Logo
Logo

10 zasad przesadzania roślin doniczkowych | Dobre rady od ekspertów!

Czy musisz przesadzić swoje rośliny domowe, ale nie wiesz jak? Dzięki temu poradnikowi poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania, które musisz znać przed przesadzaniem! Dobre rady naszych ekspertów, zdjęcia i praktyczne wskazówki krok po kroku pomogą Ci dowiedzieć się: jak przesadzić roślinę domową i zrobić to dobrze!

Spis treści
Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne? Czy ziemia z ogródka jest dobra dla domowych roślin doniczkowych? Kiedy rośliny należy przesadzać? Co zrobić, jeśli rośliny nie można przesadzić? Podlać przed czy po przesadzaniu? Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową? Jak duża powinna być nowa doniczka? Co to jest warstwa drenażu? Jak głęboko sadzić roślinę? Czy podczas przesadzania trzeba roślinę nawozić?

Przesadzanie roślin doniczkowych | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach!

Przesadzanie roślin doniczkowych może wydawać się trudne, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia, ale mamy kilka wskazówek, które sprawią, że będzie ono udane, a Ty nie zabijesz swoich zielonych przyjaciół.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przesadzania domowych roślin doniczkowych. Dowiedz się, kiedy przesadzać? Jak duża powinna być nowa doniczka? oraz po co w ogóle przesadzać? Skorzystaj z naszych dobrych rad i uniknij błędów!

Make Your Life Greener / YouTube


1. Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne?

Przesadzanie jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną i zużywają substancje pokarmowe w podłożu. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego aby korzenie nie miały gdzie rosnąć.

2. Czy ziemia z ogródka jest dobra dla domowych roślin doniczkowych?

NIE – w ziemi z ogródka może znajdować się wiele patogenów (odpowiedzialnych za choroby), szkodników oraz nasion chwastów. Nie znamy również składu oraz pH takiego podłoża. Ziemię z ogródka najlepiej pozostawić dla roślin ogrodowych. Najprostszym sposobem na zapewnienie optymalnego podłoża dla naszej rośliny są zakupy w sklepie ogrodniczym odpowiedniej gleby.

Wybieramy odpowiednie podłoże dla danego gatunku rośliny. Zwracamy uwagę na strukturę, skład, kwasowość i zawartość składników nawozowych w podłożu.

Przesadzanie roślin doniczkowych fot. Teona Swift - Pexels
Fot. Teona Swift / Pexels
Przesadzanie roślin to doskonały moment, by przyjrzeć się ich korzeniom, które do tej pory ukryte były w ziemi.

3. Kiedy rośliny należy przesadzać?

Idealnym terminem na przesadzanie jest wiosna. W okresie kwitnienia lub owocowania przesadzanie jest niewskazane.

Przesadzamy rośliny wtedy, gdy korzenie wyrastają z otworów w dnie doniczki lub bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki. Można także przyjąć zasadę, że rośliny doniczkowe przesadzamy co 2-3 lata (rośliny młode i gatunki szybkorosnące – nawet co roku!).

4. Co zrobić, jeśli rośliny nie można przesadzić?

Jeśli rośliny nie można przesadzić rośliny, należy wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Postępuje się tak zwykle w przypadku starych i dużych roślin, których rozmiary i ciężar uniemożliwiają przesadzenie.

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. U dużych i starych roślin wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi.

5. Podlać przed czy po przesadzaniu?

Przed przesadzaniem należy rośliny obficie podlać aby podłoże dobrze namokło – ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki. Posadzoną roślinę solidnie podlewamy i chronimy przez 2-3 tygodnie przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Przesadzanie roślin doniczkowych fot. cottonbro - Pexels.jpg
Fot. cottonbro / Pexels
Po przesadzeniu podlej roślinę, by wspomóc ją w regeneracji i odbudowaniu uszkodzonych korzeni.

6. Co zrobić z poskręcaną bryłą korzeniową?

Należy rozluźnić i rozplątać poskręcane korzenie – dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych. Zbyt długie korzenie należy skrócić. Korzenie przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia oraz suche korzenie należy bezwzględnie usunąć. Nie usuwamy grubych korzeni.

7. Jak duża powinna być nowa doniczka?

W przypadku małych roślin średnica nowej doniczki powinna być minimum o 2-4 cm większa od starej. Dla dużych średnica nowej doniczki powinna być większa o 5-10 cm. Należy pamiętać że każda doniczka musi mieć otwory w dnie, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Nie należy sadzić roślin bezpośrednio do osłonki. W naczyniu bez odpływu korzenie bardzo szybko zgniją.

Doniczka powinna być proporcjonalna do rośliny i tworzyć z nią harmonijną całość. Roślina na zdjęciu jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu z doniczką w której rośnie.

8. Co to jest warstwa drenażu?

Jest to warstwa na dnie doniczki, usypana z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu.

Przesadzanie roślin doniczkowych fot. Anna Shvets - Pexels.jpg
Fot. Anna Shvets / Pexels
Zadbaj o to, by podłoże było świeże, lekkie i dostosowane do indywidualnych wymagań rośliny.

9. Jak głęboko sadzić roślinę?

Należy posadzić roślinę na tej samej wysokości co rosła wcześniej. Jeśli łodyga jest posadzona zbyt głęboko będzie gniła. Górny poziom podłoża powinien znajdować się 1-1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki.

10. Czy podczas przesadzania trzeba roślinę nawozić?

Po przesadzaniu należy odczekać przynajmniej miesiąc zanim zasilimy roślinę nawozem. Podczas przesadzania zwykle zostaje uszkodzonych wiele korzeni. Jako pierwszy warto zastosować nawóz organiczny, dopiero później mineralne.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Anna Shvets / Pexels oraz Jill Wellington/Pixabay

Autor
10 zasad przesadzania roślin doniczkowych | Dobre rady od ekspertów!
10 zasad przesadzania roślin doniczkowych | Dobre rady od ekspertów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Iwonka

21-08-2020 08:47

Bardzo nie lubię przesadzania kwiatów. Nie wiem od czego to zależy, bo raczej stosuję się do zasad, ale już kilka razy zdarzyło mi się, że rośliny po przesadzeniu usychały. Teraz przymierzam się do przesadzania roślin w domu, kupiłam nawet narzędzia z cellfastu. No zobaczymy, ...

Gość Ktos

20-05-2020 08:24

Odwrotnie! Zawsze przed przesadzaniem trzeba przesuszyć roślinę, bo wtedy korzenie łatwiej oddzielają się od ziemi, nie przylepiają się. A po przesadzeniu roślina przechodzi okres stresowy, jest osłabiona, musi się dostosować do nowych warunków, woda jest zużywana w mniejszej ...

Gość Początkujący miłośnik kwiatów

11-08-2019 22:34

Dziękuję za ważne informacje 😁

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl