Układanie paneli podłogowych – instrukcja krok po kroku

Układanie paneli podłogowych – instrukcja krok po kroku

Układanie paneli podłogowych to stosunkowo prosty proces, który każdy może przeprowadzić samodzielnie. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy fachowców, zaopatrz się w niezbędne narzędzia i zajmij się tymi pracami na własną rękę. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jakimi zasadami kierować się w ich trakcie. Dowiedz się, jak ułożyć panele podłogowe krok po kroku!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
2

1. Sprawdź poziom podłogi

Zanim zaczniesz układać panele w mieszkaniu, sprawdź poziom podłogi. Przyda Ci się w tym celu dwumetrowa poziomica. Przeprowadzając tę weryfikację, prawie na pewno zaobserwujesz pewne nierówności podłoża. Nie musisz się nimi przejmować, dopóki nie przekraczają one 3 – 4 mm na jednym metrze. W przypadku większych odchyleń konieczne będzie niestety wyrównanie podłogi na przykład za pomocą wylewki samopoziomującej. Nie mając odpowiedniego doświadczenia w tego typu pracach, warto powierzyć je specjalistom.

Na wyrównanym podłożu należy rozłożyć folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm. Służy ona zabezpieczeniu paneli przed negatywnym działaniem wilgoci. Dopiero na jej powierzchni wykonuje się podkład całkowicie eliminujący nierówności podłogi, wygłuszający dźwięki i stanowiący izolację termiczną.

2. Przygotuj odpowiednie narzędzia

Teoretycznie do układania paneli podłogowych wystarczy Ci młotek i drewniany klocek. Ograniczając się do tak skromnego wyposażenia, dokładasz sobie jednak pracy i ryzykujesz pojawienie się niepotrzebnych komplikacji. Z tego względu lepiej zaopatrzyć się także w:

Profesjonalny dobijak – narzędzie przypominające łyżkę, służące do dociągania paneli. Pozwala maksymalnie docisnąć poszczególne elementy i jest dla nich zdecydowanie bezpieczniejsze niż bezpośrednie uderzenia młotka.
Kątownik – przyrząd, który pozwoli Ci sprawdzić linię wytyczaną przez kolejne panele. Ułatwi też ich równe cięcie.
Kliny – elementy pomagające zapewnić odpowiedni odstęp pomiędzy panelami a ścianą.
Wyrzynarkę – urządzenie, dzięki któremu przytniesz panele do odpowiednich rozmiarów i wykonasz w nich niezbędne otwory.
Gumowy młotek – niezbędny przy poprawianiu ułożenia paneli. Z oczywistych względów posługiwanie się nim jest lepszym pomysłem niż uderzanie podłogi zwykłym młotkiem przez drewniany klocek.

3. Połóż panele podłogowe

Układanie paneli należy rozpocząć od rogu pomieszczenia. Po rozłożeniu pierwszego rzędu sprawdź, w którym miejscu konieczne okaże się docięcie kolejnego elementu. Przycinając panel, pamiętaj jednak, że jego długość nie powinna być krótsza niż 40 cm. W przeciwnym razie będzie on wyglądał nieestetycznie, a mocowanie nie zapewni mu właściwej stabilizacji.

Odcięty od ostatniego panelu fragment ułóż w kolejnym rzędzie jako pierwszy. Dzięki temu ukryjesz miejsce cięcia pod listwą przyścienną i w naturalny sposób ułożysz kolejne elementy na mijankę. Ich łączenie okaże się bardzo proste dzięki systemowi zatrzasków. Wystarczy wsunąć zamek jednego panelu w zamek drugiego pod kątem około 70 stopni i wyprostować. Rozlegnie się wówczas charakterystyczne kliknięcie, oznaczające przymocowanie panelu. Stosując się do tych zasad, pokryj panelami całą podłogę.

Układając panele podłogowe, weź również pod uwagę, że pomiędzy nimi a ścianą należy zachować dylatację o szerokości 8 – 15 mm. Jeśli na pewnym etapie konieczne okaże się rozcinanie ich wzdłuż, pamiętaj o tym, że szerokość układanych fragmentów nie powinna być mniejsza niż 5 cm.

4. Wykonaj niezbędne otwory

Podczas układania paneli szybko natkniesz się na problematyczne fragmenty. Mowa na przykład o miejscach wokół grzejników. W tym przypadku na przeszkodzie staną Ci rury instalacji grzewczej wychodzące z podłogi. Aby położyć w takim miejscu panel, musisz zrobić w nim właściwe otwory. Przyda Ci się w tym celu wiertarka z otwornicą lub wyrzynarka. Pamiętaj też o wycięciu brakującego fragmentu panelu, który powinien znaleźć się pomiędzy rurami grzejnika a ścianą.

5. Zamontuj listwy przyścienne

Ostatni etap montażu paneli podłogowych to mocowanie listew przyściennych. W procesie tym możesz posłużyć się kołkami rozporowymi i wkrętami lub specjalnym klejem. Ta ostatnia opcja sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, gdy ściany są bardzo nierówne. Przede wszystkim pamiętaj jednak, żeby nigdy nie mocować listew do podłogi!

Wybierając listy przyścienne do mieszkania, często możesz skorzystać z oferty producenta paneli podłogowych. Zagwarantuje Ci to idealne dopasowanie kolorystyczne obu elementów.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku – podsumowanie

Jak widzisz, proces układania paneli podłogowych nie jest szczególnie skomplikowany. Niemniej, czasami warto zlecić go fachowcom. Dzięki temu na pewno nie zabraknie Ci niezbędnych narzędzi i unikniesz problematycznych niespodzianek, których eliminacja mogłaby wykraczać poza Twoje kompetencje. Zyskasz też gwarancję, że podłoga zachowa doskonały stan na długie lata. Jeśli nie czujesz się więc na siłach, aby przeprowadzić te prace samodzielnie, skorzystaj z pomocy prywatnych wykonawców, których oferty można znaleźć w sieci.

Źródło: materiały prasowe


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Obserwuj
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści