Skąd się bierze pleśń i grzyb na ścianie?
Pleśń i grzyb potrzebują konkretnych warunków, aby przetrwać i się rozwijać. Te zapewnia im przede wszystkim wilgoć, która powinna wynosić w pomieszczeniach od czterdziestu do sześćdziesięciu procent. Jeśli poziom wilgoci jest wyższy, prędzej czy później na ścianach i sufitach pojawi się grzyb lub pleśń.
Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu czy mieszkaniu może być bardzo wiele. Są to na przykład nieprawidłowości w konstrukcji budynku, źle zamontowane okna, niezależne od ludzi awarie obejmujące na przykład pęknięcie rur, przeciekający dach czy też nieprawidłowa wentylacja. Jeśli cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest nieodpowiednia, to para wodna gromadząca się w środku nie znajduje żadnego ujścia. W rezultacie skrapla się na ścianach, tworząc wymarzone warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Problem ten bardzo często pojawia się w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury, a w ogrzewanym domu brakuje przewiewu, a w związku z tym suszące się pranie, gotujące się potrawy czy para wydychana przez domowników podwyższają znacząco poziom wilgoci.
Czy pleśń i grzyb to samo?
Wiele osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie, myli pleśń z grzybem. W rzeczywistości są to dwa odmienne zjawiska. O ile pleśń pojawia się tylko na wierzchniej warstwie dowolnej powierzchni, o tyle grzyb jest w stanie wniknąć głęboko w jej struktury i jest o wiele trudniejszy do zlikwidowania. W skrajnych sytuacjach może nawet zagrażać strukturze budynku. W jaki sposób można je rozróżnić?
- Pleśń zazwyczaj przybiera formę ciemniejszych plam, które stopniowo się powiększają, jeśli nikt nie zadba o ich usunięcie.
- W przeciwieństwie do niej grzyb rozrasta się bardzo szybko, tworząc bardziej wypukłe narośle na powierzchniach, a przy okazji wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.
Czy pleśń i grzyb są groźne?
Pleśń jest zjawiskiem o wiele mniej groźnym dla człowieka, ale nie oznacza to, że można ją bagatelizować. Długie przebywanie w pomieszczeniach zajętych pleśnią wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, powodując kaszel, reakcje alergiczne, astmę czy też chroniczne zmęczenie. Z kolei przebywanie w pomieszczeniu opanowanym przez grzyb pleśniowy skutkuje wyżej wymienionymi objawami, ale również bólami mięśni i stawów, podrażnieniem oczu czy rozwojem wielu poważnych chorób z nowotworami na czele. Bardzo często ludzie decydują się na walkę z pleśnią i grzybami ze względu na walory estetyczne pomieszczeń czy brzydki zapach, a tym czasem powinna ich motywować troska o własne zdrowie.
Pojawienie się pleśni i grzybów w domu to sygnał, że należy wprowadzić spore zmiany dotyczące wentylacji, a przede wszystkim jak najszybciej usunąć plamy i narośla ze ścian oraz sufitów.
Jak usunąć problem tanio i skutecznie domowymi sposobami? Krok po kroku
W specjalistycznych sklepach czy działach sklepów budowlanych można znaleźć bardzo dużo profesjonalnych środków do zwalczania grzybów i pleśni w domu. Są one jednak stosunkowo kosztowne, a ponadto bazują na substancjach chemicznych, których coraz więcej osób stara się unikać.
Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na walkę z pleśnią i grzybami, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, są efektywne i ekologiczne. Zanim jednak użyjemy jakichkolwiek środków, pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich zainfekowanych warstw za pomocą szpachelki. Do pracy należy założyć maseczkę ochronną.
Zarówno w przypadku grzybów, jak i pleśni, można zastosować roztwory składające się z naturalnych środków, takich jak olejek z drzewa herbacianego, woda utleniona czy sól kuchenna.
- Używając olejku z drzewa herbacianego wymieszać łyżkę olejku ze szklanką wody, a roztworem posmarować zainfekowaną powierzchnią za pomocą pędzla. Po trzech dobach preparat można zmyć, całą powierzchnię osuszyć i pomalować farbą.
- Wodę utlenioną należy wymieszać z taką samą ilością wody, umyć roztworem powierzchnię, a po kilku godzinach zmyć preparat i dokładnie osuszyć dane miejsce.
- Doskonale sprawdza się pasta z soli i niewielkiej ilości wody, którą można wyszorować dany obszar, ponieważ sól hamuje rozwój grzybów i działa dezynfekująco.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródke.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: burdun, Nymphalyda / AdobeStock