Dekoracje z pelargoniami – odkrywamy upcykling
Dzięki szerokiej gamie kwiatów w żywych kolorach, pelargonie nie tylko wyglądają oszałamiająco w doniczkach i skrzynkach balkonowych, ale te łatwe w pielęgnacji rośliny są również świetnymi dekoracjami ściennymi. Można je efektownie wyeksponować dzięki kreatywnym projektom ściennym i przedmiotom pochodzącym z upcyklingu.
Upcykling, czyli przetwarzanie zużytych materiałów na nowe produkty o wyższej jakości lub wartości użytkowej, to doskonały sposób na tworzenie unikatowych dekoracji z kwiatami. Stare ramy okienne, drewniane płoty czy nawet zużyte meble mogą stać się oryginalnym tłem dla pelargonii. Takie rozwiązania nie tylko są ekologiczne, ale również dodają wnętrzu indywidualnego charakteru, pozwalając na kreatywne wykorzystanie przedmiotów, które inaczej trafiłyby na śmietnik.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak tanio wyeksponować pelargonie na ścianie? Upcykling i styl "niedoskonałości"
Jest bardzo dużo ciekawych rozwiązań na to, jak ozdobić pionowe powietrznie – ściany, płoty czy inne – pelargoniami. Jednymi z ciekawszych i niezwykle efektownych jest nadanie drugiego życia starszym przedmiotom. Samodzielne wykonywanie takich dekoracji jest niezwykle inspirujące i dające wiele satysfakcji.
Stare łopaty, służą jako doskonałe, rustykalne uchwyty na doniczki. Świeżość kwiatów pelargonii atrakcyjnie kontrastuje z rdzewiejącym metalem i wyblakłą ścianą. Wspaniały element o nostalgicznym uroku.
Wykorzystanie starego drewnianego okna, jest hołdem dla tego, co ulotne. Świeże kwiaty pelargonii wyróżniają się na tle starego okna i tworzą żywy akcent na tle ściany. Sznur świateł owinięty wokół okiennej ramy zapewnia w ciepłe, letnie wieczory nastrojowe światło.
Doniczki na pelargonie pokryte "historią"
Przetarte, zmatowiałe, z łuszczącą się farbą, podrapaną lub zwietrzałą powierzchnią: te donice z dużą ilością patyny wyglądają, jakby lepsze dni miały już za sobą. I to właśnie nadaje im szczególny urok. Naga ściana w tle i spartański wystrój podkreślają surowy charakter tej aranżacji i jeszcze bardziej uwydatniają naturalne piękno pelargonii.
W sklepach można znaleźć osłony na donice, które stworzono specjalnie w taki sposób, by wyglądały na "przestarzałe" – styl industrialny, vintage i wabi-sabi z sezonu na sezon zyskuje nowych wielbicieli szukających takiego designu.
Misa w metalowej ramie jest tylko częściowo pokryta mchem. Zarówno ona, jak i rama wyglądają na zardzewiałe, a ściana jest goła. Delikatne, białe kwiaty pelargonii tworzą radosny akcent, który kontrastuje z surowym otoczeniem i pozornie wybrakowaną donicą.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Stojak na pelargonie z... mebli!
Nadmiar mebli przy braku miejsca nie stanowi problemu, ponieważ można je ustawiać nie tylko obok siebie, ale także jeden na drugim. Im bardziej kontrastujące sprzęty, tym ciekawszy efekt. Ta oryginalna ekspozycja, składająca się z trzech różnych stolików w jasnym, zimowym ogrodzie, pozostawia dużo miejsca dla różnokolorowych, łatwych w pielęgnacji pelargonii. Honorowe miejsce na górnym stoliku zajmuje bujna pelargonia zwisająca.
Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe