Źródło:
Kerstin Riemer - Pixabay
Balkonowe hity: TOP 14 kwiatów balkonowych Galeria
1 z 14

Fiołek ogrodowy (łac. Viola x wittrockiana) jest popularnie nazywany bratkiem. Może kwitnąć przez cały sezon na niemal wszystkie kolory tęczy (oprócz zieleni).
2 z 14

Pelargonia (łac. Pelargonium) przez wielu nazywana jest "królową balkonów". Pelargonie dzielą się na wiele grup (np. na pelargonie wielkokwiatowe czy bluszczolistne). Kwiaty w kolorach białym, różowym, czerwonym i bordowym gęsto obsypują roślinę tworząc kolorowe "kule".
Źródło:
Hans Braxmeier - Pixabay
3 z 14

Begonia (łac. Begonia) ma wiele różnych gatunków, z których begonie bulwiaste i stale kwitnące są najczęściej spotykane na naszych balkonach. Mogą mieć kwiaty kolorów: żółtym, różowym, czerwonym i białym. Na zdjęciu begonia bulwiasta o pełnych, żółtych kwiatach.
Źródło:
Vicki Lynn - Pixabay
4 z 14

Aksamitki (łac. Tagetes) to jednoroczne, niezwykle urocze i łatwe w uprawie kwiaty. Na balkonach można znaleźć aksamitki rozpierzchłe, wyniosłe i wąskolistne. Wszystkie mają kwiaty w ognistych kolorach: żółtym, pomarańczowym oraz ceglastym wpadającym w czerwień.
Źródło:
JacLou DL - Pixabay
5 z 14

Fuksja (łac. Fuchsia) posiada obecnie bardzo dużo mieszańców o bardzo zróżnicowanych płatkach kwiatów. Barwy w jakich można ją znaleźć to łączące się ze sobą: intensywny róż, fiolet i biel.
Źródło:
Jill Wellington - Pixabay
6 z 14

Petunia (łac. Petunia) to piękna roślina barwiąca nasze balkony przez całe lato i jesień (do pierwszych przymrozków). Petunie zachwycają różnorodnością kolorów, kształtów jak i wielkością kwiatów.
Grupa petunii o zwisającym pokroju z wydłużonymi pędami, jest nazywana surfiniami.
Źródło:
Hans Braxmeier - Pixabay
7 z 14

Lobelia (łac. Lobelia) to bylina uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna. Często jest wybierana jako wypełnienie w donicach na balkonach. Kwitnie gęsto wytwarzając charakterystyczne niebieskie kwiaty.
Źródło:
Yvonne Huijbens - Pixabay
8 z 14

Osteospermum (łac. Osteospermum) pochodzi z Afryki, przez co jest nazywana stokrotką afrykańską. Roślina jest bardzo niska i wytwarza średniej wielkości, kolorowe kwiaty. Mogą być różowe, czerwone, żółte, fioletowe, niebieskie, pomarańczowe, białe i dwubarwne. Mają też różnych kolorów koszyczki kwiatów rurkowych (od żółtego po czerń).
Źródło:
Dimitris Vetsikas - Pixabay
9 z 14

Lantana (łac. Lantana) to w naturalnych warunkach krzew. W Polsce powinna być przenoszona na zimę dochłodnego pomieszczenia. Wytwarza kwiatostany kwiatów o różnych kolorach. Mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone i różowe.
Źródło:
Lantana fot. Kerstin Riemer - Pixabay
10 z 14

Werbena (łac. Verbena) to bylina uprawiana jako roślina jednoroczna. Ogromna ilość mieszańców rośliny sprawiła, że uzyskano odmiany odporne na szkodniki. Kwitnie na biało, różowo, czerwono i fiołkowo.
Źródło:
GiaLara - Pixabay
11 z 14

Żeniszek meksykański (łac. Ageratum houstonianum) to jednoroczna roślina o zwartym pokroju. Kwiatostany żeniszka mogą być kolorów fioletowego, niebieskiego, różowego, białego oraz zdarzają się okazy dwubarwne. Roślina zwykle jest wykorzystywana do wypełnienia przestrzeni między wyższymi roślinami.
Źródło:
Kanechka - Pixabay
12 z 14

Oleander (łac. Nerium) to krzewy. W odpowiednich warunkach kwitną długo i obficie. Na zimę musimy chować roślinę do chłodnego pomieszczenia.
Źródło:
Konevi z Pixabay
13 z 14

Gazania (łac. Gazania) może wytwarzać kwiatostany nawet do 12 cm średnicy. Rurkowate kwiaty są pomarańczowe (czasem bardzo ciemne) a języczkowe posiadają charakterystyczne ciemne partie tuż przy koszyczku. Głownie występują w ognistych kolorach ale mogą być też różowe.
Źródło:
MrGajowy3 - Pixabay
14 z 14

Celozja (łac. Celosia) to egzotyczna roślina pochodząca z Azji tropikalnej. Spotyka się jej trzy formy botaniczne, których kwiaty bardzo się od siebie różnią. Występują w setkach odcieni czerwieniu, różu, żółci, bieli i pomarańczy.
Źródło:
JacLou DL - Pixabay