Logo
Logo
Strefa magazynu

Gardener's World listopad - grudzień 2015

Drzewa, których ozdobną korę lub fantastyczną strukturę gałęzi odsłania zima, rośliny o kwiatach urzekających zapachem już na przedwiośniu, pnącza otwierające nową perspektywę, owoce dostępne na wyciągniecie ręki... – pomysły na to, co zrobić w ogrodzie w przyszłym roku, wysypują się z tego numeru magazynu „Gardeners’ World” niczym prezenty z worka Świętego Mikołaja.

Bo domknięcie sezonu nie jest wszak jego prawdziwym końcem, lecz początkiem nowego. I lepszego.

Pomiędzy kontemplacją przeszłości a planowaniem nie mniej ważne jest też – o czym uczy słynny profesor Philip G. Zimbardo i inni psychologowie – bycie „tu i teraz”. Na osadzenie w teraźniejszości najlepsze dla ogrodników może okazać się... sadzenie. Choćby roślinnych dekoracji w pojemnikach, które postawione na zewnątrz kolorami rozproszą zimową chandrę.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy późną jesień: Za rześkie powietrze i deszcz liści
Późna jesień stroi się w najpiękniejsze kolory spadających liści. Gwiazdą numeru Listopad-Grudzień jest Miłorzab dwuklapowy (Ginkgo biloba), którego liście pięknie przebarwiają się na kolor złocistej kukurydzy.
Czytaj dalej
Szef kuchni poleca najsmaczniejsze warzywa
Dzielimy się z wami nazwami ulubionych odmian warzyw Raymonda Blanca, topowego szefa kuchni, dzięki czemu będziecie mogli samodzielnie odtworzyć smaki dostępne w jego restauracji wyróżnionej gwiazdkami Michelin.
Czytaj dalej
Notes Joego: Stwórz rabatę przyjazną faunie
Spraw, by ogród tętnił życiem i kipiał kolorami dzięki tej łatwej do zrobienia rabacie, zaprojektowanej przez Joe’ego Swifta.
Czytaj dalej
Ogród Carol: Pnącza - inny wymiar ogrodu
Wprowadź do ogrodu trzeci wymiar dzięki zastosowaniu barw rozmieszczonych pionowo. Carol Klein pokazuje, w jaki sposób pnącza dodają ogrodowi głębi i wysokości.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Brzoza pożyteczna odm. Jacquemonta
Każda brzoza to dobrodziejstwo dla ogrodu, ale ta odmiana, o kredowo białej korze, jest wyjątkową wielosezonową atrakcją.
Czytaj dalej
Ogród Carol: Nowa perspektywa
Zima, gdy uwidacznia się „szkielet” ogrodu, Carol Klein pokazuje, jak jego właściwie rozplanowana struktura czyni go atrakcyjnym o tej porze roku.
Czytaj dalej
Najlepsze rośliny ogrodowe według Alana
Niezależnie, czy wolisz kwiaty, owoce czy warzywa, Alan Titchmarsh ma dla ciebie 30 niezawodnych gatunków roślin.
Czytaj dalej
Świąteczne powitanie: Gwiazdkowe wieńce
Czy można wyobrazić sobie lepszą ozdobę domu ogrodnika niż własnoręcznie przygotowany wianek? Helen Riches czerpie inspiracje z ogrodu i wiejskich okolic.
Czytaj dalej
Święta z pomysłem: Gwiazdkowe ozdoby
Użyj bogactw ogrodu do wyjątkowej dekoracji domu. Zobacz nasze pomysły na świąteczne dekoracje.
Czytaj dalej
Mały ogród, wielkie marzenia
Monty pomaga początkującym ogrodnikom, pokazując, jak śmiałymi pomysłami zmienić niewielkie przestrzenie.
Czytaj dalej
Ogrodowa odnowa: 10 inspirujących pomysłów projektantów
10 prostych pomysłów na zmiany, dzięki którym ogród zyska w nowym roku.
Czytaj dalej
Piękne granice: Pomysły na ogrodzenia
Płot lub mur może być sam w sobie ciekawym obiektem, twierdzi Matthew Wilson, ujawniając pomysłowe sposoby na ogrodzenie działki.
Czytaj dalej