Logo
Logo

Zielony nalot na ścianach elewacji budynku | Przyczyny, skutki i metody zwalczania

Zielony nalot na elewacji to niestety częsty, a mało estetyczny wygląd, który może zdarzyć się nawet na najbardziej zadbanych budynkach. Przyczyną zielonego nalotu mogą być glony, mech lub grzyby, które zaczynają porastać ściany zewnętrzne, a brak reakcji sprawi, że problem będzie szybko narastał. Skąd się bierze zielony nalot na budynku? Jak zwalczyć glony na elewacji i jak mu zapobiegać?

Czym jest zielony nalot? Kiedy się pojawia?

Zielony nalot to duży problem, a pojawić się może na wszystkich budynkach. Zazwyczaj jest to rosnący mech lub glony, które należy zwalczać, aby się nie rozprzestrzeniły, zajmując coraz większą część ścian. Glony, a właściwie algi są w stanie wegetować praktycznie na każdym podłożu i tak, jak mech żyją w wilgotnym środowisku. To właśnie dlatego zielony nalot pojawia się najczęściej w zacienionych i zawilgoconych miejscach: blisko podłoża, nad oknami lub na całych ścianach od strony północnej i północno-wschodniej.

Problem zazwyczaj występuje na elewacjach wykończonych materiałami o wysokiej nasiąkliwości i niskiej paroprzepuszczalności, a więc na tynkach akrylowych, zwłaszcza tych starego typu. Rzadziej glony pojawiają się na powierzchniach malowanych farbami, a częściej na tych z tynkiem cienkowarstwowym i o słabej izolacji termicznej. Jak dochodzi do zakażenia glonami? Zjawisko to przypomina nieco powstawanie szronu na szybach samochodowych po zimnych i wilgotnych nocach. Dochodzi do przechłodzenia zewnętrznej części ściany, która ma niższą temperaturę niż otoczenie, co prowadzi na nagromadzenia się wilgoci i stworzenia idealnych warunków dla glonów i mchu

DOMINIK MALUJE / YouTube


Jak usunąć glony ze ściany budynku domowym sposobem?

Chociaż same glony nie są niebezpieczne dla zdrowia ludzi, to są doskonałą pożywką dla grzybów pleśniowych, których obecność może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dodatkowo glony tak, jak i mech na elewacji nie wyglądają dobrze i psują estetykę budynku, co jest kolejnym powodem, aby jak najszybciej rozpocząć ich zwalczanie. Dodatkowo szybka reakcja oznacza mniej pracy niż w sytuacji, gdy pozwolimy glonom i mchom się rozrastać.

Krok po kroku | Jak usunąć glony z elewacji budynku?

Najlepiej czyszczenie przeprowadzić w 3 etapach.

  1. Usuwanie mechaniczne – zeskrobywanie szpachelką, czyszczenie szczotką lub mycie myjką ciśnieniową. Wybór metody zależy od nasilenia problemu i dostępnych sprzętów. Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie zniszczyć elewacji (warto najpierw przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu) i nie roznieść zarodników na niezakażone elementy elewacji. Warto pamiętać, że chociaż mycie myjką ciśnieniową jest najszybsze i najwygodniejsze, to problemem może być wypłukiwanie minerałów ze ścian (może to doprowadzić do tzw. wykwitów wapiennych) oraz rozbryzgiwanie wody z zarodnikami na całą elewację.

  2. Odkażanie – ma na celu zniszczeniu zarodników, których nie da się usunąć mechanicznie. Stosuje się do tego specjalne środki do usuwania glonów i mchu. Przed nasieniem środka na całą zakażoną ścianę warto zrobić test na małej powierzchni, czy preparat nie powoduje odbarwienia ścian. Większość preparatów do usuwania glonów nanosi się bezpośrednio na zainfekowane miejsca i pozostawia na 20 – 30 min. Po tym czasie należy je dokładnie zmyć wodą, przywracając odpowiednie pH. Po zabiegu można szpachelką lub myjką ciśnieniową usunąć resztki glonów i mchu, które będą łatwiej odchodziły od ściany.

  3. Zabezpieczenie – usunięcie glonów nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się problemu, zwłaszcza że raz zainfekowana ściana to sygnał, że są tam idealne warunki dla glonów i mchu, czyli problem będzie nawracał. Rozwiązaniem może być pomalowanie ścian farbą silikonową, która nie zatrzymuje wody i zmniejsza ryzyko kolejnych zakażeń.  
      

Jak profesjonaliści usuwają glony i mchy z elewacji?   

Usuwanie glonów i mchu z elewacji przez profesjonalistów przebiega podobnie jak w przypadku domowych sposobów. Specjaliści najpierw usuwają nalot mechanicznie, później chemicznie, a na koniec zabezpieczają ścianę. Czy warto więc wzywać na pomoc fachowców? Z pewnością! Mają oni duże doświadczenie w tego typu pracach, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia elewacji, czy roślin w ogrodzie (częsty problem przy czyszczeniu chemicznym) jest znikome, a prace skuteczne. Dodatkowo fachowcy odpowiednio zabezpieczą ścianę, aby problem nie nawracał lub podpowiedzą, jakie prace remontowe należy przeprowadzić, aby zmniejszyć zawilgocenie ścian budynku.   

Gotowy preparat zwalczający glony
Gotowy preparat zwalczający glony
Glon-Effect Spray marki Target to gotowy do użycia preparat glonobójczy, który skutecznie zwalcza glony na różnych powierzchniach. Produkt ten przeznaczony jest do użytku na materiałach budowlanych oraz twardych powierzchniach (porowatych i nieporowatych) terenów zielonych, na dachach każdego rodzaju (z wyjątkiem dachów krytych strzechą). Preparat działa na zielenice (Chlorophyta spp.). Działa kontaktowo, powodując dehydratację organizmów, co prowadzi do ich szybkiego zamierania i zasychania. Już po 2-3 godzinach od zastosowania preparatu można zaobserwować pierwsze efekty działania.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zapobiec wykwitom glonów i mchu na elewacji?   

Podstawą w ochronie ścian przed glonami i mchem jest niedopuszczanie do powstawania zawilgoconych miejsc. Dlatego należy regularnie robić przegląd rynien i rur spustowych, usuwając ewentualne nieszczelności. Dobrym sposobem jest też zrobienie opaski żwirowej wokół domu, która zapobiega nadmiernemu zachlapaniu ścian przez wodę podczas deszczu. Z kolei regularne mycie elewacji np. myjką ciśnieniową to sposób na pozbycie się substancji odżywczych, które mogą stać się pożywką dla glonów i mchu.

Elewacje wykończone starymi, akrylowymi tynkami warto pomalować, wykorzystując do tego farby, które są hydrofobijne, paroprzepruszczalne i o niskiej przesiąkliwości np. farby silikonowe. Ściany można też pomalować impregnatem hydrofobizującym, ograniczając zawilgocenie elewacji.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: sumroeng / Adobe Stock

Autor
Zielony nalot na ścianach elewacji budynku | Przyczyny, skutki i metody zwalczania
Zielony nalot na ścianach elewacji budynku | Przyczyny, skutki i metody zwalczania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl