Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
54
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kompozycja w misie wytrzymała na przesuszenie

W słonecznym miejscu w płaskiej misie podłoże latem bardzo szybko wysycha i nagrzewa się. Dlatego w takim naczyniu można posadzić tylko najbardziej wytrzymałe gatunki roślin. Zobacz, jakie kwitnące i efektowne rośliny sprawdzą się w takich warunkach.

 

Kompozycja w donicy

W płaskiej, żółtej misie posadzony został po środku rozchodnik o cytrynowożołtych, igiełkowatych listkach. Na tle rozchodnika wspaniale prezentują się dwie odmiany portulaki – różowa i żółta. To wesołe, kontrastowe zestawienie roślin można wykorzystać do ożywienia szarego wnętrza ogrodowego. Rośliny posadzono niesymetrycznie po to, by kompozycja wyglądała na naturalną. Lekko przewisające pędy portulaki wylewają się na zewnątrz pojemnika.

kompozycja odporna na przesuszenie

Rośliny w kompozycji

  1. Rozchodnik meksykański (Sedum mexicanumProven Accents® Lemon Coral® – to roślina tworząca niskie kępy, zaledwie 10 cm wysokości. Ma liście o jasnozielonym kolorze, drobniutkie, przypominające igły. Jest to mało wymagający gatunek, który doskonale znosi suszę. Wodę magazynuje w liściach.
  2. Portulaka (PortulacaMojave® Yellow – osiąga nie więcej niż 20 cm wysokości. Ma jasnożółte kwiaty, które otwierają się na dzień i zamykają na noc. Portulaki świetnie sprawdzają się w roli wypełniacza – warto je sadzić pomiędzy innymi roślinami, aby wypełnić puste przestrzenie. To roślina wymagająca słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. Nie wymaga żyznej ziemi.
  3. Portulaka (PortulakaMojave® Red – niska roślina osiągająca zaledwie 20 cm wysokości. Wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatami z lekko pomarańczowymi środkami.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!