Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
54
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Kompozycja w misie wytrzymała na przesuszenie

W słonecznym miejscu w płaskiej misie podłoże latem bardzo szybko wysycha i nagrzewa się. Dlatego w takim naczyniu można posadzić tylko najbardziej wytrzymałe gatunki roślin. Zobacz, jakie kwitnące i efektowne rośliny sprawdzą się w takich warunkach.

 

Kompozycja w donicy

W płaskiej, żółtej misie posadzony został po środku rozchodnik o cytrynowożołtych, igiełkowatych listkach. Na tle rozchodnika wspaniale prezentują się dwie odmiany portulaki – różowa i żółta. To wesołe, kontrastowe zestawienie roślin można wykorzystać do ożywienia szarego wnętrza ogrodowego. Rośliny posadzono niesymetrycznie po to, by kompozycja wyglądała na naturalną. Lekko przewisające pędy portulaki wylewają się na zewnątrz pojemnika.

kompozycja odporna na przesuszenie

Rośliny w kompozycji

  1. Rozchodnik meksykański (Sedum mexicanumProven Accents® Lemon Coral® – to roślina tworząca niskie kępy, zaledwie 10 cm wysokości. Ma liście o jasnozielonym kolorze, drobniutkie, przypominające igły. Jest to mało wymagający gatunek, który doskonale znosi suszę. Wodę magazynuje w liściach.
  2. Portulaka (PortulacaMojave® Yellow – osiąga nie więcej niż 20 cm wysokości. Ma jasnożółte kwiaty, które otwierają się na dzień i zamykają na noc. Portulaki świetnie sprawdzają się w roli wypełniacza – warto je sadzić pomiędzy innymi roślinami, aby wypełnić puste przestrzenie. To roślina wymagająca słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. Nie wymaga żyznej ziemi.
  3. Portulaka (PortulakaMojave® Red – niska roślina osiągająca zaledwie 20 cm wysokości. Wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatami z lekko pomarańczowymi środkami.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu