Logo
Logo

Pelargonie, upcykling i piękno niedoskonałości: czyli jak stworzyć wyjątkowe dekoracje bez wydawania fortuny?

Prawdziwe piękno tkwi w niedoskonałości. Pogląd ten zyskuje na popularności, co znajduje odzwierciedlenie w różnych trendach wnętrzarskich, w stylu industrialnym, vintage, w trendzie na upcykling czy japońskiej koncepcji piękna wabi-sabi. Świadomość, że mniej często znaczy więcej i nie wszystko musi być nieskazitelne, stała się integralną częścią projektowania wnętrz. Ponowne wykorzystanie starych przedmiotów nie tylko oszczędza cenne zasoby, ale także pozwala spersonalizować własną przestrzeń. Mając to na uwadze, eksperci Pelargonium for Europe (PfE) na nowo nadali charakter pelargoniom. Celebrując niedoskonałość wystroju, podkreślili piękno tej odpornej i wszechstronnej rośliny.

Dekoracje z pelargoniami – odkrywamy upcykling

Dzięki szerokiej gamie kwiatów w żywych kolorach, pelargonie nie tylko wyglądają oszałamiająco w doniczkach i skrzynkach balkonowych, ale te łatwe w pielęgnacji rośliny są również świetnymi dekoracjami ściennymi. Można je efektownie wyeksponować dzięki kreatywnym projektom ściennym i przedmiotom pochodzącym z upcyklingu. 

Upcykling, czyli przetwarzanie zużytych materiałów na nowe produkty o wyższej jakości lub wartości użytkowej, to doskonały sposób na tworzenie unikatowych dekoracji z kwiatami. Stare ramy okienne, drewniane płoty czy nawet zużyte meble mogą stać się oryginalnym tłem dla pelargonii. Takie rozwiązania nie tylko są ekologiczne, ale również dodają wnętrzu indywidualnego charakteru, pozwalając na kreatywne wykorzystanie przedmiotów, które inaczej trafiłyby na śmietnik.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jak tanio wyeksponować pelargonie na ścianie? Upcykling i styl "niedoskonałości"

Jest bardzo dużo ciekawych rozwiązań na to, jak ozdobić pionowe powietrznie – ściany, płoty czy inne – pelargoniami. Jednymi z ciekawszych i niezwykle efektownych jest nadanie drugiego życia starszym przedmiotom. Samodzielne wykonywanie takich dekoracji jest niezwykle inspirujące i dające wiele satysfakcji.

Dekoracje ścienne z pelargoniami
Przytwierdzony do starej ściany, drewniany płot zwisa luźno i daje miejsce na doniczki i kosze, przymocowane do drewnianych listew za pomocą haczyków i obsadzone łatwymi w pielęgnacji pelargoniami i ziołami.

Stare łopaty, służą jako doskonałe, rustykalne uchwyty na doniczki. Świeżość kwiatów pelargonii atrakcyjnie kontrastuje z rdzewiejącym metalem i wyblakłą ścianą. Wspaniały element o nostalgicznym uroku.

Wykorzystanie starego drewnianego okna, jest hołdem dla tego, co ulotne. Świeże kwiaty pelargonii wyróżniają się na tle starego okna i tworzą żywy akcent na tle ściany. Sznur świateł owinięty wokół okiennej ramy zapewnia w ciepłe, letnie wieczory nastrojowe światło.

Doniczki na pelargonie pokryte "historią"

Przetarte, zmatowiałe, z łuszczącą się farbą, podrapaną lub zwietrzałą powierzchnią: te donice z dużą ilością patyny wyglądają, jakby lepsze dni miały już za sobą. I to właśnie nadaje im szczególny urok. Naga ściana w tle i spartański wystrój podkreślają surowy charakter tej aranżacji i jeszcze bardziej uwydatniają naturalne piękno pelargonii.

Dekoracje z pelargoniami
Wydawać by się mogło, że zszarzałe z biegiem lat, gliniane donice na zawsze straciły swój urok – nic bardziej mylnego. Właśnie ta ich cecha jeszcze bardziej podkreśli piękno i świeżość rozkwitniętych pelargonii.

W sklepach można znaleźć osłony na donice, które stworzono specjalnie w taki sposób, by wyglądały na "przestarzałe" – styl industrialny, vintage i wabi-sabi z sezonu na sezon zyskuje nowych wielbicieli szukających takiego designu.

Misa w metalowej ramie jest tylko częściowo pokryta mchem. Zarówno ona, jak i rama wyglądają na zardzewiałe, a ściana jest goła. Delikatne, białe kwiaty pelargonii tworzą radosny akcent, który kontrastuje z surowym otoczeniem i pozornie wybrakowaną donicą.
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Stojak na pelargonie z... mebli!

Nadmiar mebli przy braku miejsca nie stanowi problemu, ponieważ można je ustawiać nie tylko obok siebie, ale także jeden na drugim. Im bardziej kontrastujące sprzęty, tym ciekawszy efekt. Ta oryginalna ekspozycja, składająca się z trzech różnych stolików w jasnym, zimowym ogrodzie, pozostawia dużo miejsca dla różnokolorowych, łatwych w pielęgnacji pelargonii. Honorowe miejsce na górnym stoliku zajmuje bujna pelargonia zwisająca.

Upcykling z pelargoniami
Wskazówka: Wybierając miejsce dla pelargonii należy pamiętać, że do prawidłowego rozwoju potrzebują one dużo słońca i ciepła.

Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe

Autor
Pelargonie, upcykling i piękno niedoskonałości: czyli jak stworzyć wyjątkowe dekoracje bez wydawania fortuny?
Pelargonie, upcykling i piękno niedoskonałości: czyli jak stworzyć wyjątkowe dekoracje bez wydawania fortuny?
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi