Logo
Logo

Jak usunąć pleśń ze ściany? Oto domowe sposoby na odgrzybianie. Wydasz zaledwie kilka zł

Pleśń i grzyb na ścianie kojarzą się z obskurnymi pomieszczeniami, o które od dawna nikt nie dba. Tymczasem są zjawiskiem powszechnym w wielu domach i to o wiele częściej w nowoczesnych blokach niż w starych kamienicach czy domach. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne budownictwo charakteryzuje się szczelnością, która nie zawsze idzie w parze z odpowiednią wentylacją. W rezultacie para wodna szukająca ujścia powoduje, że pomieszczenia są wilgotne, a tym samym w domu panują idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. W jakich miejscach na ścianach najczęściej powstają, czym właściwie są i jak można się ich pozbyć?

Skąd się bierze pleśń i grzyb na ścianie?

Pleśń i grzyb potrzebują konkretnych warunków, aby przetrwać i się rozwijać. Te zapewnia im przede wszystkim wilgoć, która powinna wynosić w pomieszczeniach od czterdziestu do sześćdziesięciu procent. Jeśli poziom wilgoci jest wyższy, prędzej czy później na ścianach i sufitach pojawi się grzyb lub pleśń.

Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu czy mieszkaniu może być bardzo wiele. Są to na przykład nieprawidłowości w konstrukcji budynku, źle zamontowane okna, niezależne od ludzi awarie obejmujące na przykład pęknięcie rur, przeciekający dach czy też nieprawidłowa wentylacja. Jeśli cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest nieodpowiednia, to para wodna gromadząca się w środku nie znajduje żadnego ujścia. W rezultacie skrapla się na ścianach, tworząc wymarzone warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Problem ten bardzo często pojawia się w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury, a w ogrzewanym domu brakuje przewiewu, a w związku z tym suszące się pranie, gotujące się potrawy czy para wydychana przez domowników podwyższają znacząco poziom wilgoci.

Do pomieszczeń najbardziej narażonych na powstawanie pleśni i grzybów należą kuchnia i łazienka, ponieważ używana w nich woda dodatkowo podnosi poziom wilgoci.

 

Czy pleśń i grzyb to samo?

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie, myli pleśń z grzybem. W rzeczywistości są to dwa odmienne zjawiska. O ile pleśń pojawia się tylko na wierzchniej warstwie dowolnej powierzchni, o tyle grzyb jest w stanie wniknąć głęboko w jej struktury i jest o wiele trudniejszy do zlikwidowania. W skrajnych sytuacjach może nawet zagrażać strukturze budynku. W jaki sposób można je rozróżnić?

  • Pleśń zazwyczaj przybiera formę ciemniejszych plam, które stopniowo się powiększają, jeśli nikt nie zadba o ich usunięcie.
  • W przeciwieństwie do niej grzyb rozrasta się bardzo szybko, tworząc bardziej wypukłe narośle na powierzchniach, a przy okazji wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.

Istnieje wiele rodzajów grzybów pleśniowych pojawiających się w domach, ale do najbardziej niebezpiecznych zalicza się kropidlaka cytrynowego oraz pleśniaka zielonego.

 

Czy pleśń i grzyb są groźne?

Pleśń jest zjawiskiem o wiele mniej groźnym dla człowieka, ale nie oznacza to, że można ją bagatelizować. Długie przebywanie w pomieszczeniach zajętych pleśnią wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, powodując kaszel, reakcje alergiczne, astmę czy też chroniczne zmęczenie. Z kolei przebywanie w pomieszczeniu opanowanym przez grzyb pleśniowy skutkuje wyżej wymienionymi objawami, ale również bólami mięśni i stawów, podrażnieniem oczu czy rozwojem wielu poważnych chorób z nowotworami na czele. Bardzo często ludzie decydują się na walkę z pleśnią i grzybami ze względu na walory estetyczne pomieszczeń czy brzydki zapach, a tym czasem powinna ich motywować troska o własne zdrowie.

Pojawienie się pleśni i grzybów w domu to sygnał, że należy wprowadzić spore zmiany dotyczące wentylacji, a przede wszystkim jak najszybciej usunąć plamy i narośla ze ścian oraz sufitów.

Jak usunąć problem tanio i skutecznie domowymi sposobami? Krok po kroku

W specjalistycznych sklepach czy działach sklepów budowlanych można znaleźć bardzo dużo profesjonalnych środków do zwalczania grzybów i pleśni w domu. Są one jednak stosunkowo kosztowne, a ponadto bazują na substancjach chemicznych, których coraz więcej osób stara się unikać.

Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na walkę z pleśnią i grzybami, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, są efektywne i ekologiczne. Zanim jednak użyjemy jakichkolwiek środków, pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich zainfekowanych warstw za pomocą szpachelki. Do pracy należy założyć maseczkę ochronną.

Zarówno w przypadku grzybów, jak i pleśni, można zastosować roztwory składające się z naturalnych środków, takich jak olejek z drzewa herbacianego, woda utleniona czy sól kuchenna.

  • Używając olejku z drzewa herbacianego wymieszać łyżkę olejku ze szklanką wody, a roztworem posmarować zainfekowaną powierzchnią za pomocą pędzla. Po trzech dobach preparat można zmyć, całą powierzchnię osuszyć i pomalować farbą.
  • Wodę utlenioną należy wymieszać z taką samą ilością wody, umyć roztworem powierzchnię, a po kilku godzinach zmyć preparat i dokładnie osuszyć dane miejsce.
  • Doskonale sprawdza się pasta z soli i niewielkiej ilości wody, którą można wyszorować dany obszar, ponieważ sól hamuje rozwój grzybów i działa dezynfekująco.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródke.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: burdun, Nymphalyda / AdobeStock

Autor
Jak usunąć pleśń ze ściany? Oto domowe sposoby na odgrzybianie. Wydasz zaledwie kilka zł
Jak usunąć pleśń ze ściany? Oto domowe sposoby na odgrzybianie. Wydasz zaledwie kilka zł
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi