Zakładamy oczko wodne przyjazne naturze

Kay Maguire wyjaśnia, jak oczko wodne przy minimum czasu i wysiłku przyniesie maksimum korzyści dla Twojego ogrodu.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień-Październik 2015
Przejrzyj i kup
10

Jednym z najprostszych sposobów na zaproszenie dzikiej przyrody do przydomowego ogrodu będzie założenie oczka wodnego. Takie zbiorniki są nie tylko atrakcyjne same w sobie, ale – przy 70% stawów, które zanikły w Wielkiej Brytanii w ubiegłym stuleciu – stały się coraz ważniejszym środowiskiem życia wielu gatunków dzikiej flory i fauny.

Nawet najmniejszy akwen przyciągnie do siebie różnorodną gromadę stworzeń. Oczko wodne to siedlisko bytowania większej liczby organizmów żywych niż jakiekolwiek inne ogrodowe założenie. Woda jest niezbędna ptakom i drobnym ssakom; mogą się jej napić i zażyć w niej kąpieli, a wiele owadów i płazów – takich jak żaby, traszki i ważki – rozmnaża się w niej i dorasta.

Akweny służą tym stworzeniom za dom, a innym – nietoperzom czy wężom – zapewniają pożywienie. Obsadź oczko wodne różnorodnymi rodzimymi gatunkami roślin, a zwiększysz jego urok jeszcze bardziej...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy