Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
54
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Kompozycja w misie wytrzymała na przesuszenie

W słonecznym miejscu w płaskiej misie podłoże latem bardzo szybko wysycha i nagrzewa się. Dlatego w takim naczyniu można posadzić tylko najbardziej wytrzymałe gatunki roślin. Zobacz, jakie kwitnące i efektowne rośliny sprawdzą się w takich warunkach.

 

Kompozycja w donicy

W płaskiej, żółtej misie posadzony został po środku rozchodnik o cytrynowożołtych, igiełkowatych listkach. Na tle rozchodnika wspaniale prezentują się dwie odmiany portulaki – różowa i żółta. To wesołe, kontrastowe zestawienie roślin można wykorzystać do ożywienia szarego wnętrza ogrodowego. Rośliny posadzono niesymetrycznie po to, by kompozycja wyglądała na naturalną. Lekko przewisające pędy portulaki wylewają się na zewnątrz pojemnika.

kompozycja odporna na przesuszenie

Rośliny w kompozycji

  1. Rozchodnik meksykański (Sedum mexicanumProven Accents® Lemon Coral® – to roślina tworząca niskie kępy, zaledwie 10 cm wysokości. Ma liście o jasnozielonym kolorze, drobniutkie, przypominające igły. Jest to mało wymagający gatunek, który doskonale znosi suszę. Wodę magazynuje w liściach.
  2. Portulaka (PortulacaMojave® Yellow – osiąga nie więcej niż 20 cm wysokości. Ma jasnożółte kwiaty, które otwierają się na dzień i zamykają na noc. Portulaki świetnie sprawdzają się w roli wypełniacza – warto je sadzić pomiędzy innymi roślinami, aby wypełnić puste przestrzenie. To roślina wymagająca słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. Nie wymaga żyznej ziemi.
  3. Portulaka (PortulakaMojave® Red – niska roślina osiągająca zaledwie 20 cm wysokości. Wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatami z lekko pomarańczowymi środkami.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

 


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu