Domowa pułapka na muchy z butelki! Szybka, tania, skuteczna

Domowa pulapka na muchy z plastikowej butelki jak zrobic recykling

Czy masz problem z muchami, które nieustannie naruszają Twój domowy spokój? Rozważ zbudowanie prostej pułapki na muchy z pustej plastikowej butelki po napoju. Pułapka ta, z przynętą np. w postaci płynu przyciągającego muchy, skutecznie zwabi i złapie te nieproszone owady. Najlepsze w niej jest to, że dzięki wykorzystaniu domowych odpadów, będziesz postępować w duchu recyklingu, a dodatkowo nie musisz polegać na pestycydach czy chemikaliach! Do dzieła!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
37
Spis treści
Jak działa pułapka na muchy z plastikowej butelki? Robimy domową pułapkę na muchy! Jak używać pułapki na muchy z butelki? Z czego zrobić przynętę na muchy? Co wabi muchy? FAQ, czyli odpowiedzi na często zadawane pytania

Dlaczego pułapka na muchy z butelki działa?

Muchy wyczuwają zapach słodkiej przynęty i wlatują do butelki, aby się nią najeść lub złożyć jaja. Owady zostają uwięzione, ponieważ nie potrafią wrócić przez wąskie otwarcie, znajdujące się w miejscu mało dla nich wygodnym, lub nie są w stanie latać, jeśli ich skrzydła zmokną.

Pułapka na muchy z butelki może być używana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

 

Jak zbudować domową pułapkę na muchy z pustej butelki po napoju

Potrzebne materiały

Do zbudowania pułapki potrzebne nam będą:

  • plastikowa butelka po napoju (lepiej, by była większa),
  • marker i przyrząd do przecięcia butelki (np. nóż, nożyczki),
  • produkty na przynętę (np. dojrzałe owoce, ocet, cukier, itp.),
  • opcjonalne – kawałek drutu do zawieszenia pułapki.

Wykonanie w 5-ciu krokach

1. Zaznacz linię do cięcia - Narysuj linię dookoła butelki za pomocą trwałego markera, tuż poniżej zwężonej szyjki.

2. Odcięcie górnej części butelki - Użyj ostrego noża z ząbkowanym ostrzem, aby przeciąć linię, odseparowując górną część butelki. Pracuj na desce do krojenia, aby nie uszkodzić blatu kuchennego lub stołu.

3. Montaż pułapki na muchy - Zdejmij korek od butelki, następnie odwróć górną część butelki do góry nogami i wsuń ją do dolnej części butelki, tworząc w ten sposób lejek, który będzie stanowił pułapkę na muchy.

4. Przygotowanie przynęty - Wyjmij "lejek" z butelki, aby umieścić przynętę – propozycje różnych materiałów, z których możesz zrobić przynęty na muchy znajdziesz w dalszej części artykułu.

5. Tworzenie uchwytu dla pułapki na muchy - Jeśli preferujesz wiszącą pułapkę, użyj dziurkacza, aby zrobić dwie dziury po przeciwnych stronach na górze butelki. Upewnij się, że przechodzą one przez obie warstwy pułapki. Następnie przewlecz przez dziury kawałek drutu, zaciśnij końce, a Twoja pułapka jest gotowa do zawieszenia.

Warto pamiętać!

  • Pamiętaj o regularnym opróżnianiu pułapki, aby mogła ona służyć bez przerwy.
  • Staraj się tego nie robić, ale jeśli używasz mięsa jako przynęty, pamiętaj o dokładnym czyszczeniu pułapki mydłem i wodą, aby była zawsze świeża.
  • Zadbaj o odpowiednią higienę w domu, wyrzucając owoce, kiedy zaczynają się psuć!

 

Film pokazujący jak w prosty sposób zrobić pułapkę na muchy i inne uciążliwe owady. Źródło: Wideopedia / Youtube

 

Przepisy na przynęty na muchy

Muchy są przyciągane do wielu różnych zapachów, zwłaszcza tych, które są słodkie lub fermentujące. Oto kilka przykładowych przepisów na przynęty na muchy, które możesz wypróbować w swojej domowej pułapce.

1. Przynęta na bazie owoców

Owoce są naturalnie słodkie i atrakcyjne dla much, zwłaszcza gdy zaczynają fermentować. Dojrzałe banany, jabłka, gruszki lub jakiekolwiek inne owoce, które zaczynają się psuć, są doskonałymi przynętami. Możesz je pokroić na kawałki i umieścić bezpośrednio w pułapce. Przy tym rozwiązaniu należy się jednak liczyć z tym, że muchy w takiej pułapce nie będą się topić (jak w przypadku innych, płynnych przynęt) i mogą dość długo egzystować.

 

2. Przynęta na bazie wina

Stare wino jest doskonałą przynętą na muchy, ponieważ ma silny, słodki zapach i zawiera alkohol, który przyciąga muchy. Możesz użyć czerwonego lub białego wina, choć czerwone wino ma tendencję do przyciągania większej ilości much.

3. Przynęta na bazie octu jabłkowego

To jedno z najlepszych rozwiązań na przynętę dla much, ponieważ ocet jabłkowy ma zapach, który jest atrakcyjny dla much, a nie przyciąga np. pszczół! Możesz go użyć samodzielnie lub dodać trochę cukru, aby uczynić go jeszcze bardziej wabiącym uciążliwe owady.

Pamiętaj, że różne rodzaje much mogą być przyciągane do różnych zapachów, więc jeśli jeden przepis nie działa tak, jak byś chciał, spróbuj innego.

 

FAQ

Słyszałam, że drożdże są równie dobrze działające jak ocet, by wabić muchy. Czy to prawda?

Tak, zamiast octu jabłkowego, możesz użyć drożdży piekarniczych. Drożdże piekarnicze działają jak wabik na muchy, gdy są mieszane z cukrem granulowanym i wodą. Warto jednak pamiętać, że mogą potrzebować więcej czasu na wyprodukowanie efektów w porównaniu z innymi opcjami.

Dlaczego dodaje się ocet do pułapki na muchy?

Chociaż muchy są przyciągane do słodkich zapachów, są również przyciągane do kwasu octowego lub fermentacji, które występują w occie.

Jakie zapachy mogą odstraszać muchy?

Muchy nie znoszą zapachu pieprzu, cynamonu i olejków eterycznych, takich jak lawenda, eukaliptus, goździki i trawa cytrynowa. Zapal świeczki o tych zapachach lub zrób mieszankę np. wody i pieprzu cayenne w butelce ze spryskiwaczem po czym spryskaj nią wejście do domu – taka bariera zapachowa też powinna w pewnym stopniu zapobiec pojawianiu się much.

 

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, grafika w tekście: Graphic&Illustration / AdobeStock, zdjęcie tytułowe: edit. Farknot Architect / AdobeStock i Beverly Buckley / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
09-08-2023 12:54
Komentarz dodany przez Maniek: Nie działa.
Zdaniem Czytelnika
10-07-2023 09:52
Komentarz dodany przez Emililia: Wspaniała podpowiedź z tymi olejkami! Dziękuję - zaraz wypróbuję! XD
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści