Muchy w domu | Skąd się biorą? Jak odstraszać i zwalczać? Sprawdzone sposoby i preparaty

Muchy w domu

Lato to wspaniały czas, kiedy jest większy dostęp do warzyw i owoców, a piękna pogoda sprawia, że chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Niestety to też czas wzmożonej aktywności owadów, które wlatują do domów, uprzykrzając nam życie. W domach najczęściej pojawiają się muchy, przylatujące zwabione łatwym dostępem do żywności. Co jedzą muchy i skąd przylatują do domów? Czy muchy są groźne dla ludzi? Jak odstraszać muchy? Jak pozbyć się much z domu? 

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
35
Spis treści
Jak rozpoznać muchę domową? Co eksperci mówią o muchach domowych? Czym żywią się muchy? Co je wabi? Dlaczego mam tyle much w domu? Gdzie muchy składają jaja w domu? Czy larwy much są niebezpieczne? Czy muchy mogą przenosić choroby? Jak pozbyć się much domowym sposobem? Jak uniemożliwić muchom wlatywanie do domu? Jakie są pułapki i lepy na muchy? Czym opryskiwać muchy? Jak je zabić?

Jak wyglądają muchy domowe? 

Mucha domowa to szkodnik sanitarny, który pierwotnie występował na Bliskim Wschodzie, ale aktualnie zamieszkuje niemal całą planetę, uprzykrzając ludziom życie. Mucha domowa ma krępą budowę, jest szara i ma delikatne, ciemniejsze paski na tułowiu oraz wyraźny, czarny pasek na środku tułowia oraz jedna para skrzydeł (błoniasta i przezroczysta) – druga jest mocno zredukowana i służy muchom do kierowania podczas lotu. 

mucha domowa
Fot. creativenature.nl / Adobe Stock

Charakterystyczne są duże, dobrze widoczne oczy o żółtoczerwonobrunatnej barwie. Zajmują większość głowy i złożone są z tysięcy soczewek, które pozwalają muchom odróżniać kolory i zapewniają pole widzenia 360 stopni. Dodatkowo przetwarzają aż 300 klatek na sekundę, podczas gdy ludzkie oko może przetwarzać tylko 24 klatki na sekundę. To m.in. dlatego tak ciężko „zaskoczyć” i zabić muchę. Na głowie znajdują się również trójczłonowe czułki i narząd gębowy typu liżącego.

Owady te posiadają 3 pary odnóży, które zakończone są stopami z ostrymi pazurkami i lepkimi podkładkami. To właśnie dzięki nim muchy mogą chodzić praktycznie po każdej powierzchni – ścianach, sufitach, czy nawet pionowym szkle. Muchy są stosunkowo małymi owadami: samiec ma od 6 do 6,5 mm, a samica od 5,5 do 7,5 mm długości. 

Ciekawostki o Zwierzętach / YouTube


Co jedzą muchy? Skąd przylatują? 

Muchy żywią się przede wszystkim tym, co odstręcza ludzi, a więc gnijącym i nadpsutym jedzeniem, padliną i odchodami. Przyciąga je więc zapach psującego się jedzenia, a także słodkich substancji np. rozlanego napoju, czy przejrzałych owoców. Jak wcześniej wspomniano, muchy posiadają aparat liżąco-ssący, więc nie gryzą pokarmów, tylko je piją. Mucha domowa w sprzyjających warunkach może żyć około 2 miesiące, ale średnia długość życia wynosi jedynie 2 tygodnie. Wyjątek stanowi pokolenie jesienne, które, hibernując, jest w stanie przetrwać całą zimą.

Cykl życiowy muchy

Wraz ze wzrostem temperatury (powyżej 20 stopni C) muchy budzą się do życia i rozpoczynają swój cykl życiowy:

  • samica wyszukuje optymalne miejsce do złożenia jaj: gnojówka, składowiska śmieci, padlina, kompost, czy resztki kuchenne, więc wszędzie tam, gdzie znajduje się rozkładająca się materia organiczna;
  • samica składa jaja (w ciągu życia jest w stanie złożyć 600 jaj, a jednorazowo do 100 sztuk);
  • po 24 – 48 godzinach wykluwają się larwy zwane czerwiami;
  • larwy żywią się sfermentowaną materią organiczną w miejscu, w którym zostały złożone jaja;
  • w zależności od temperatury larwy przekształcają się w dorosłe osobniki w ciągu kilku dni do kilkunastu tygodni. Przy 25 stopniach C cały cykl życiowy od złożenia jaja do postaci dorosłej trwa 2 tygodnie;
  • na czas przepoczwarzenia się larwy wędrują do suchych miejsc;
  • poczwarki much zamknięte są w wytworzonych, brązowych i nieruchomych bobówkach;
  • w ciągu kilku dni z bobówki wylatuje dorosły osobnik;
  • po 4 – 5 dniach od przepoczwarzenia muchy zdolne są do składania jaj.   

Czy muchy są niebezpieczne dla ludzi?   

Muchy nie gryzą, więc nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Jednak upodobania żywieniowe much nie tylko wywołują obrzydzenie, ale też mogą być groźne dla człowieka. Muchy często siadają na odchodach, padlinie i zepsutej żywności, które zawierają ogromne ilości bakterii. To oznacza, że owady, siadając na kolejnych produktach, mogą przenosić niebezpieczne zarazki, co może spowodować zagrożenie zdrowotne. Wystarczy, że mucha na chwilę usiądzie na żywności, a produkty, które chcemy zjeść, mogą zostać skażone.

Największym zagrożeniem w przypadku much są przenoszone bakterie Salmonelli i E. coli, gdyż one najczęściej i najłatwiej są przenoszone przez te owady. Jednak muchy mogą przenosić też dużo groźniejsze choroby np.: tyfus, gruźlicę, czerwonkę, czy dur brzuszny. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do obecności much w domu, a jeśli już się pojawią, to je skutecznie zwalczać oraz chować całą żywność, aby nie doszło do skażenia. Równie istotne jest mycie owoców i warzyw bezpośrednio przed spożyciem, zwłaszcza jeśli muchy mają do nich łatwy dostęp. 

Pułapka na muchy
Pułapka na muchy
FlyCatcher - wabi wszystkie gatunki much, nie zawiera chemii, jest w 100% ekologiczna – doskonale sprawdzi się w miejscach gdzie przebywają zwierzęta, może być stosowana w przydomowycyh ogrodach, parkach, w ogrodach warzywnych, ośrodkach sportowych, na kempingach, przy pojemnikach na odpady, altanach śmietnikowych, przy wszelkich gospodarstwach rolnych (obory, stajnie, chlewnie) i na wysypiskach śmieci.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zapobiegać pojawieniu się much?   

Zawsze łatwiej jest zapobiegać, dlatego odpowiednie kroki najlepiej podejmować, zanim problem w ogóle się pojawi. Podstawą jest oczywiście dbanie o porządek w domu. Nadpsuta żywność, długo stojące śmieci, plamy po rozlanych napojach, czy nawet okruszki na kuchennym blacie wabią muchy i zachęcają je do odwiedzin w naszym domu. Dlatego należy regularnie sprzątać, dokładnie myjąc wszystkie powierzchnie. Ważne jest również, aby nie trzymać jedzenia na zewnątrz, tylko chować je do szafek, lodówki i pojemników.

Lep na muchy
Lep na muchy
To mechaniczny sposób na zmniejszenie populacji much i innych owadów latających w pomieszczeniach poprzez ich odławianie. Jego skład jest dobrany tak, aby charakteryzował się dużą lepkością w zakresie różnych temperatur i dodatkowo wabił muchy, by przyleciały na jego powierzchnię. Nie zawiera aktywnych substancji chemicznych i jest produktem bezpiecznym dla człowieka i zwierząt domowych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Bardzo skutecznym rozwiązaniem są moskitiery, które można zamontować w oknach, drzwiach balkonowych i przy wyjściu na taras. Jest to szczególnie zalecane w domkach jednorodzinnych i na niższych kondygnacjach bloków, gdyż uniemożliwia owadom (nie tylko muchom) wlatywanie przez otwarte okno. Moskitiery pozwalają praktycznie całkowicie wyeliminować problem latających owadów w domu, a do tego są stosunkowo tanie i można je zamontować samodzielnie, a dodatkowo jest to rozwiązanie na lata.   

Urządzenie odstraszające muchy
Urządzenie odstraszające muchy
ECO ELECTRO to urządzenie elektryczne działające na wymienne butelki. Seria ECO zawiera wkłady do urządzenia, które są ekologiczne na bazie Citronelli o przyjemnym zapachu. Płyn zawiera naturalne olejki eteryczne: lawendę cytrynę i eukaliptus. Urządzenie skutecznie odstrasza komary, muchy i inne rodzaje owadów, dzięki czemu jest niezbędnym elementem do spakowania na wakacje.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak pozbyć się much z domu?   

Dostępnych jest wiele metod, aby pozbyć się much z domu. Najprostszym i najłatwiej dostępnym jest polowanie, czyli packa na muchy lub zwinięta gazeta, którymi można zabić insekty. Niestety po takim zabiegu zazwyczaj zostają na ścianach brzydkie plamy. Można też wykorzystać lepy na muchy, których oferta jest coraz bogatsza, dzięki czemu mogą mieć one różną formę tak, aby nie zaburzały estetyki domu. Zawarte w kleju substancje wabią muchy, które przylepiają się do lepu i giną. Dobrym sposobem są również urządzenia do kontaktu na muchy (elektrofumigatory). Zawierają one środki owadobójcze, które roznoszą się po pomieszczeniu i zabijają muchy. Trzeba jednak używać ich ostrożnie i pamiętać, aby nie stosować ich w pokoju dziecięcym.

Spray na muchy
Spray na muchy
Preparat w aerozolu do zwalczania much o błyskawicznym działaniu. Preparat przeznaczony do zwalczania owadów latających w pomieszczeniach, zwłaszcza: much, komarów, os i innych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Do wyboru są też spraye na muchy ze środkiem owadobójczym oraz trutki na muchy, które mają formę proszku bądź granulatu, służącego do sporządzenia roztworu. Maluje się nim miejsca, na których siadają muchy, a także framugi, parapety lub drzwi. Odstraszają i zabijają muchy, uwalniając mieszkańców od problemu. Na podobnej zasadzie działają opryski na muchy. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre środki mogą być szkodliwe dla dzieci i zwierząt domowych, więc należy ich używać rozważnie. Bezpieczniejsze w domach, gdzie są maluchy i zwierzaki będą lampy na muchy UV, które można zamontować na ścianie, suficie lub podłodze. Wabią one muchy, a następnie porażają je prądem.

Jak widać, sposobów na pozbycie się much z domu jest bardzo dużo i każdy może znaleźć metodę najlepszą dla siebie!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Andrey Armyagov / Adobe Stock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści