Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Łączka udomowiona. Monty inspiruje się dzikimi roślinami

Jeśli chcesz zamienić swój ogród w raj na ziemi, wykorzystaj piękno dzikich kwiatów, hojnie je rozsiewając – zachęca Monty.

Piszę te słowa tuż przed wyjazdem na Chelsea Flower Show [tegoroczna edycja ma miejsce 22–26 maja], gdzie – o ile wydarzenia z poprzednich lat, wstrząsające światem polityki, nie będą miały tak katastrofalnego wpływu na wygląd ogrodów – spodziewam się zobaczyć dużo propozycji naturalistycznych, „dzikich” nasadzeń, które wchodzą do ogrodów od zeszłej dekady.

Pamiętam, jak około 20 lat temu James Alexander-Sinclair, teraz jeden z wielkich i wspaniałych członków RHS [Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze], a wówczas ledwie smarkacz z uliczek londyńskiej dzielnicy Belgravia, zaprojektował ogród pokazowy i nazwał go „udomowioną łąką”. Sędziowie nie byli przychylni, jednak ja byłem zachwycony – i to właśnie ten projekt wpłynął na moje nasadzenia tak mocno, jak żaden ogród pokazowy wcześniej ani później. Pod wieloma względami James wyprzedził swój czas.

Właściwe stanowisko

Taki luźny sposób sadzenia, polegający na przeplataniu malw, łubinów i naparstnic przez matrycę utkaną z traw, stał się niemal obowiązkowym elementem połowy ogrodów pokazowych stworzonych przez ubiegłe dziesięciolecie. Bardziej adekwatnie można powiedzieć, że nadał kształt odczuwanej przez wielu z nas potrzebie uchwycenia w ogrodach esencji dzikiej łąki, ale bez męczenia się zakładaniem i utrzymaniem tej prawdziwej. Nic nie wygląda prościej ani bardziej naturalnie od pola trawy szczodrze okraszonego wieloma gatunkami czarujących polnych kwiatów.

Storczyki, szelężniki, koniczyny, driakwie, komonice, wiązówki, babki, chabry, jaskry i szczawie to tylko niektóre z roślin z naszej własnej łąki. Przez około miesiąc od początku lipca wygląda tak pięknie, jak każda rabata u szczytu kwitnienia. Jednak niemal wszystkie gatunki z tej listy (oprócz szelężnika) zostaną szybko zdominowane przez trawy, jeśli nie będziesz przestrzegał bardzo surowego reżimu lub nie masz wyjątkowo ubogiej ziemi...

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Maj-Czerwiec 2018
   
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health listopad - grudzień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska listopad 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców