Robicie oprysk z szarego mydła do roślin doniczkowych? Tym gatunkom to nie służy, wręcz szkodzi

Oprysk z szarego mydła na rośliny doniczkowe

Naturalne metody zapobiegania szkodnikom to jedne z moich ulubionych. Stosowała je zawsze moja babcia, która miała niezrównaną wiedzę na ten temat. Jednym z popularniejszych jest szare mydło, które możemy dostać nie tylko w sklepie ogrodniczym, ale także w większości kosmetycznych. To inaczej mydło potasowe, które dobrze pieni się i rozpuszcza w wodzie, tworząc bazę do skutecznych oprysków. Warto wiedzieć, jak robić je poprawnie, aby nie zaszkodzić roślinom doniczkowym, jak i tym uprawianym w ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
26

Szare mydło działa na szkodniki, skutecznie oblepiając ich powierzchnię. Silnie przytwierdza się do pancerzyków czy odnóży, co prowadzi do spowolnienia żerowania, a w konsekwencji obumierania. Łatwiej pozbędziecie się drobnych insektów, zbierając je po ukończonym procesie opryskiwania. Trzeba pamiętać, aby nie stosować oprysku w trakcie kwitnienia. Dodatkowym czynnikiem, o którym trzeba wspomnieć, są zapylacze. Stosujmy oprysk w ogrodzie dopiero w godzinach popołudniowych, aby nie doprowadzić do oblepienia ich skrzydeł.

Dlaczego oprysk z szarego mydła nie nadaje się do wszystkich roślin doniczkowych?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdym roślinom doniczkowym będzie służył oprysk z szarego mydła. Nie powinno was to jednak zniechęcić do pielęgnowania nim reszty swoich okazów. Podpowiem wam, na co zwrócić szczególną uwagę w decyzji za lub przeciw. W pierwszej kolejności są to rośliny doniczkowe pokryte meszkiem. Liście, zarówno te szerokie, jak i wąskie, z wyczuwalnymi włoskami na powierzchni, nie powinny być poddawane takiemu opryskowi. Oprysk z mydła potasowego tworzy powłokę na delikatnych włoskach, tworząc nieprzepuszczalną warstwę. Warto dlatego wiedzieć, z którymi należy obchodzić się inaczej. Są to między innymi:

  • senecio medley,
  • hoya gracilis,
  • kalatea falistolistna,
  • hoya burtoniae,
  • peperomia hovaria.

Jak stosować szare mydło w ogrodzie? Kilka fajnych patentów

Szare mydło to jedna z najskuteczniejszych metod stosowana w ogrodzie. Zarówno zwolennicy gotowych rozwiązań ze sklepów ogrodniczych czy budowlanych, jak i propagatorzy ekologicznych rozwiązań uwielbiają ten składnik. Zawiera on przede wszystkim mieszaninę soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych oraz dodatków. Jest dość miękkie i doskonale rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu możemy tworzyć opryski oraz zawiesiny, które pozwalają na utrzymanie naszych roślin uprawnych i ozdobnych w lepszej kondycji. Podpowiem wam, jak z reguły stosuję szare mydło, którego nigdy nie może zabraknąć w mojej altanie na działce:

  • skuteczny oprysk na mszyce oraz przędziorki - taki oprysk stosuje zawsze prewencyjnie oraz wtedy, gdy widzę, że zagnieździły się na łodyżkach roślin uprawnych czy ozdobnych - 30 g mydła szarego potasowego rozcieńczam w litrze wody i przeprowadzam oprysk. Początkowo na mniejszym obszarze i obserwuję, jak roślina reaguje.
  • mycie narzędzi ogrodniczych -to świetny składnik, który pozwala na doczyszczenie narzędzi, zawłaszcza sekatorów, nożyc czy siekier. To bardzo ważna czynność, gdyż na narzędziach możemy również przenosić choroby grzybowe oraz szkodniki w poprzedniego okresu uprawnego.
  • czyszczenie wnętrza szklarni czy inspektów - wystarczy niewielka ilość, aby przetrzeć wnętrze szklarni. To dobry patent na odkażenie komponentów, które były narażone na kontakt z zakażonymi roślinami. W ten sposób ograniczycie możliwe ponowne pojawienie się niechcianych gości.
  • oczyszczanie korzeni przesadzanych roślin - dzięki takiemu zabiegowi z łatwością utrzymacie rośliny w prawidłowej kondycji. Wystarczy zamoczyć je w roztworze w takich proporcjach jak do oprysku i namoczyć przez około 20 minut. Po delikatnym przetarciu i wysuszeniu będą nadawać się do przesadzenia w nowe podłoże.
  • naturalny preparat szarego mydła z czosnkiem - chcąc wzmocnić działanie preparatu z szarego mydła, można uzbroić się w polski, mocny czosnek. Zalewamy go olejem i czekamy około tydzień. Wystarczy wybrać 3-4 ząbki czosnku. Na koniec mieszamy z roztworem potasowym i mamy gotowy preparat do odstraszania ślimaków w ogrodzie.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści