Wybór niektórych elementów łazienkowych, może mieć nie tylko walor estetyczny, ale także higieniczny - poza tym praktycznym. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak ważny jest wybór pozornej zasłonki z lokalnego hipermarketu. Omijajcie szerokim łukiem te, które nie posiadają prawie żadnych oznaczeń - znajdziecie je w sklepach typu "złotówka", gdzie doświadczycie najniższej jakości zestawionych produktów. Jeżeli jesteście ciekawi, o co dokładnie chodzi, sprawdźcie koniecznie poniżej! Zapewniam, że bardzo szybko wymienicie dotychczasową, jeżeli znajdowała się w waszej łazience.
Z jakiego materiału zasłona prysznicowa jest toksyczna?
Niektóre z najtańszych zasłon prysznicowych są wylęgarnią toksycznych składników, które unoszą się w powietrzu podczas kąpieli. To z reguły te, które nieprzyjemnie przylegają do naszego ciała podczas prysznica.
Jednak warto pamiętać, że w każdej z nich odkłada się także kamień - czyli zbiór jonów wapnia i magnezu, które powoli oblepiają się na ściankach. Przy materiałowej zasłonce łatwo je wyprać, jednak jeżeli mowa o tej z materiału PCV, sprawa już nie jest taka oczywista. Przy nieodpowiedniej higienie szybko zauważycie czarną pleśń, która wyrzuca szkodliwe mytotoksyny.
Powinni uważać na nią w szczególności astmatycy i alergicy. Zasłonka PCV pod wpływem ciepła wytwarza szkodliwe lotne związki, które przedostają się do układu oddechowego człowieka. Regularnie stosowane zasłonki tego typu przyczyniają się do pogorszenia stanu osób z atopową skórą oraz ŁZS.
Charakterystyczny, przykry zapach nowo kupionej zasłonki powinien od razu was zaalarmować. Koniecznie wymieńcie ją na taką, która jest wykonana chociażby z poliestru. Jest łatwiejsza w czyszczeniu i może być prana wraz z innymi syntetykami w pralce w 30 stopniach Celsjusza.
Co wybrać - kabinę prysznicową z parawanem czy zasłonę? Plusy i minusy rozwiązań
Patrząc na różne rozwiązania do łazienki, powinniśmy rozważyć możliwości, które pomogą nam w lepszym doczyszczeniu czy zachowaniu czystości w łazience. Nie tylko metraż, ale także wentylacja ma ogromne znaczenie w takim przypadku.
Co więcej, również budownictwo, w którym mamy mieszanie czy dom, powinno być brane pod uwagę. Niestety brak możliwości odpowiedniego osuszenia ścian, będzie prowadził do szybszego zagrzybienia powierzchni łazienkowej.
Innym problemem jest całkowite zabudowywanie ścian kafelkami w postaci glazury czy specjalnych paneli łazienkowych. To powoduje ociekanie wilgoci na rantach i szybkie gromadzenie się w ociekaczach czy spłuczce.
Warto użyć zasłony prysznicowej nawet w zestawieniu z wanną - to poręczna metoda, która pozwala na szybką wymianę czy wypranie jej w niskich temperaturach w pralce.
Przy kabinie prysznicowej warto zastanowić się nad bardzo prostymi rozwiązaniami, które nie będą miały zbyt dużo szczelin - utrudnione mycie i sprzątanie w zakamarkach sprawi, że będziecie odkładali taką niedogodność na długie tygodnie.
Zdjęcie tytułowe: Vadym/ AdobeStock