Chomik w domu: Jak się opiekować i co robić, by dawał się głaskać?

Chomik w domu

Chomiki to niewielkie gryzonie, które są chętnie wybierane na domowe zwierzątka. Dość krótko żyją i nie wymagają wiele pracy, więc są idealne dla osób, które mają mało czasu. Dodatkowo opieka nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet dziecko w wieku szkolnym. Jednak, czy opieka nad chomikiem faktycznie jest łatwa? Co zrobić, aby zapewnić chomikowi dobre warunki do życia? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na chomika.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
17
Streszczenie artykułu
Chomiki to popularne domowe zwierzątka, szczególnie cenione za niewielkie wymagania i łatwość w opiece. Chociaż żyją dość krótko, są idealne dla osób z ograniczonym czasem. Ich opieka nie jest skomplikowana i mogą się nią zająć nawet dzieci w wieku szkolnym. Chomiki są samotnikami, nie lubią towarzystwa innych zwierząt, co może prowadzić do stresu i agresji. Są aktywne głównie w nocy, co oznacza, że mogą hałasować, gdy ich właściciele śpią. Istnieją różne rasy chomików, takie jak chomik syryjski, dżungarski, roborowskiego i chiński, różniące się wielkością, aktywnością i wyglądem. Wybór rasy nie wpływa znacząco na sposób opieki, choć większe odmiany są polecane dla dzieci. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie klatki, która powinna być przestronna i wyposażona w różnorodne akcesoria, jak poidełko, miska na jedzenie, kołowrotek, zabawki oraz miękkie podłoże. Dieta chomika powinna być zrównoważona, składająca się głównie z ziaren, warzyw i owoców, podawanych z umiarem. Chomiki potrzebują również odpowiednich materiałów do ścierania zębów oraz regularnych kąpieli w specjalnym piasku. Oswajanie chomika wymaga cierpliwości i delikatności, a cały proces może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od charakteru zwierzątka.

Chomiki – najważniejsze informacje i wymagania

Chomiki to małe gryzonie o uroczym wyglądzie i miłym w dotyku futerku. Zwierzęta te są samotnikami i bardzo źle znoszą obecność innych zwierząt. Dlatego nigdy nie należy trzymać ich w parze – może to prowadzić do przewlekłego stresu, smutku, agresji i autoagresji.

Chomiki raczej nie wydają żadnych dźwięków, ale mogą fukać lub warczeć pod wpływem stresu lub piszczeć, gdy odczuwają ból, dlatego uchodzą za dość głośne zwierzątka. Są też bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu. Ze względu na nocny tryb życia chomik przesypia większość dnia i budzi się dopiero późnym wieczorem, a to oznacza, że w nocy może dość mocno hałasować.

Rasy chomików, czyli jakiego chomika wybrać?

Poszczególne rasy chomików różnią się między sobą przede wszystkim wielkością i ilością energii. Jaką rasę chomika wybrać?

Chomik syrjski
Fot. Nynke / AdobeStock

Chomik syryjski

Najpopularniejszy jako zwierzątko domowe, chomik syryjski (łac. Mesocricetus auratus) jest dość duży – jego ciało ma od 13 do 18 cm długości i waży około 100 – 150 g. Chomik syryjski występuje w wielu barwach i może mieć różne rodzaje sierści nawet długą i skręconą. Najpowszechniejsze są jednak gładkie, krótkowłose odmiany.
Chomik dżungarski
Fot. bluebeat76 / AdobeStock

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) jest sporo mniejszy od wyżej wymienionego chomika syryjskiego. Zyskał dużą popularność, gdyż jest bardzo aktywny i wesoły. Długość ciała do 8 cm, masa do 50 g. Umaszczenie w różnych odcieniach szarego, brązu i czarnego, zazwyczaj z ciemniejszym pasie na grzbiecie.
Chomik roborowskiego
Fot. Nynke / AdobeStock

Chomik roborowskiego

Chomik roborowskiego nazywany też malutkim (łac. Phodopus roborovskii) to miniaturowa odmiana chomika z ciałem o długości do 5 cm! To najbardziej ruchliwa i żwawa rasa, co oznacza, że łatwo uciekają i nie są odpowiednie dla młodszych dzieci. Ich futerko jest w kolorze piasku, a zimą przybiera szary odcień.
Chomik chiński
Fot. allocricetulus / AdobeStock

Chomik chiński

Chomik chiński (łac. Cricetulus griseus) to mniej popularna rasa, która charakteryzuje się bardziej podłużnym ciałem i najdłuższym ogonem wśród chomików, przez co przypomina trochę mysz. Długość do 11 cm, a masa ciała tylko do 50 g. Chomik chiński jest bardzo ruchliwy, ale dość łatwy do oswojenia.

Wybór rasy nie ma większego wpływu na sposób opieki i pielęgnacji, dlatego można się kierować indywidualnymi upodobaniami. Jednak dla dzieci polecane są większe odmiany.

Inną rzeczą, o której warto wiedzieć jest to, że chomik syryjski i chiński są też łatwiejsze do oswojenia od odmian karłowatych, które są bardzo energiczne i łatwo uciekają.

Jak przygotować klatkę dla chomika?

Odpowiedniej wielkości klatka i dobrze dobrane wyposażenie to podstawa. W końcu w klatce chomik spędzi większość swojego życia! Minimalne wymiary klatki dla chomika to 100 x 40 cm, ale warto zdecydować się na większą – chomik musi mieć możliwość swobodnego poruszania się i zabaw. W klatce muszą się też zmieścić odpowiednie akcesoria. Trzeba też zwrócić uwagę na rozstaw prętów, aby zwierzątko nie mogło się wydostać. Klatka nie powinna być też zbyt wysoka lub powinna być odpowiednio zabezpieczona poprzez pełne półki lub miękkie domki i hamaki. Co powinno znaleźć się w klatce?

  • poidełko na wodę;
  • miska na jedzenie;
  • miękkie podłoże np. trociny, w których chomiki uwielbiają się zakopywać;
  • kołowrotek – dla chomika syryjskiego o średnicy 27 cm, dla dżungarskiego 20 cm, a dla roborowskiego 17 cm. Dzięki temu chomik będzie mógł w nim biegać bez ryzyka zrobienia sobie krzywdy;
  • w klatce może znaleźć się też domek, ale chomiki raczej z nich nie korzystają.

Chomik w klatce siedzi w kołowrotku
Fot. shamek / AdobeStock
Warto za to zainwestować w różne zabawki, mosty, tunele i inne akcesoria, które pobudzą chomika do aktywności. Aranżacje klatki można co jakiś czas zmieniać, aby chomik się nie nudził. Pamiętaj! Znudzony chomik to nieszczęśliwy chomik!

Żywienie i pielęgnacja chomika

Dieta chomika ma ogromny wpływ na jego samopoczucie i zdrowie, dlatego należy zadbać, aby zwierzak dostawał tylko jedzonko przeznaczone dla niego. Dieta powinna składać się z ziaren, warzyw i owoców, ale tych ostatnich nie należy podawać zbyt często ze względu na dużą ilość cukru. Chomik może jeść też orzechy, które są bardzo zdrowe, ale wysokokaloryczne. Najlepiej orzeszki i owoce traktować jak przysmaki, które podajemy w nagrodę i podczas oswajania. Dzięki temu będziesz się dobrze kojarzył swojemu zwierzakowi.

Pamiętaj też, że chomiki przenoszą jedzenie w policzkach i chowają w różnych miejscach, dlatego nie podawaj zbyt dużych ilości – i tak wyrzucisz je podczas sprzątania.

 

Zęby chomika rosną przez całe życie, dlatego musi je ścierać. Nie dawaj mu jednak kostek wapna, które zawierają zbyt duże ilości soli. Lepiej jest zapewnić stały dostęp do suszonych gałązek (lipa, wierzba, leszczyna) i korzeni (mniszek lekarski), które kupisz w sklepie zoologicznym. Musisz też zadbać o higienę chomika – te zwierzątka uwielbiają kąpiele! Jednak nie myją się w wodzie, a w piasku. Kup specjalny piasek i kąpielówkę, umożliwiając gryzoniowi kąpiel kilka razy w tygodniu. Wystarczy wieczorem wstawić pojemnik z piaskiem do klatki na godzinę.

Całą ściółkę klatki wymieniaj przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli wydobywa się z niej przykry zapach to nawet częściej.

 

Jak oswoić chomika?

Największym błędem podczas oswajania chomika jest zbyt szybkie tempo. Przeprowadzka do nowego domu do dla zwierzątka ogromny stres, dlatego przez pierwszych kilka dni warto dać mu czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca.

  1. Klatkę ustaw w miejscu, w którym jest dość cicho, ale chomik ma możliwość obserwowania ludzi.
  2. Na początek należy zdobyć jego zaufanie – najłatwiej to zrobić poprzez podawanie smakołyków z ręki. Do klatki włóż otwartą dłoń, na której położony jest przysmak i zaczekaj, aż chomik go zabierze.
  3. Możesz dodatkowo wydawać jakieś dźwięki np. cmokanie, aby chomik nauczył się przywołania. Jeśli zwierzak bez problemu podchodzi już do ręki, to układaj przysmak tak, żeby musiał wejść na dłoń, ale nie próbuj go głaskać ani podnosić. Na to jest czas, gdy chomik sam zacznie wędrować po Twojej dłoni i ją badać – żeby to sprowokować, możesz wziąć drobne nasionka, które wpadną w zagłębienia.
  4. Powtarzaj te czynności, aż gryzoń zacznie się czuć przy Tobie swobodnie – wtedy możesz próbować go delikatnie pogłaskać, a z czasem brać na ręce, ale zawsze to chomik powinien wejść na dłoń.

Zwierząt nie należy łapać na siłę i podnosić od góry, gdyż może to zniszczyć wypracowane zaufanie. Pamiętaj też, żeby szanować zwierzątko: jeśli śpi, a chcesz coś zrobić w klatce, to zapukaj delikatnie w klatkę, aby go najpierw obudzić i poczekaj aż wyjdzie z kryjówki. Podczas sprzątania nie hałasuj i nie wykonuj gwałtownych ruchów, a jak skończysz, to poczęstuj zwierzątko przysmakiem.

W zależności od charakteru zwierzątka oswajanie może potrwać od kilku dni do kilku tygodni.


Zdjęcie tytułowe: sam richter / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy chomiki są odpowiednie jako domowe zwierzątka?

    Tak, chomiki są niewielkimi gryzoniami, które są łatwe w opiece i idealne dla osób z ograniczonym czasem.
  • Czy opieka nad chomikiem jest skomplikowana?

    Nie, opieka nad chomikiem nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet dziecko w wieku szkolnym.
  • Jakie są najważniejsze informacje o chomikach?

    Chomiki są samotnikami, źle znoszą obecność innych zwierząt, są aktywne w nocy i mogą hałasować.
  • Jakie rasy chomików są dostępne?

    Istnieją różne rasy, takie jak chomik syryjski, dżungarski, roborowskiego i chiński, różniące się wielkością, aktywnością i wyglądem.
  • Które rasy chomików są polecane dla dzieci?

    Dla dzieci polecane są większe odmiany, takie jak chomik syryjski i chiński, które są łatwiejsze do oswojenia.
  • Jak przygotować klatkę dla chomika?

    Klatka powinna być przestronna (minimum 100 x 40 cm) i wyposażona w poidełko, miskę na jedzenie, kołowrotek, zabawki oraz miękkie podłoże.
  • Co powinna zawierać dieta chomika?

    Dieta chomika powinna składać się z ziaren, warzyw, owoców oraz orzechów podawanych z umiarem.
  • Jak chomiki dbają o higienę?

    Chomiki kąpią się w specjalnym piasku, a ich kąpielówki powinny być dostępne kilka razy w tygodniu.
  • Jak oswajać chomika?

    Oswajanie chomika wymaga cierpliwości, delikatności i stopniowego przyzwyczajania zwierzątka do obecności człowieka za pomocą smakołyków.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści