Logo
Logo

Jedzenie szybko się psuje? Zmień temperaturę w lodówce

Nie pozwól, aby Twoje ulubione produkty traciły świeżość w mgnieniu oka! Odkryj tajniki prawidłowego przechowywania żywności w lodówce i ciesz się dłuższą trwałością, lepszym smakiem i pełnią wartości odżywczych. Kliknij i dowiedz się, jaka jest idealna temperatura przechowywania jedzenia w lodówce!

Spis treści
Wpływ temperatury na jakość przechowywanej żywności Optymalne wartości temperatury w lodówce Jak działa pokrętło regulacyjne? Zalecane temperatury dla poszczególnych półek i przegród Elektroniczne panele sterowania w nowych modelach lodówek Rodzaje opakowań i ich zastosowanie Zasady rozmieszczania produktów w lodówce Zalety używania pojemników w lodówce Typowe pomyłki i jak ich unikać ak dbać o czystość i porządek w lodówce

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedzenie w Twojej lodówce psuje się tak szybko? Może to być spowodowane nieprawidłową temperaturą wewnątrz urządzenia. Odpowiednie przechowywanie żywności jest kluczem do zachowania jej świeżości, smaku i wartości odżywczych. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo regulować temperaturę w lodówce, aby Twoje produkty były zawsze świeże i zdrowe. 

Dlaczego temperatura w lodówce jest tak ważna? 

Temperatura w lodówce ma bezpośredni wpływ na jakość przechowywanej żywności. Odpowiednio niska temperatura zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za proces gnilny, ale jednocześnie nie może być zbyt niska, aby nie doprowadzić do zamrożenia produktów. 

Temperatura w lodówce nie powinna osiągać wartości poniżej 0°C, aby uniknąć zamrażania produktów. Jednocześnie nie powinna przekraczać 5°C, gdyż powyżej tej wartości zaczyna wzrastać ryzyko rozwoju bakterii.

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od 2 do 3 stopni Celsjusza. Jednak warto zwrócić uwagę, że w różnych częściach lodówki temperatura może się różnić. Na przykład, górne półki mogą być nieco cieplejsze, podczas gdy dolne półki i szuflady na warzywa i owoce mogą być chłodniejsze. W praktyce, w wielu domach, temperatura w lodówce może wahać się od 2 do 6 stopni Celsjusza, ale dla zachowania maksymalnej świeżości i bezpieczeństwa żywności, zalecane jest utrzymanie temperatury w zakresie 2-3 stopni Celsjusza.

Regulacja temperatury w lodówce starego typu - termostat - pokrętło z cyferkami
Fot. luther2k / Adobe Stock
W starszych lodówkach regulacja temperatury odbywa się poprzez pokrętło umieszczone wewnątrz urządzenia. Chociaż na pokrętle widnieją cyfry od 1 do 5, nie wskazują one dokładnej temperatury, lecz poziom chłodzenia. Aby ustalić, jak ustawić pokrętło, konieczne jest zapoznanie się z temperaturą przypisaną do poszczególnych wartości. Szczegóły te można odnaleźć w instrukcji do lodówki. Jeśli nie posiadasz jej przy sobie, warto poszukać informacji online.
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne
Przeczytaj także
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne

Jakie są optymalne temperatury w różnych częściach lodówki? 

Aby zapewnić dłuższą świeżość przechowywanej żywności, kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w różnych częściach lodówki. Każda strefa ma swoje specyficzne wymagania termiczne, które pomagają w optymalnym przechowywaniu produktów. Zastanawiasz się, jakie są zalecane temperatury dla poszczególnych półek i przegród? Oto przewodnik po optymalnych temperaturach w Twojej lodówce.

 • Górna półka: ok. 6-7 stopni C.
 • Środkowa półka: ok. 4-5 stopni C.
 • Dolna półka: ok. 2 stopnie C.
 • Szuflady na warzywa i owoce: ok. 7-8 stopni.
 • Drzwi: ok. 10-15 stopni.
 • Zamrażalnik: od ok. -18 do -32 stopni C.

   
Regulacja temperatury w nowoczesnej lodówce - panel dotykowy
Fot. Ralf Geithe / Adobe Stock
Nowoczesne wersje lodówek często posiadają elektroniczny panel sterowania umieszczony na obudowie urządzenia. Jego działanie opiera się na podobnych zasadach co termostat w tradycyjnym pokrętle, jednak w tym przypadku wystarczy nacisnąć odpowiednie przyciski, aby wybrać żądaną temperaturę.

W czym przechowywać żywność w lodówce? 

Przechowywanie żywności w lodówce wymaga odpowiedniego podejścia, aby zapewnić jej świeżość i jakość przez dłuższy czas. Wybór odpowiedniego opakowania jest kluczem do zachowania smaku i wartości odżywczych produktów. Zastanawiasz się, jakie opakowania są najlepsze dla różnych rodzajów żywności? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

 • Plastikowe pudełka i opakowania: Idealne do przechowywania serów, wędlin, owoców i warzyw.
 • Opakowania szklane: Uniwersalne i bezpieczne dla zdrowia.
 • Woreczki foliowe: Przeznaczone głównie dla produktów mrożonych.
 • Folia spożywcza: Zabezpiecza przed wysychaniem, ale nie nadaje się dla wilgotnych produktów.
 • Pojemniki próżniowe: Idealne dla serów pleśniowych i produktów o intensywnym aromacie.
 • Papier śniadaniowy i woskowany: Do pakowania wędlin oraz owoców i warzyw.
 • Pojemniki silikonowe: Wszechstronne zastosowanie, od ryb po owoce. 

Raben Group / YouTube


Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Porządek w lodówce to nie tylko regularne czyszczenie półek i szuflad, ale również odpowiednie przechowywanie i rozmieszczenie produktów w poszczególnych segmentach chłodzącego urządzenia. To, jak należy grupować i umieszczać żywność w lodówce, bezpośrednio wiąże się z różnicami temperatury na półkach. Surowe mięso wymaga innego stopnia schłodzenia niż przetwory czy nabiał. Źle rozmieszczone produkty będą albo źle smakować, albo szybciej się zepsują. Dlatego tak ważne jest, aby wyrobić sobie nawyk prawidłowego rozmieszczania żywności w lodówce.

Jak układać produkty w lodówce?

 1. Dolne szuflady w lodówce: Idealne miejsce do przechowywania warzyw, owoców oraz świeżych ziół. Jednak nie wszystkie świeże produkty nadają się do chłodzenia w lodówce. Pomidory, cebula, suszone owoce, czosnek, świeża bazylia, ziemniaki czy melony nie powinny być przechowywane w lodówce.
 2. Najniższa półka lodówki: Jest to najchłodniejsza przestrzeń w całym urządzeniu, dlatego powinniśmy trzymać tutaj surowe mięso oraz ryby.
 3. Środkowe półki w lodówce: Optymalna przestrzeń do przechowywania nabiału. Jogurty, mleko, twaróg najlepiej jest trzymać na środkowej lub górnej półce lodówki.
 4. Górna półka w lodówce: Miejsce, gdzie powinniśmy umieszczać resztki potraw, otwarte produkty i przetwory, a także gotową żywność.
 5. Drzwi lodówki: Idealne dla produktów, które nie potrzebują intensywnego chłodzenia, takich jak jajka, masło, miękkie sery, otwarte sosy i dipy sałatkowe, słoiki z przetworami czy napoje.


Przechowywanie żywności w pojemnikach w lodówce - porządek i wygoda
Fot. Vladimir Polikarpov / Adobe Stock
Przechowywanie żywności w lodówce w pojemnikach jest kluczem do zachowania jej świeżości i przedłużenia trwałości. Pojemniki zapewniają ochronę przed wilgocią, zapachami innych produktów oraz bakteriami. Dodatkowo, pomagają w utrzymaniu porządku i lepszej organizacji przestrzeni wewnątrz lodówki.

Najczęstsze błędy przechowywania żywności w lodówce

 • Umieszczanie nowych produktów z przodu: Nowe produkty powinny być umieszczane z tyłu, a te otwarte z przodu.
 • Mycie warzyw przed włożeniem ich do lodówki: Owoce i warzywa powinny być myte tuż przed spożyciem.
 • Zbyt długie zwlekanie z włożeniem produktów do lodówki: Surowe mięso, ryby i nabiał powinny być przechowywane w lodówce w ciągu dwóch godzin od zakupu.
 • Wyrzucanie zbyt dojrzałych produktów: Dojrzałe owoce i warzywa można wykorzystać do przygotowania różnych potraw.

Zasady korzystania z lodówki

Utrzymanie czystości i porządku w lodówce jest kluczem do dłuższego przechowywania żywności. Organizacja przestrzeni przechowywania pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a także na nasz portfel, ponieważ łatwiej będzie nam planować posiłki i zakupy. 

Prawidłowa temperatura w lodówce to klucz do zachowania świeżości i jakości przechowywanej żywności. Dbając o odpowiednie warunki przechowywania, możemy cieszyć się smacznymi i zdrowymi produktami przez dłuższy czas.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: The Toidi / Adobe Stock

Autor
Jedzenie szybko się psuje? Zmień temperaturę w lodówce
Jedzenie szybko się psuje? Zmień temperaturę w lodówce
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi