Najlepszy nawilżacz powietrza mam za pół darmo. Ledwo go widać

kaloryfer z nawilżaczem powietrza

Nawilżacz powietrza w mieszkaniu czy w domu to podstawowy zakup, który pozwala nam zabezpieczyć prawidłowy mikroklimat. Jest jednak sposób na to, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca oraz środków finansowych. To prosty sposób znany już od dziesięcioleci. Przekonajcie się sami i wypróbujcie koniecznie!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
11

Dobrze znane nam nawilżacze parowe potrafią być większych rozmiarów, rozprowadzając charakterystyczną mgiełkę. Niestety w niektórych przypadkach pozostawiają plamy oraz mokre przestrzenie, które non stop musimy wycierać. Jeżeli nie chcecie, aby dochodziło do tego zbyt często, wypróbujcie koniecznie starą metodę. Jako bonus, przeczytajcie, jakie rośliny warto mieć w mieszkaniu, aby prawidłowo i naturalnie uzupełnić braki w nawilżeniu podczas sezonu grzewczego.

Jakie są najlepsze rośliny nawilżające do mieszkania?

Decydując się na uzupełnienie odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu, możemy skupić się na roślinach, które ułatwiają nawilżanie mieszkania. W naturalny sposób zadbamy o zdrowie całej rodziny w okresie grzewczym, dodatkowo dekorując mieszkanie we wspaniałe okazy. Podczas wyboru roślin, zwłaszcza w supermarketach sprawdzajmy poziom nawilżenia podłoża oraz to, czy w jego okolicach nie fruwają ziemiórki. To zły znak ostrzegawczy, który sugeruje, że w okazach znajdują się także larwy. Nieprawidłowe przechowywanie zrobiło ogromną krzywdę i najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z gniciem korzeni. Od was zależy, czy chcecie przesadzać roślinę do innego podłoża i ratować ją od zgnilizny.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Na które gatunki warto postawić w kwestii nawilżenia powietrza w mieszkaniu?

To przede wszystkim:

  • Storczyki - ich wymagająca natura potrafi odwdzięczyć się wspaniałymi właściwościami nawilżającymi,
  • Paprocie - bardzo często pojawiają się w sypialniach, gdzie doskonale oczyszczają i nawilżają powietrze, będąc ozdobą wysokich szafek,
  • Skrzydłokwiaty - filtrują powietrze, dodatkowo zwiększając poziom wilgotności.

Jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza na kaloryfer?

Nawilżacze, które możemy wykorzystać do regulacji poziomu wilgotności powietrza w domu są bardzo proste. Często były wykorzystywane już w latach 80-tych oraz 90-tych, pod postacią prostokątnych zawieszek z gliny.

Jeżeli nie mamy podobnych zawieszek, możemy użyć kamionkowego naczynia, do którego wlewamy przefiltrowaną wodę. Dzięki ogrzewanemu powietrzu z kaloryferów, będzie unosiła się para wodna, która swobodnie będzie przemieszczać się po mieszkaniu.

To dobry sposób na zapobieganie przyszłych infekcji gardła czy zatok. Ciekawym pomysłem jest uzupełnianie kominków nawilżaczy o olejki eteryczne. Może to być cytrynowy, bergamotkowy, eukaliptusowy czy sosnowy.

Jak suche powietrze wpływa na samopoczucie w mieszkaniu?

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Sezon grzewczy często sprawia, że coraz częściej włączamy kaloryfery na pełną regulację.

To pozwala pozbyć się wilgoci, która gromadzi się wraz zimnem. Nie ma nic gorszego niż zła wentylacja oraz pojawiający się grzyb oraz szkodliwa pleśń. Ta ostatnia, wyrzucająca mytotoksyny jest szczególnie niebezpieczna - czarne zarodniki są szczególnie szkodliwe dla zdrowia, powodując szereg niepożądanych infekcji oddechowych.

Z innej zaś strony, zbyt suche powietrze wywołane ogrzewaniem powietrza może być przyczyną suchego kaszlu, drapania w gardle oraz innych infekcji oddechowych.

Osłabiona zostaje dodatkowo krtań, podatna na wirusowe zapalenia oraz sezonowe zaniki głosu, w szczególności u nauczycieli, którzy w większości pracują głosem.

Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści