Bezpieczna siatka na balkon dla kota | Dlaczego montować i jak dobrze wybrać?

Siatka na balkon dla kota zabezpieczenie

Każdy właściciel wie, jak ciekawskie i ruchliwe są to zwierzęta. Jednoczesnie uwielbiają spędzać czas na balkonie, wygrzewając się w słońcu i obserwując otoczenie. Z tego powodu, mając kota, warto założyć siatkę na balkon, aby zwierzak był całkowicie bezpieczny. Warto przy tym pamiętać, że chociaż siatka jest w pełni odporna na działanie kota, to z łatwością można ją przeciąć nożyczkami, co ma kluczowe znaczenie podczas zagrożenia. Dodatkowo siatka nie przeszkadza w uprawie i pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Dlaczego siatka na balkon dla kota jest tak ważna? Jak zamontować siatkę na balkonie? Jaką siatkę dla kota na balkon wybrać?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
7
Spis treści
Siatka na balkon – rodzaje Jaką siatkę na balkon kupić? Wymiary siatki na balkon Jak zamontować siatkę na balkon? Czy warto zakładać siatkę na balkon dla kota?

Siatka na balkon – rodzaje

Wybór odpowiedniej siatki jest kluczowy, aby dobrze zabezpieczyć balkon, a jednocześnie, żeby balkon dalej dobrze wyglądał. Siatki dzieli się przede wszystkim ze względu na materiał, z którego są wykonane, są to przede wszystkim siatki z:

  • monofilamentu – to najtańsza opcja, która niestety nie jest zbyt trwała, a kot może ją przegryźć lub przerwać. Zaletą jest przezroczysta konstrukcja, dzięki której siatka nie wpływa na wygląd balkonu;
  • polipropylenu – trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Łatwo ją dopasować do pożądanego wymiaru i mogą być produkowane pod wymiar. Niestety ten materiał chłonie wodę;
  • polietylenu – droższa od wcześniej wymienionych, ale jednocześnie najtrwalsza i najbardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Taka siatka jest lekka i elastyczna, co ułatwia montaż;
  • polietylenu wzmocnionego drutem – ma wszystkie właściwości siatki z polietylenu, a dodatkowe wzmocnienie sprawia, że jest wyjątkowo trwała i wytrzymała. Po takiej siatce kot może się swobodnie wspinać;
  • metalu – trwałe i solidne, ale też dość sztywne, co utrudnia montaż. Dodatkowo taka siatka może zacząć rdzewieć pod wpływem deszczu i śniegu.

Jaką siatkę na balkon kupić?

Wybór rodzaju siatki to nie wszystko. Niezwykle ważny jest również rozstaw oczek oraz rozmiar, który powinien być idealnie dopasowany do wielkości balkonu, co ułatwi montaż i zapewni kotu bezpieczeństwo. W sklepach znaleźć można siatki z oczkami o wielkości 1,9 x 1,9 cm, 2,8 x 2,8 cm, 3 x 3 cm, 4 x 4 cm i 5 x 5 cm. To wielkość, która zabezpieczy zarówno dorosłe koty, jak i małe kocięta.

Jeśli chodzi o wielkość, to w sprzedaży dostępne są gotowe siatki z podanymi wymiarami, które pasują na większość balkonów, ale można również zamówić siatkę przycinaną na wymiar.

Wymiary siatki na balkon

Zanim zamówi się zabezpieczenie na balkon, niezbędne jest dokładne poznanie wymiarów. Jak zmierzyć balkon, aby dobrać siatkę?

  • Długość siatki – należy zmierzyć balkon od ściany do ściany lub jeśli nie ma bocznych ścian, tylko jest wysunięty poza budynek, to od początku do końca barierki, czyli od ściany do ściany. To pozwoli zabezpieczyć cały balkon.
  • Wysokość siatki – mierzy się od sufitu do barierki lub pierwszej przeszkody, do której będzie montowana siatka tak, aby kot nie mógł wyskoczyć.

Jak zamontować siatkę na balkon?

Montaż siatki na balkon można zlecić fachowcom, zyskując pewność, że wszystkie elementy będą poprawnie założone, a kociak będzie całkowicie bezpieczny. Jednak z powodzeniem można zamontować siatkę samodzielnie. Wystarczą podstawowe narzędzia oraz odrobina wolnego czasu. Montaż może odbyć się na dwa sposoby: trwale z wierceniem lub na klej. Drugi sposób jest mniej inwazyjny, ale jednocześnie mniej trwały i wymaga kontrolowania, czy elementy dobrze się trzymają. Warto pamiętać, że większość administracji mieszkaniowych nie wyraża zgody na wiercenie otworów na balkonie, dlatego decydując się na wiercenie, lepiej najpierw się upewnić, czy jest to w ogóle możliwe. Decydując się na jeden ze sposobów montażu siatki, trzeba kupić odpowiedni zestaw montażowy, który będzie zawierał kotwy lub zaczepy na klej bądź silikon.

Montaż siatki na balkonie na stałe

Montaż siatki należy rozpocząć od wywiercenia otworów na kotwy, które powinny znajdować się co 30-40 cm. W powstałe dziury należy włożyć kotwy oczkowe i przewlec przez nie stalową linkę, która utworzy stelaż, a do niego należy przyczepić szatkę za pomocą metalowych spinek lub opasek zaciskowych. Siatka powinna być dość mocno napięta.

Montaż siatki na balkonie bez wiercenia

Prosty i szybki montaż, który zajmie maksymalnie kilka godzin. Najpierw należy dokładnie oczyścić ściany w miejscach, w których będą zaczepy. Gdy ściana wyschnie można przystąpić do montażu siatki. Zaczepy należy pokryć warstwą kleju i docisnąć w miejscu, w którym ma być umocowany. Zaczepy należy rozmieścić co około 15 cm (na 1 metr bieżący powinno być około 5-6 zaczepów). Jak klej wyschnie, można zamontować siatkę, przekładając sznurek przez ząbki zaczepu. Siatka powinna być dość mocno napięta, aby nie pozostały żadne otwory.

Czy warto zakładać siatkę na balkon dla kota?

Koty uwielbiają przebywać na balkonie i wygrzewać się na ciepłej podłodze. Jednak należy pamiętać, że są to zwierzęta o silnym instynkcie łowieckim i dużej ciekawości świata. To oznacza, że chętnie obserwują to, co dzieje się na zewnątrz, a przelatujący ptak, czy owad mogą skłonić pozornie spokojnego kota do wskoczenie na barierkę, co niestety może skończyć się upadkiem. Jest to dla zwierzaka bardzo groźne zdarzenie, nawet jeśli mieszkanie znajduje się na parterze. Upadek ze znacznej wysokości może skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Dużym problemem jest również ogromny stres, który może doprowadzić do zawału serca i śmierci pupila. Nawet jeśli kot nic sobie nie zrobi, to wciąż narażony jest na niebezpieczeństwo. Wystraszony kot może szybko uciec i się schować, a znalezienie go nie będzie wcale łatwe. Poza głodem i zimnem zagrożeniem dla niego są: psy, dzikie zwierzęta, ruchliwa ulica, a nawet wrogo nastawieni ludzie. Kot może również zjeść trutkę na szczury lub zostać otruty. Dlatego nie ma co się zastanawiać – obecność kota w domu zawsze powinna oznaczać założenie siatki na balkon. Dzięki temu futrzak będzie mógł przyjemnie i bezpiecznie spędzać czas na balkonie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: crayphoto / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści