Logo
Logo

Zakaz palenia w kominku | Czy naprawdę musisz się martwić?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w niektórych miejscach w Polsce obowiązuje zakaz palenia w kominkach? Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z przytulnych wieczorów przy kominku? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przybliżając Ci przepisy dotyczące zakazu palenia w kominkach oraz ich wpływ na jakość powietrza w Polsce.

Nie zostawiaj tego na później! Dowiedz się teraz, jakie zmiany w przepisach dotyczących palenia w kominkach czekają Cię w najbliższym czasie i jak się do nich przygotować!

Dlaczego zakazano palenia w kominkach w niektórych dniach?

Zła jakość powietrza w Polsce jest jednym z największych problemów ekologicznych. Wiele kominków w polskich domach nie odpowiada standardom jakości, podobnie jak piece na węgiel. Przestarzałe instalacje grzewcze oraz niewłaściwe paliwa są głównymi przyczynami powstawania smogu. W związku z tym wprowadzono przepisy ograniczające palenie w kominkach, zwłaszcza w dniach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń.

Celem tych działań jest nie tylko walka ze smogiem, ale także dostosowanie polskiego prawa do unijnych wymogów w zakresie ochrony środowiska. 

Głównym celem unijnej inicjatywy o nazwie Ekoprojekt (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE) jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych poprzez takie działania jak:

  • promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w krajach Unii Europejskiej,
  • redukcja konsumpcji energii,
  • zmniejszenie emisji gazów powodujących efekt cieplarniany.

Sektor ogrzewania przygotowywał się do tych zmian przez wiele lat, ponieważ od początku 2022 roku, zgodnie z postanowieniami tej dyrektywy, w całej UE nie można sprzedawać pieców i kominków, które nie odpowiadają standardom Ekoprojektu. Jeśli decydujesz się na zakup wkładu kominkowego po tym terminie, powinien on posiadać specjalne oznaczenie potwierdzające, że jest zgodny z wytycznymi projektu.

Należy podkreślić, że wiele palenisk na paliwa stałe dostępnych w sprzedaży nie tylko odpowiada standardom, ale również charakteryzuje się emisją znacznie niższą niż określają to wytyczne dyrektywy. Świadczy to o tym, że producenci kominków od dłuższego czasu dostosowują się do wysokich wymagań.

Zakaz palenia w kominkach obowiązuje w całej Polsce, ale jedynie w tzw. dni smogowe i tylko wtedy, gdy kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania. Obecnie istniejące restrykcje lub zakazy dotyczące użytkowania kominków bazują na lokalnych uchwałach antysmogowych oraz programach dbających o jakość powietrza w określonych województwach czy miastach.

Czy zakaz palenia w kominkach dotyczy całego kraju?

Nie, zakaz palenia w kominkach obowiązuje tylko w niektórych dniach i wynika z lokalnych uchwał antysmogowych. Jednak od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono ogólnopolskie przepisy, które narzucają wyższe standardy dla nowych kominków w zakresie emisji spalin i efektywności energetycznej.

Nie rób dymu / YouTube


Czy nowe kominki muszą spełniać specjalne wymogi?

Tak, od 1 stycznia 2022 r. wszystkie nowe kominki muszą spełniać normy określone w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwaną Ekoprojektem. Oznacza to, że kominki dostępne w sprzedaży muszą charakteryzować się niższą emisją szkodliwych substancji.

Czy istnieją wyjątki od zakazu palenia w kominkach?

Tak, zakaz palenia w kominkach w dni smogowe nie dotyczy osób, dla których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania.

Jakie paliwa są dozwolone w kominkach?

Dozwolone są: drewno nieimpregnowane i sezonowane, brykiet drzewny, pellet oraz wysokiej jakości węgiel kamienny. Niedozwolone są natomiast: fragmenty mebli, kolorowy papier, tworzywa sztuczne, węgiel brunatny oraz różnego rodzaju odpady.

Czy w moim województwie obowiązuje zakaz palenia w kominkach?

Zakaz palenia w kominkach oraz przepisy dotyczące wymiany kominków na nowsze modele różnią się w zależności od województwa, miasta i powiatu. W niektórych regionach Polski obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy, w innych są one mniej surowe.

Coraz więcej miast i powiatów wprowadza ograniczenia w rozpalaniu kominków od końca kwietnia do końca grudnia. Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ogrzewania domu, może być wymagane, aby pozostawał nierozpalony nawet przez około 250 dni w ciągu roku.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Rawf8 / Adobe Stock

Autor
Zakaz palenia w kominku | Czy naprawdę musisz się martwić?
Zakaz palenia w kominku | Czy naprawdę musisz się martwić?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl