Logo
Logo
1
Okazje

Rośliny kwasolubne. Carol poleca najlepsze gatunki

Kwaśna gleba to nie problem – to możliwość uprawy wielu zachwycających roślin. Wiele z nich świetnie też sobie radzi w pojemnikach. Carol Klein opowiada o swoich ulubieńcach.

Wielu z nas ma w ogrodzie kwaśną glebę, a niekiedy nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Gdy próbujemy zrozumieć nowy ogród albo nawet gdy przyglądamy się z większą uwagą ogrodowi, który mamy od dłuższego czasu, zdecydowanie częściej zajmujemy się kwestią jego wystawy i usytuowania niż odczynem gleby. Ale co to właściwie jest „odczyn gleby”? I dlaczego warto go znać i wiedzieć, jakie rośliny dobrze się czują w ziemi o takim odczynie?

Miarą kwasowości i zasadowości gleby jest tak zwane pH i choć z punktu widzenia chemii sprawa jest dość złożona, można po prostu powiedzieć, że wraz ze wzrostem liczby jonów wodoru w glebie rośnie jej kwasowość. Odczyn gleby mierzy się w skali od 0 do 14, gdzie 7 oznacza odczyn obojętny, wartość powyżej 7 – kwaśny, a poniżej 7 – zasadowy. O odczynie gleby decyduje wiele czynników, nawet w ramach jednego ogrodu. Tu, w Glebe Cottage, ziemia jest bardziej kwaśna z jednej strony, pod bukami i dębami, niż w zachodniej części działki.

Do sprawdzenia odczynu gleby można kupić prosty zestaw – badanie polega na zmieszaniu próbki gleby z roztworem i porównaniu wyniku ze skalą kolorymetryczną. Mniej naukowa, ale zdecydowanie bardziej ekscytująca jest praca detektywistyczna polegająca na przejściu się po okolicy i podpatrzeniu, co świetnie rośnie za płotem i nieco dalej. Na przykład hortensje są dość uniwersalne – spotkasz je zarówno tam, gdzie gleba jest kwaśna, jak i tam, gdzie ma odczyn zasadowy...

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Maj-Czerwiec 2018
   
Lista zakupów
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)


100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska kwiecień 2022

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!