Logo
Logo

Uprawa iglaków w skrzyniach na taras i balkon | Które się nadają, jak pielęgnować, czy długo wytrzymują?

Coraz bardziej popularna staje się uprawa roślin na tarasach i balkonach w donicach-skrzyniach – metalowych, drewnianych, czy z innych tworzyw. Najbardziej pożądane są mało wymagające iglaki o atrakcyjnych barwach igieł oraz ciekawych pokrojach, które jednocześnie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie się do tego nadają? Co zrobić, aby długo wyglądały efektownie? Dowiedz się, jak najlepiej pielęgnować rośliny iglaste w skrzyniach, by jak najlepiej zdobiły balkony lub tarasy.

Spis treści
Jakie iglaki wybrać do donic? Jaką doniczkę wybrać do uprawy iglaków? Jak dbać o doniczkowe iglaki?

Które iglaki nadają się do uprawy w skrzyniach?

Decydując się na uprawę iglaków na tarasie czy balkonie najlepiej wybrać gatunki i odmiany nie rozrastające się nadmiernie wszerz i wzwyż. Warto postawić na odporne na mróz oraz suszę, nieosiągające dużych rozmiarów lub karłowe gatunki i odmiany roślin. Wiele atrakcyjnych roślin o niewielkich wymaganiach znajdziemy wśród odmian sosen, kosodrzewin, cisów, świerków, jałowców oraz popularnych tui (czyli żywotników).

Warto pamiętać, że większość iglaków najlepiej rośnie na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Jeśli nasz balkon lub taras jest nieco bardziej zacieniony, lepiej poszukać gatunków lubiących takie warunki. Mogą to być np. liczne, ciekawe odmiany cisów, choina kanadyjska 'Nana', 'Jeddeloh', czy żywotnikowiec japoński 'Nana'.

 

Jak wybrać skrzynię dla iglaka?

Wybór odpowiedniej skrzyni dla iglaka jest równie ważny, co selekcja samej rośliny. Skrzynia nie tylko musi harmonizować z estetyką balkonu czy tarasu, ale również spełniać wymagania funkcjonalne, zapewniając roślinie optymalne warunki do wzrostu. Oto kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze skrzyni dla iglaka.

Rozmiar i kształt

Rozmiar skrzyni powinien być dostosowany do rozmiaru i typu iglaka, który planujemy w niej posadzić. Skrzynia powinna oferować wystarczająco miejsca na rozwój korzeni, co jest kluczowe dla zdrowia i wzrostu rośliny. Zaleca się wybór skrzyni, która jest przynajmniej o 20-30% większa niż bryła korzeniowa rośliny w momencie sadzenia. Kształt skrzyni również ma znaczenie, szczególnie jeśli planujemy stworzyć kompozycje z kilku roślin – w takim przypadku dłuższe skrzynie mogą okazać się bardziej praktyczne.

Materiał

Wybór materiału, z którego wykonana jest skrzynia, ma wpływ nie tylko na wygląd, ale również na trwałość i funkcjonalność. Skrzynie drewniane są klasyczne i naturalne, ale wymagają regularnej impregnacji, aby chronić drewno przed wilgocią i szkodnikami. Skrzynie metalowe oferują nowoczesny wygląd i są bardzo trwałe, ale mogą nagrzewać się w słońcu, co wpływa na szybsze wysychanie podłoża. Tworzywa sztuczne są lekkie, dostępne w wielu kolorach i wzorach, a także często są mrozoodporne i łatwe w utrzymaniu. Ważne, aby materiał był odporny na warunki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, wilgoć czy bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Drenaż

Dobry drenaż jest kluczowy dla zdrowia iglaków, które nie tolerują zastoiny wodnej przy korzeniach. Upewnij się, że skrzynia ma otwory drenażowe na dnie, które umożliwią odprowadzenie nadmiaru wody.

Estetyka

Wybierając skrzynię, trzeba zwrócić uwagę na jej wygląd i to, jak będzie komponować się z otoczeniem oraz samymi roślinami. Możemy znaleźć pojemniki w szerokiej palecie kolorów, wzorów i stylów, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji i koncepcji aranżacyjnej balkonu czy tarasu. Dobrze dobrana skrzynia może stać się prawdziwą ozdobą samą w sobie!

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak pielęgnować iglaki rosnące w skrzyniach i jak długo w nich wytrzymają?

Podlewanie roślin w skrzyniach

Na balkonach i tarasach często panują ekstremalne dla roślin uprawianych w donicach warunki – szczególnie w czasie gorących, letnich dni. Nie można zapomnieć wtedy o regularnym kontrolowaniu wilgotności podłoża w donicach, tak by nie przesuszyć roślin. Nie można też przelewać roślin ponieważ stały nadmiar wilgoci powoduje choroby większości iglaków.

Nawożenie iglaków

Rośliny rosnące w donicach potrzebują także regularnego zasilania, aby długo wyglądały atrakcyjnie. Do nawożenia iglaków najlepiej stosować nawozy długodziałające (np. Osmocote) stosowane raz w sezonie wegetacyjnym. Można też zasilać iglaki rozpuszczalnymi nawozami, które stosuje się wraz z podlewaniem raz lub dwa razy w miesiącu.

Przycinanie korzeni

Ważne jest, aby pamiętać, że rośliny rosnące w ograniczonej przestrzeni doniczek wymagają przycinania korzeni i wymianie górnej warstwy ziemi co 2-3 lata. Zabiegi te mogą znacznie przedłużyć życie iglaków w skrzyniach, zapewniając im niezbędne składniki odżywcze i przestrzeń do wzrostu.

Trwałość iglaków w skrzyniach

Czas, przez który iglaki mogą zdrowo rosnąć w skrzyniach, zależy m.in. od gatunku rośliny, wielkości pojemnika, a także warunków pielęgnacyjnych. Przy odpowiedniej opiece, niektóre iglaki mogą cieszyć oko na balkonach i tarasach przez nawet do 5-10 lat, zanim zajdzie potrzeba ich przesadzenia lub wymiany.

Na przykład, karłowe odmiany jałowców, żywotników czy kosodrzewin są znane z długowieczności w warunkach doniczkowych, pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniego drenażu, regularnego nawożenia i podlewania. Małe odmiany świerka zwykle "wytrzymują" nieco krócej, ale również będą z nami przez dobrych kilka lat, jeśli tylko zapewni się im wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

Monitorowanie zdrowia

Regularna obserwacja roślin pomoże wczesne wykryć i rozwiązać potencjalne problemy, takie jak choroby, szkodniki czy stres związany z niewłaściwymi warunkami uprawy. Dzięki temu, nawet w ograniczonej przestrzeni skrzyni, iglaki mogą rosnąć zdrowo i efektownie przez długie lata, stanowiąc piękną dekorację naszych zewnętrznych przestrzeni życiowych.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Александр Беспалый 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze skrzyni dla iglaka?

  Ważny jest rozmiar, kształt, materiał wykonania, odporność na warunki zewnętrzne oraz obecność otworów drenażowych. Skrzynia powinna być większa niż bryła korzeniowa rośliny.
 • Jakie iglaki najlepiej nadają się do uprawy w skrzyniach?

  Najlepiej wybrać gatunki i odmiany nie rozrastające się nadmiernie, odporne na mróz oraz suszę, takie jak karłowe odmiany sosen, kosodrzewin, cisów, świerków, jałowców, i popularnych tui.
 • Jakie są kluczowe aspekty pielęgnacji iglaków w skrzyniach?

  Regularne podlewanie, aby nie dopuścić do przesuszenia ani nadmiaru wilgoci, stosowanie nawozów długodziałających raz w sezonie lub rozpuszczalnych nawozów raz lub dwa razy w miesiącu, oraz przycinanie korzeni i wymiana górnej warstwy ziemi co 2-3 lata.
 • Jak długo iglaki mogą zdrowo rosnąć w skrzyniach?

  Przy odpowiedniej opiece, niektóre iglaki mogą cieszyć oko na balkonach i tarasach przez 5-10 lat, zanim zajdzie potrzeba ich przesadzenia lub wymiany. Karłowe odmiany jałowców, żywotników, czy kosodrzewin są znane z długowieczności.
 • Jak zapewnić iglakom długie i zdrowe życie w skrzyniach?

  Kluczowe jest regularne monitorowanie roślin, aby wczesne wykryć i rozwiązać potencjalne problemy takie jak choroby, szkodniki, czy stres związany z niewłaściwymi warunkami uprawy, co pozwala na zdrowy wzrost iglaków przez długie lata.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Uprawa iglaków w skrzyniach na taras i balkon | Które się nadają, jak pielęgnować, czy długo wytrzymują?
Uprawa iglaków w skrzyniach na taras i balkon | Które się nadają, jak pielęgnować, czy długo wytrzymują?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl