Logo
Logo
37
Okazje

Jak dbać o kurkumę w doniczce?

Kurkuma to roślina ceniona przez wielu miłośników egzotycznych oraz nieszablonowych roślin. Ta indyjska przyprawa jest charakterystyczna w smaku oraz bardzo zdrowa. A jeśli zostanie posadzona w doniczce, to wówczas potrafi ozdobić niejedno mieszkanie. Jak uprawiać kurkumę w domowych warunkach?

 

Kurkuma (Curcuma longa), ostryż długi – nazywany także ostryżem Zohary, kurkumą długą, ostryżem indyjskim, kurkumą, szafranem indyjskim, to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin. Pochodzi ona ze strefy podzwrotnikowej, z jasnych oraz wilgotnych lasów tropikalnych.

Roślina ta jest zaliczana do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae), co jest zauważalne po wyglądzie kłączy, które mocno przypominają właśnie imbir. Ze względu na ciekawy pokrój kurkuma bardzo często traktowana jest jako roślina ozdobna.

Kurkuma wąskolistna w tropikalnym ogrodzie, fot. fototrips74.gmail.com - Depositphotos
Fot. fototrips74.gmail.com/Depositphotos

Istnieją dwa gatunki kurkumy idealnie nadające się do uprawy w doniczce, jako rośliny ozdobne.

  • W domach najczęściej można spotkać kurkumę wąskolistną. Jest to tak zwana Curcuma alismatifolia spotykana też pod nazwą tulipan letni lub tulipan Siam. Gatunek ten nie jest trudny w uprawie.

  • Nieco więcej uwagi trzeba poświęcić decydując się na uprawę kurkumy długolistnej (Curcuma longa). Roślina ta bowiem najlepiej wzrasta w ciepłym klimacie. Bardzo często pojawia się ona w uprawach towarowych, pod produkcję przyprawy. Niemniej ze względu na bardzo efektowny wygląd, wiele osób decyduje się na jej hodowlę w warunkach domowych. W Polsce roślina ta jest znana jako ostryż kurkuma, niemniej nazwa ta powoli zanika.

Jak wygląda kurkuma długolistna i wąskolistna?

Kurkuma to charakterystyczna roślina o efektownym wyglądzie. Niezwykle oryginalnie prezentuje się kurkuma długolistna. Jest ona dość duża, a jej wysokość często sięga 100 centymetrów. Jej cechą charakterystyczną są bardzo ładne, lancetowate liście, które to są dość szerokie oraz ostro zakończone. Już przed kwitnieniem kurkuma długolistna ładnie się prezentuje, a gdy zakwitną kwiaty, jest wręcz zachwycająca. Pojawiają się one na długich, nagich pędach. Początkowo mają one postać zielonkawego kłosa, a następnie rozwijają się trzykrotne. Wówczas to zamieniają się w rurkowate kielichy o żółtym kolorze.

Kurkuma długolistna i wąskolistna w doniczkach, fot. MalkovKosta - Depositphotos
Fot. MalkovKosta/Depositphotosa

Niemniej efektownie prezentuje się kurkuma wąskolistna. Z jej kłącza wyrastają ostro zakończone, lancetowate liście, które wzrastają maksymalnie do 40 centymetrów. Posiadają one lekko niebieskawy odcień. W okresie kwitnienia na bezlistnym pędzie pojawia się przepiękny kwiatostan. Wówczas to są ułożone spiralnie dwa rodzaje liści podsadkowych. Dolne są mniejsze i mają zielony kolor, natomiast górne lancetowate i bardzo barwne. Kwiaty te najczęściej są niebieskie lub fioletowe. Utrzymują się one na roślinie zazwyczaj od czerwca do września. Bardzo często są one wykorzystywane przez florystów. Jako kwiaty cięte bardzo pięknie i oryginalnie prezentują się w wiązankach ślubnych.

Jak pielęgnować kurkumę w doniczce?

Co prawda kurkuma to roślina posiadająca szczególne wymagania, ale w naszym kraju można ją uprawiać w doniczce. Ważne jest, aby ustawić ją w jasnym oraz dobrze oświetlonym miejscu, ale nie mocno nasłonecznionym. Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 do 23 °C.

Ważne jest, aby roślinie tej zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Im wyższa jest w pomieszczeniu temperatura, tym więcej wody powinno znajdować się w powietrzu. Dodatkowo zaleca się ustawianie doniczki z kurkumą na podstawce która jest wypełniona kamykami oraz wodą. Dzięki temu parowanie zapewnia jej dostateczną wilgotność.

Kurkuma – sadzenie, podlewanie oraz nawożenie

Posadzenie kurkumy w doniczce nie jest trudnym zadaniem. Ważne jest, aby zapewnić jej żyzną glebę, bogatą w składniki pokarmowe. Wskazany jest lekko kwaśny odczyn pH.

Kurkuma długolistna i wąskolistna w doniczkach, fot. HeikeRau, Jacdephotos ,sweemingyoung - Depositphotos
Fot. HeikeRau, Jacdephotos ,sweemingyoung/Depositphotosa

Sadzenie należy rozpocząć od nabycia zdrowego kłącza i umieszczenia go w pojemniku na dnie z wodą, w pobliżu źródła ciepła. Ważne jest, aby utrzymywać minimalną temperaturę, tj. około 20 °C. Gdy pojawią się pędy należy posadzić roślinę w dobrze drenującej glebie, w doniczce na głębokości 10 cm.

Roślina ta potrzebuje dużo wilgoci, zatem najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie oraz zraszanie. Susza może sprawić, że liście zaczną zamierać. Latem, gdy w pomieszczeniu jest gorąco podlewanie jest wskazane każdego dnia.

Kurkuma potrzebuje również odpowiedniego nawożenia. Aby utrzymała ładne oraz obfite kwiaty warto nawozić ją standardowymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do roślin doniczkowych kwitnących. Warto także stosować naturalny nawóz ze skórki po bananie.

Zimowanie kurkumy w doniczce

Po okresie kwitnienia kurkuma zaczyna stopniowa zasychać. Jest to oznaka, że nadchodzi dla niej czas spoczynku. Wówczas to należy zaprzestać nawożenia oraz zmniejszyć poziom podlewania. Jak zatem przezimować kurkumę w doniczce?

Ważne jest, aby po przekwitnięciu odciąć kwiatostan i zostawić jedynie pęd do momentu, aż zżółknie. Wówczas trzeba go przyciąć. Tak przygotowana kurkuma jest gotowa na przezimowanie. W okresie tym należy ją przechowywać w pomieszczeniu jasnym, w którym temperatura wynosi około 15 °C.

Gdy nadejdzie wiosna, wówczas należy wznowić zabiegi pielęgnacyjne. Trzeba rozpocząć intensywniejsze podlewanie, a po krótkim czasie również nawożenie. Pielęgnowana w odpowiedni sposób kurkuma potrafi szybko się odrodzić i znów upiększać niejedno mieszkanie.

Czy kurkuma doniczkowa nadaje się do jedzenia?

W Polsce kurkuma jest zazwyczaj uprawiana jako roślina ozdobna. Co prawda posiada ona wartościowe kłącze, z którego robi się przyprawę, niemniej warto pamiętać, że nie zawsze nadaje się ono do jedzenia. Trzeba pamiętać o tym, że kupiona w sklepie ogrodniczym kurkuma może posiadać kłącze spryskiwane fungicydem, którego zadaniem chronienie krzewinki przed chorobami grzybowymi.

Kurkuma jest trudna do sproszkowania, zatem warto zdecydować się na zakup gotowej przyprawy. Warto ją spożywać, gdyż posiada bardzo cenne właściwości lecznicze. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zatem skutecznie zwalcza infekcje układu pokarmowego. Likwiduje też grzyby oraz zwiększa odporność organizmu. Działa również ochronnie na komórki wątroby, obniża poziom cukru we krwi oraz skutecznie pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych.

Kurkumę można spożywać w formie naparu z kłącza lub w postaci sproszkowanej. Niemniej posiada ona bardzo charakterystyczny smak, który wielu osobom nie odpowiada.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: mangkelin1, Jacdephotos/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!