Logo
Logo

Piękności w cieniu. Carol poleca gatunki do cienistych miejsc

Cieniste miejsca ogrodu stwarzają dogodne warunki do wykorzystania całej gamy przepysznych roślin. Carol Klein pokazuje swoich ulubieńców do ukwiecenia lata.

Chociaż minęło już kilka lat, od kiedy nasza szkółka wystawiała się na Chelsea Flower Show, wciąż mamy piękną notatkę, która była przyczepiona po „cienistej stronie” naszego stoiska. Jest już trochę zniszczona, jednak jej treść pozostaje aktualna – i zawsze taka będzie: „Każdy ma w ogrodzie cieniste miejsca. Czasami cień rzucają budynki, płoty lub żywopłoty, innym razem drzewa albo krzewy. Cieniste miejsca często traktujemy jako problematyczne, ale w rzeczywistości oferują one wspaniałą okazję do uprawy jednych z najbardziej czarujących roślin na Ziemi”.

Praktycznie w każdym ogrodzie są cieniste miejsca, dlatego – podobnie jak w przypadku każdej kwestii dotyczącej ogrodu – najważniejsze jest zrozumienie ziemi i miejsca oraz wybranie takich roślin, które będą tam wspaniale rosły.

Doskonała harmonia

Pomimo wyrębu rozległe obszary półkuli północnej są nadal porośnięte przez lasy i to właśnie z tych miejsc pochodzi większość z najbardziej efektownych roślin do cienia. Niektóre są rodzime, tak jak pierwiosnki czy zawilce gajowe, ale inne wywodzą się z terenów odległych o tysiące kilometrów: Japonii, Chin i Stanów Zjednoczonych.

Wszystkie rośliny leśne wyewoluowały razem z drzewami tworzącymi lasy i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być uprawiane w podobnych warunkach w naszych ogrodach. Większość z tych terenów leśnych tworzą drzewa zrzucające liście na zimę – niewiele urośnie w nieprzebytym cieniu drzew iglastych. Rośliny leśne rozwinęły symbiotyczny związek ze swoimi stróżami – drzewami – i wykorzystują wczesne miesiące, zanim ich korony zapełnią się liśćmi...

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Maj-Czerwiec 2018
   
To Cię zainteresuje
Zwiń Pokaż więcej (6)