Logo
Logo

Zapałki – sprawdzony sposób na ratowanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe potrafią w wyjątkowy sposób przyozdobić każde mieszkanie. Dodają mu uroku, a pobyt w salonie czy sypialni pełnej zielonych roślin czy barwnych kwiatów jest zawsze bardzo miły. Niestety ich właściwa pielęgnacja nie jest łatwym zadaniem. Często zdarza się, że mimo regularnych zabiegów wygląd hodowanych roślinek nie jest najlepszy. Wówczas to z dużą pomocą przychodzą zapałki. Jak je użyć, aby rośliny były okazale oraz z daleka przyciągały wzrok.  

Spis treści
Dlaczego rośliny więdną i obumierają? Jaki wpływ mają zapałki na rośliny?

Dlaczego rośliny więdną i obumierają?   

Wiele osób nie wyobraża sobie swego mieszkania bez postawionych na parapecie czy meblach kwiatów doniczkowych. Są one uprawiane ze względu na niesamowity efekt wizualny oraz piękny zapach. Oprócz walorów dekoracyjnych wiele roślinek wpływa pozytywnie na nasze dobre samopoczucie. Oczyszczają one powietrze oraz produkują tlen. Można rzec, że są one naturalnym filtrem powietrza.

Niestety często bywa tak, że mimo regularnego podlewania oraz nawożenia roślinki zaczynają więdnąć oraz obumierać. Ich liście żółkną, opadają oraz usychają. Jest to znak, że roślinie brakuje niezbędnych składników odżywczych. W takiej sytuacji warto skorzystać z zapałek. Obecna w nich siarka (i inne minerały) potrafi wielu kwiatom na nowo przywrócić piękny wygląd.   

Projekt Natura / YouTube


Dlaczego warto włożyć zapałki do doniczki z roślinami?

Gdy roślina jest posadzona w takiej glebie, która nie dostarcza jej podstawowych składników odżywczych, to wówczas jej kondycja nie jest najlepsza. Dużym problemem są też szkodniki, które często ją niszczą nieodwracalnie. Na szczęście można temu skutecznie zaradzić sięgając po zapałki.

Należy je włożyć w ziemię, zachowując 5-centymetrowy odstęp. Ich główki należy skierować w dół tak, aby znalazły się w podłożu. Na koniec należy obficie podlać roślinkę, a zapałki pozostawić w ziemi na 48 godzin. Po upływie tego czasu trzeba sprawdzić czy znajdująca się na główkach zapałek siarka zniknęła. Jeśli tak to można je wyciągnąć z ziemi,a jeśli nie to trzeba je pozostawić w podłożu rośliny na kolejne dwa dni.   

Włożenie zapałek do ziemi to prosty trik na wzbogacenie jej w minerały, ponieważ ich czerwone końcówki zawierają: potas, siarkę i fosfor!


Siarka – niezbędny składnik do prawidłowego wzrostu roślin   

Siarka rozpuszcza się w glebie wówczas, gdy jest ona nią słabo nasycona. Kwiaty jej potrzebują, gdyż dzięki temu są mniejszym kąskiem dla szkodników. A dzięki właściwościom dezynfekującym siarka pomaga zwalczać wiele  chorób grzybiczych  oraz wzmacnia odporność kwiatów. Jest ona jednym z najważniejszych pierwiastków, które to są niezbędne do prawidłowego rozwoju kwiatów. Wspiera proces fotosyntezy oraz odpowiada za przyswajanie azotu. Jej niedobór objawia się zahamowaniem wzrostu roślin oraz zmianą koloru liści. A gdy w glebie znajduje się jej dostateczna ilość, to wówczas rośliny dobrze rosną oraz pięknie się prezentują.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: _Alicja_, Engin Akyurt / Pixabay

Autor
Zapałki – sprawdzony sposób na ratowanie roślin doniczkowych
Zapałki – sprawdzony sposób na ratowanie roślin doniczkowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy