniczych zaklęć, przemieniają to, co nieszlachetne, a wręcz zbędne, w cenną substancję. Czyli odpadki – mówiąc wprost: śmieci – w kompost, czyli złoto. Złoto ogrodników, gwoli ścisłości. Bezcenne, bo zdrowe i życiodajne. Ile kosztuje uncja? Nic. Prawdziwa magia! Jeżeli chcesz robić kompost idealny – nauczyć się nowej umiejętności, mieć za darmo ściółkę i nawóz lub leży Ci na sercu dobro planety – koniecznie przeczytaj tekst Alana Titchmarsha na s. 94.

W tym numerze Gardeners’ World. Edycja Polska znajdziesz też inne skarby, na przykład najpiękniejsze rośliny do cienistych miejsc – a przecież w każdym ogrodzie takie się znajdą (s. 86). Carol wybrała gatunki i odmiany, które cudownie rozkwitną w cieniu. Głowisz się, co posadzić na kwaśniej glebie? Tekst na s. 34 zmieni Cię w optymistę! Znajdziesz w nim kwasolubne rośliny, które staną się prawdziwymi perłami w koronie Twojego ogrodu.

Alchemicy poszukiwali także lekarstwa na wszelkie choroby. Czyżby odkrycie panaceum także przypadło w udziale ogrodnikom? Cóż, lekarze potwierdzają, że z własnej działki mogą pochodzić prawdziwe bomby zdrowia (s. 105), czyli owoce i warzywa o właściwościach mających niezwykle cenny wpływ na ludzki organizm – taki sam, jak drogie (dla kieszeni) produkty, modnie nazwane superfoods. Życzymy Wam w tym sezonie samych drogocennych odkryć!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Artykuły
Lubimy wiosnę... za wspaniały kolor i uderzający zapach
Nareszcie. Nadchodzą miesiące, za którymi tęskniliśmy od pierwszych przymrozków. Miesiące obiecujące miłosną atmosferę, delikatny deszcz, ciepłe promienie na odsłoniętej skórze i taką ilość kwiatów, z którą trudno sobie poradzić.
Czytaj dalej
Przepis na sukces. By sadzonki ze sklepu dobrze się przyjęły
Alan Titchmarsh wyjaśnia, jak pielęgnować zakupione sadzonki od chwili, gdy dostaną się w nasze ręce, po moment sadzenia w ogrodzie.
Czytaj dalej
Łączka udomowiona. Monty inspiruje się dzikimi roślinami
Jeśli chcesz zamienić swój ogród w raj na ziemi, wykorzystaj piękno dzikich kwiatów, hojnie je rozsiewając – zachęca Monty.
Czytaj dalej
Piękności w cieniu. Carol poleca gatunki do cienistych miejsc
Cieniste miejsca ogrodu stwarzają dogodne warunki do wykorzystania całej gamy przepysznych roślin. Carol Klein pokazuje swoich ulubieńców do ukwiecenia lata.
Czytaj dalej
Czas na letnie cięcie. Drzewa i krzewy owocowe
Letnie cięcie ogranicza wielkość roślin zdrewniałych, pobudza kwitnące wiosną rośliny ozdobne do wytwarzania pąków i zdecydowanie podnosi owocowanie drzew i krzewów – przekonuje David Hurrion.
Czytaj dalej
Złoto ogrodników. Alan radzi, jak robić kompost
Alan Titchmarsh zdradza trzy proste składniki przepisu na własny kompost – nawet w małych ogródkach.
Czytaj dalej
Superfoods. Bomby zdrowia prosto z grządki
Dieta bogata w superfoods nie musi kosztować fortuny. Lekarz Michael Mosley i botanik James Wong podpowiadają, jakie gatunki o cudownych właściwościach możemy uprawiać w ogrodzie.
Czytaj dalej
Warzywa na szybko. Ekspresowe plony przez cały sezon
Kay Maguire pokazuje, jak uprawiać szybko wschodzące i pyszne warzywa, które dadzą dorodny plon, ale nie wymagają dużo czasu i wysiłku.
Czytaj dalej
Uprawiaj i jedz. Bób – wszyscy go lubimy
W maju wysiewamy niewiele i często, by zapewnić sobie stałe przyszłe zbiory oraz z myślą o pierwszej sałacie i jesiennej marchewce.
Czytaj dalej
Rośliny przyprawowe na parapecie
Przygotuj się na lato pachnące ziołami. Kay Maguire pokaże ci, jak je uprawiać na małej przestrzeni. 
Czytaj dalej
Kosiarki samobieżne. Na którą się zdecydować?
Czy warto inwestować w kosiarkę samobieżną, jeśli masz duży trawnik, którego koszenie staje się przykrym obowiązkiem? Sue Fisher siada za kierownicą takiego traktorka, by się o tym przekonać.
Czytaj dalej
Róże pnące. Jak wybrać właściwe na swoją działkę?
Adam Frost doradza, jak uprawiać róże pnące, aby cudownie zakwitły.
Czytaj dalej
Przepis na rabatę. Kontrasty spod ręki projektantów
Stwórz piękne nasadzenia razem z Flo Headlam z BBC Gardeners’ World Live.
Czytaj dalej
Zestawienia idealne. Irysy w roli głównej
Od spokojnych niebieskości i fioletów, po aksamitne brązy i czerwienie – bez trudu znajdziesz irysa pasującego na twoją rabatę.
Czytaj dalej
Eksperci polecają. Ogrodowe wilczomlecze
Podkręć kolorem wiosnę i dodaj architektonicznej struktury rabacie tymi wyrazistymi roślinami – Graham Rice pokazuje swych ulubieńców.
Czytaj dalej
Eksperci polecają. Wiciokrzewy
Słodki zapach tych pnących piękności przyciąga owady i… ludzi – mówi Graham Rice.
Czytaj dalej
Doniczkowe know-how. Azalia w pojemniku
Doniczka to świetny sposób na zaprezentowanie roślinnych gwiazd sezonu i stworzenie im idealnych warunków – w tym przypadku kwaśnej gleby.
Czytaj dalej
Kosze kwiatów. Kompozycje w wiszących doniczkach
Tej wiosny zachwyć olśniewającymi nasadzeniami w wiszących donicach. Kreatywne kompozycje Louise Curley sprawdzą się w każdym miejscu – a nie tylko na słonecznych stanowiskach – co oznacza, że z pewnością znajdziesz coś do swojego ogrodu.
Czytaj dalej
Rośliny kwasolubne. Carol poleca najlepsze gatunki
Kwaśna gleba to nie problem – to możliwość uprawy wielu zachwycających roślin. Wiele z nich świetnie też sobie radzi w pojemnikach. Carol Klein opowiada o swoich ulubieńcach.
Czytaj dalej
Zamiast bukszpanów – ogródek ziołowy
Monty przekuwa stratę bukszpanu pokonanego przez grzyb Cylindrocladium buxicola w możliwość stworzenia ogrodu ziołowego.
Czytaj dalej
Trawnik bez trawy. Naturalne murawy
Sue Fisher pokazuje, jak stworzyć cztery barwne, przyjazne faunie i niewymagające wiele pielęgnacji alternatywy dla tradycyjnego trawnika.
Czytaj dalej
Joe radzi. Punkty centralne
Nadaj ogrodowi charakteru za pomocą pomników, perspektywy i niezwykłych roślin. Joe Swift radzi, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Prawdziwe ogrody. Przestrzeń na rodzinny relaks
Jak zachęcić najmłodszych do częstego przebywania w ogrodzie? Finaliści naszego konkursu Garden of the Year (Ogród Roku) w kategorii Family Garden (Ogród Rodzinny) dzielą się wskazówkami, jak założyć ogród atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska wrzesień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!