Moja babcia bardzo często przypominała mi, że kompost w domu to niezwykle ważna rzecz. Gromadzone w nim zielne materiały organiczne oraz skorupki jajek mogą być doskonałym nawozem do roślin doniczkowych. Tak tworzyła specjalne miejsce na balkonie, gdzie codziennie odnosiła na przykład torebki po herbacie lub fusy z kawy. Sprawa podobnie miała się z obierkami, które ścinała z ziemniaków, kapusty, marchewki, selera czy pora. Tak od najmłodszych lat nauczyła mnie, że biodegradowalność to klucz do sukcesu między innymi w ogrodnictwie, ale i nie tylko. Poznajcie jej patent na zachwycająco lśniące meble , które można wypolerować bez użycia chemicznych środków.
Jak w naturalny sposób wyczyścić i wypolerować powierzchnię mebli?
Okres świąteczny pachnie przede wszystkim pomarańczami i mandarynkami. To jedno z tych wspomnień dzieciństwa, gdzie dostawaliśmy kosze owoców w połączeniu ze słodyczami. Do teraz pamiętam, jak babcia ukradkiem zbierała obierki z cytrusów i chowała do kuchni. Nie umieszczała ich w koszu czy też w mini kompostowniku. Traktowała je zupełnie inaczej. Po latach wiem, że przekładała je do lekko ciepłego oleju roślinnego, najczęściej rzepakowego czy słonecznikowego i macerowała przez dłuższy czas. Pozostawiała na około 2 miesiące, aby skórki delikatnie zmiękły i napęczniały. Potem stosowała je do końcowego czyszczenia drewnianych powierzchni, które bardzo dobrze reagowały na taką mieszankę. Wystarczyło wybrać niewielki kawałek i delikatnie potrzeć wybraną powierzchnię, aby nie zbierała kurzu i innych drobinek za często.
Czy skórka mandarynki jest jadalna i jak można wykorzystać ją w ogrodzie?
Skórka mandarynki jest jadalna, jednak w dobie powszechnej opinii oraz znajdujących się na niej środków ochrony zalecane jest, aby wyparzyć dobrze owoc i dokładnie wymyć powierzchnię. Ciekawym patentem jest mycie w occie, a następnie w sodzie, co ma pomóc pozbyć się niechcianych chemikaliów. Skórki cytrusów można wykorzystać także w ogrodzie. Zdarzało się, że obrana skórka z grejpfrutów służyła mi za skuteczny trik na ślimaki, które mogłam zebrać w jednym miejscu i wynieść z ogrodu. To samo tyczy się także i mandarynki. Sprawdźcie poniżej, co warto z nią zrobić:
- nie tylko budleja przyciąga w ogrodzie motyle - odstawcie na niewielkim spodeczku skórki mandarynki i podziwiajcie, jak zlatują się mali goście, którzy będą spijać resztki soku,
- użyjcie ich do wykonania odstraszacza na komary - wystarczy zanurzyć kilka skórek w wodzie z odrobiną octu i pozostawić na około 2 dni - środek będzie gotowy do spryskania ciała czy roślin,
- wyłóżcie miejsca pokryte mszycami skórką z mandarynek - to skuteczny środek, aby pozbyć się ich z rośliny,
- wysuszcie obierki z mandarynek i dokładnie zmielcie za pomocą blendera - wymieszajcie w ziemią, która wymaga wzbogacenia składnikami odżywczymi.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Shangarey / Adobe Stock