Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Strefa magazynu
wrzesień - październik 2015

Jesień - już na sam dźwięk tego słowa niektórzy z nas popadają w stan melancholii. Na horyzoncie widzą nadciągające dżdżyste i krótkie dni, widmową paradę przydymionych barw oraz atakujące ich zewsząd reklamy preparatów przeciw przeziębieniu. Optymiści, czyli podobno ci gorzej poinformowani, wyczekują zaś polskiej złotej jesieni, długich wieczorów przy herbacie i powidłach własnej roboty, zrywania rumianych jabłek...

Optymiści, czyli ogrodnicy - jesienią jakby wstępował w nich nowy duch. Na przekór szykującej się do snu przyrodzie sadzą i wysiewają. Planują. Już są gotowi na wiosnę.

Czy aby na przekór? Cóż, to oni okazują się lepiej poinformowani: wiedzą, że w tym, co z wierz-chu suche i chropawe, ukryte jest zielone życie. Skondensowana energia i obietnica słońca. Trzeba tylko trochę poczekać (pesymiści powiedzą: aż 4 miesiące!), aby z brzydkiego kaczątka... to znaczy: z cebulki wyrósł zachwycający kwiat.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy jesień: Za ulotność nastroju
Jesień jest piękna - o czym świadczą jej nastrojowe kwiaty. Gwiazdą numeru Wrzesień-Październk jest werbena patagońska. Ta piękna bylina doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
Czytaj dalej
Kolorowe cebulowe: Wademekum roślin cebulowych
Przeczytaj nasze cebulowe wademekum i dowiedz się jak sadzić i pielęgnować rośliny cebulowe. Podzieliliśmy je na kolory, tak abyś łatwo zaprojektował barwne wiosenne nasadzenia. Zaplanuj kolorową wiosnę już dziś!
Czytaj dalej
Wąż w ogrodzie: Zaskroniec
W przeciwieństwie do wielu stworzeń zaskrońce od razu po urodzeniu są samodzielne. Choć ich liczebność w skali kraju spada, możesz natknąć się na nie w swoim ogrodzie, zwłaszcza jeśli masz oczko wodne.
Czytaj dalej
Zakładamy oczko wodne przyjazne naturze
Kay Maguire wyjaśnia, jak oczko wodne przy minimum czasu i wysiłku przyniesie maksimum korzyści dla Twojego ogrodu.
Czytaj dalej
Pomidory prosto z ogródka
Uprawia się je na rabatach, w szklarniach i w pojemnikach. Pomidory, bo o nich mowa, dają mnóstwo pysznych owoców o różnych kształtach i kolorach.
Czytaj dalej
Jabłoń prosto z ogródka
Nie potrzebujesz całego sadu, by cieszyć się pysznymi domowymi jabłkami - wystarczy nawet jedna jabłoń w ogrodzie.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Zabezpiecz warzywnik na zimę
Nawet jeśli nie będą im już doskwierać uciążliwe owady, uprawy warto zabezpieczyć na zimę przed wiatrem, deszczem, mrozem i głodnymi szkodnikami - radzi Charles Dowding.
Czytaj dalej
Zakładanie warzywnika - poradnik doświadczonego ogrodnika
Jim Buttress, doświadczony ogrodnik (z programu The Big Allotment Challenge), radzi, jak założyć grządki z warzywami - nieważne, czy po raz pierwszy uprawiasz działkę, czy budujesz nowe wzniesione rabaty w przydomowym ogródku.
Czytaj dalej
Łatwe i smaczne: Szpinak
Wysiane teraz (na jesieni), to łatwe w uprawie i wszechstronne warzywo dostarczy świeżych liści, którymi będziesz mógł się cieszyć aż do nastania zimy - mówi Pippa Greenwood.
Czytaj dalej
Test: Elektryczne narzędzia do przycinania
Rosie Yeomans (w Anglii) i Adam Łowicki (w Polsce) testują niewielkie narzędzia tnące, by sprawdzić ich wielkie możliwości.
Czytaj dalej
Zestaw idealny: Piękne i śmiałe
Wprowadź rozbłyski żywiołowego koloru na przekór głębokim tonom jesieni. Prezentujemy rośliny ogrodowe ozdobne jesienią.
Czytaj dalej
Kompozycja sezonu: Odśwież letnią dekorację
Rośliny, które latem dekorowały donice, o tej porze roku mogą już nie prezentować się najlepiej. Zrób więc mały lifting, kierując się naszymi prostymi zaleceniami.
Czytaj dalej
Plon, niesiemy plon
W moim warzywniku odnotowuję w tym roku wzloty i upadki - mówi Monty - ale przy właściwym planowaniu można mieć dobre zbiory.
Czytaj dalej
Owocny finał
Łagodna wiosna, gorący lipiec i mokry sierpień przyniosły ogromną obfitość owoców, zwłaszcza w Longmeadow. Monty Don przygląda się swoim bujnym i różnorodnym plonom.
Czytaj dalej
Dekoracja frontu: Ciepłe Powitanie
Odśwież front domu, inspirując się czterema propozycjami kompozycji roślinnych w doniczce, zaprojektowanymi przez Kevina Smitha.
Czytaj dalej
Jesienne nasadzenia przyjazne faunie
Mając na uwadze dziką przyrodę, Carol Klein wyjaśnia, dlaczego jesień jest idealną porą na sadzenie krzewów, bylin i roślin cebulowych, które zapewnią drobnym zwierzętom pożywienie i schronienie.
Czytaj dalej
Ogród naturalny w mieście
W wielkich i małych miastach często nie ma zbyt wiele miejsca dla ludzi, a co dopiero mówić o dziko żyjących przedstawicielach fauny. Thierry Suzanne opowiada, jak stworzył schronienie dla wielu stworzeń na niewielkiej przestrzeni w mieście.
Czytaj dalej
Jak szybko stworzyć nowy ogród?
Odkryj, jak przekształcić swój ogród w niecały rok - Carol Klein profesjonalnie radzi, jak stworzyć wielofunkcyjną przestrzeń pełną kolorowych kwiatów i łatwych w uprawie roślin.
Czytaj dalej
Święto jesiennych kolorów
Nie potrzeba arboretum, aby docenić olśniewające przedstawienie, jakie co roku przygotowuje nam jesień. Alan Titchmarsh prezentuje, jak stworzyć najpiękniejsze kompozycje, mając do dyspozycji naprawdę niewiele miejsca.
Czytaj dalej
Porządki w ogrodzie: 30 sposobów jak wygrać walkę z czasem
Coraz krótsze dni i obniżanie się temperatury oznaczają dla doświadczonych ogrodników, że już czas na działanie i doprowadzenie ogrodu do porządku. Dzielimy się naszymi ulubionymi radami, pozwalającymi zaoszczędzić czas, abyś mógł szybciej poradzić sonie z jesiennymi zadaniami.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska wrzesień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT